Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

stajyer muvafakatname örneği

Yanıt
Old 03-05-2007, 14:35   #1
avukat152

 
Varsayılan stajyer muvafakatname örneği

stajyer olarak mahkemelerde duruşmalara girebilmek için gerekli olan muvafakatname örneğini nereden bulabilirim? Acil yardımcı olursanız sevinirim.
Old 03-05-2007, 15:47   #2
av.knel

 
Mesaj

Alıntı:
Yazan av.stajyeri7
stajyer olarak mahkemelerde duruşmalara girebilmek için gerekli olan muvafakatname örneğini nereden bulabilirim? Acil yardımcı olursanız sevinirim.
STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.15) Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.

Kendiniz, yanında staj yaptığınız avukatın ağzından hazırlayacağınız bir dilekçeye bu maddeyi ekleyin ve "stajerimi madde kapsamındaki işler konusunda yetkilendiriyorum." şeklinde dilekçeyi bitirin ve avukatınıza imzalattırın. Bu dilekçe yeterli olacaktır.
Hatırladığım kadarıyla birde kendi adınıza böyle bir dilekçe yazmanız gerkiyor; yukarıda izah ettiğim gibi maddeyi ekleyin ve bu işleri yapmak istediğinizi yazın.

Meslek hayatınızda başarılar, diliyorum!
Old 03-05-2007, 16:18   #3
avukat152

 
Varsayılan

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Old 04-05-2007, 00:16   #4
Av. M. Yasir Bağce

 
Varsayılan

form olarak da ben bu tür birşey kullanıyorum...

MUVAFAKATNAMEMUVAFAKATNAME VEREN
AVUKAT : Av.

Baro ve Sicil No :
Vergi Dairesi ve Sicil No :

Adres :


MUVAFAKATNAME VERİLEN
STJ. AVUKAT : Stj. Av.

Baro ve Staj Sicil No : İstanbul Barosu


MUVAFAKATNAME KAPSAMI : Muvafakatname verilen stajyer avukat; tarih ve numarası yazılı işbu vekaletteki; sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.

Bu Muvafakatname, 4667 sayılı yasayla değişik 1136 sayılı avukatlık kanununun 26. maddesi uyarınca tarafımdan tanzim edilmiştir.


AV.
Old 04-05-2007, 00:19   #5
Av. M. Yasir Bağce

 
Varsayılan

bir de bazen duruşmalarda bazı hakimler muvafakatnameye de baro pulu yapıştırın diye diretiyorlar. Aşağıdaki barolar birliğinin duyurusu bu konuda bana bir kaç kez yardımcı oldu, her duruşmada yanımda bulunduruyorum ve cevap olarak hakime sunuyorum. Benzer durumda kalan arkadaşlar varsa işlerine yarar belki...

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı
Ankara 21/10/2003
DUYURU NO 2003/97
1136 sayılı Avukatlık Kanununun;
26 maddesi "Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, AVUKATIN YAZILI MUVAFAKATI ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Sulh Ceza Mahkemeleri ile İcra Tetkik Mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler."
27/3 maddesi "Avukatlarca vekaletname sunulan merciler, pul yapıştırılmamış veya pulu noksan olan vekaletname ve örneklerini kabul edemez."
56/5 maddesi "Avukatlar veya avukatlık ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir."
hükümlerini içermektedir.
Kanunun 26.maddesinde düzenlenen "yetki belgesi" olmayıp "muvafakatname"dir. Bu düzenleme ile stajyere bir hak ve görev verilmektedir. Stajyer stajı devam ettiği sürece bu hakka sahiptir. Henüz stajyer statüsünde olup, avukat değildir.Avukatlık ünvanını ancak Kanunun 9.maddesindeki koşullar oluştuğunda kazanmaktadır. Kanunun 27/3 ve 56/5 maddelerinde ise "tevkil yetkisini haiz vekaletnamelere istinaden bir avukata verilen yetki belgesinden" söz edilmektedir. Yetki belgesi vekaletname hükmündedir. Vekalet pulu, avukatın sunduğu vekaletname ve vekaletname hükmündeki yetki belgesine yapıştırılacaktır. Stajyer henüz avukat unvanını kullanamamaktadır. Avukatın stajyere verdiği belge de "yazılı muvafakatname"dir. Bu nedenle Avukatlık Kanununun 26.maddesi uyarınca stajyere verilen "Yazılı Muvafakatname"ye vekaletname pulu yapıştırılması gerekmemektedir.
Bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla.


Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Av.Özdemir ÖZOK
Old 04-05-2007, 11:49   #6
Av.Engin Özoğul

 
Varsayılan

Benim yetki belgem şöyleydi.

"X Mahkemesi

Dosya No: ../..

Stj. Av. Engin Özoğul'un yukarıda numarası yazılı dosyanın duruşmasına girmesine muvafakat ederim.

Av. Ümit Abanoz "
Old 04-06-2007, 11:57   #7
amaçadalet

 
Varsayılan baroya verilen muvafakatname

peki stajımızın ikinci altı ayından evvel baroya verdiğimiz muvafakatnamenin şekli de böyle mi oluyor?
Old 04-06-2007, 21:05   #8
Av. M. Yasir Bağce

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan amaçadalet
peki stajımızın ikinci altı ayından evvel baroya verdiğimiz muvafakatnamenin şekli de böyle mi oluyor?

hayır, aralarında sadece isim benzerliği var. stajın ikinci altı ayında avukatın baroya verdiği muvafakatname "stajyer avukat xxx in nezdimde staj yapmasına muvafakat ediyorum" içerikli bir muvafakatnamedir.
Old 17-06-2007, 19:43   #9
salimengin

 
Varsayılan Muvafakatnameye baro pulunun yapıştırılması

Sayın Muyasba 'bir de bazen duruşmalarda bazı hakimler muvafakatnameye de baro pulu yapıştırın diye diretiyorlar. Aşağıdaki barolar birliğinin duyurusu bu konuda bana bir kaç kez yardımcı oldu, her duruşmada yanımda bulunduruyorum ve cevap olarak hakime sunuyorum. Benzer durumda kalan arkadaşlar varsa işlerine yarar belki...'demişsiniz.Katıldığım bir duruşmada Stajyer arkadaş aynı şeyi söyledi.Hakim ise Tbb'nin kararı bizi bağlamaz dedi.Old 27-11-2007, 13:35   #10
keskinbalta

 
Varsayılan bir soru

bazı stajyerler baroya bildirdikleri avukattan farklı bir avukatın yanında çalışıyor olabiliyor

bu durumda avukatlık kanunu 26. maddesini nasıl anlamalıyız bu muvaffakiyeti yanında çalıştığı avukat da verebilirmi yoksa sadece baroya bildirdiği avukat mı bu yetkiyi verebilir
Old 22-05-2008, 18:24   #11
ibak

 
Karar

Alıntı:
Yazan salimengin
Sayın Muyasba 'bir de bazen duruşmalarda bazı hakimler muvafakatnameye de baro pulu yapıştırın diye diretiyorlar. Aşağıdaki barolar birliğinin duyurusu bu konuda bana bir kaç kez yardımcı oldu, her duruşmada yanımda bulunduruyorum ve cevap olarak hakime sunuyorum. Benzer durumda kalan arkadaşlar varsa işlerine yarar belki...'demişsiniz.Katıldığım bir duruşmada Stajyer arkadaş aynı şeyi söyledi.Hakim ise Tbb'nin kararı bizi bağlamaz dedi.
Aslında Tbb'nin kararının hakimi bağlamadığı doğru. Ama o karar açıklama mahiyetinde. Anılan hakim eğer okusaydı öyle sanırım kararı değişirdi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Dilekçe Örneği Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 4 14-06-2011 10:10
stajyer için cv örneği yaseminozgiray Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 0 31-01-2007 16:09
Dilekçe Örneği Tolga Çakır Hukuk Soruları Arşivi 7 30-04-2006 23:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03880191 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.