Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bilişim Suçları - Örnek Dava

 
Old 13-05-2002, 11:16   #1
Adem

 
Varsayılan Bilişim Suçları - Örnek Dava

Merhaba,
Mesleğim ile ilgili olduğundan dolayı birçok kaynakta bilişim suçları ile ilgili yazılar okudum.
Sitenizle tanıştıktan sonra da bu konudaki örnek davaları incelemek istedim.
Ancak sitenizde ve başka kaynaklarda yaptığım tüm araştırmalar, birisi "başkasının telefon hattına saplama girmek" diğeri de "Türkiye haritası" ile ilgili iki örnekten başka "örnek dava" bulamadım.
Kanun yeni olduğundan örnek davalar sadece iki tane mi yoksa hukukçu olmadığımdan dolayı bunları bulmayı ben mi başaramadım?

Saygılarımla.
Old 13-05-2002, 11:38   #2
Admin

 
Varsayılan

Sayın Adem,

Bilişim suçları ile ilgili kararların sayısı gerçekten çok sınırlı ve bunların büyük bölümü de CINE-5'le ilgili kararlar ve BSA'nın "kopya yazılım" takiplerinin sonuçları.. Bu sınırlı sayıda karara ulaşmak daha da güç, zira Yargıtay Kararları dergisi vs. kaynaklarda bu içtihatlar pek kendine yer bulamıyor.

Mevcut kararlardan daha önemlisi bence Savcılıkların takipsizlik verdiği konuya ilişkin örneklerdir (ki çoğu bana göre yanlıştır) ancak bu örneklere ulaşmak ise hiç mümkün değil.

Bu konuda araştırma yapan kişilerin tek kaynağı bu konuda çalışan avukatlarla temasa geçmek ve onların elindeki güncel kararlara ulaşmak olabilir.

Ayrıca Bilişim Suçları başlıklı Hasan Sınar'ın bir kitabı var piyasada, içtihatlara yer veriliyor muydu, hatırlamıyorum, ancak bir göz atmak isteyebilirsiniz..

Saygılarımla,
Old 13-02-2005, 12:53   #3
hukukcu

 
Varsayılan

HD 04 Esas : 2001/000755 Karar: 2001/001157 Tarih: 08.02.2001

* BASIN YOLUYLA KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI
* MANEVİ TAZMİNAT
* İNTERNETTEKİ YAYININ DURDURULMASI


1- "Haberin internetteki yayınının durdurulmasına" dair bir mahkeme kararının infaz edilebilme ve sonuçsuz kalına olgusu tartışılabilecek bir durum arz ettiğinden, buna dair istemin reddine karar vermek gerekir.

2- Manevi tazminat adı altında hükmedilecek para, zarara uğrayanda manevi huzuru doğurmayı gerçekleştirecek tazminata benzer bir fonksiyonu olan özgün bir nitelik taşır. Bir ceza olmadığı gibi, mamelek hukukuna ilişkin zararın karşılanmasını da amaçlamayan manevi tazminatın sınırı, onun amacına göre belirlenmelidir.

(743 s. MK. m. 24, 24a, 4)

Davacı Necip vekili tarafından, davalı F... Gazetecilik A.Ş. aleyhine 27.12.1999 gününde verilen dilekçe ile basın yoluyla kişilik haklarının saldırıya uğramasından doğan manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; davanın kısmen kabulüne dair verilen 11.7.2000 günlü kararın Yargıtayca incelenmesi davacı vekili ve davalı vekili taraflarından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçelerinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü.

1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla Yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin değerlendirilmesinde bir isabetsizlik görülmemesine göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları reddedilmelidir.

2- Davalının diğer temyiz itirazlarına gelince;

Dava, basın yoluyla kişilik haklarının saldırıya uğramasından doğan manevi tazminat ve haberin internetteki yayınının da durdurulması istemlerine ilişkindir. Mahkemece manevi tazminat istemi kısmen kabul edilmiş ve ayrıca "haberin internetteki yayınının durdurulmasına" da hükmedilmiştir.

İnternetteki yayınlar nedeniyle yapılacak işlem konusunda henüz yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Halbuki, mahkeme kararlarının bağlayıcı sonucunun gerçekleşebilmesi için, kararın infaz edilebilir olması ve böylece yaptırımının da uygulanması gerekmektedir. Şu aşamada, internette yapılan bir yayının gönderilenler de dahil olmak üzere internetten çıkarılması veya yayının durdurulması konusunda bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu bakımdan verilecek kararın infaz edilebilme ve sonuçsuz kalma olgusu tartışılabilecek bir durum arz etmektedir. Bu da yargı kararının etkisiz kalmasını ve böylece tartışılabilir hale gelmesi sonucunu doğurabilir. Bu nedenle buna ilişkin istemin reddine karar verilmesi gerekirken, bunun yerine yazılı olduğu üzere kabul kararı verilmiş olması bozmayı gerektirmiştir.

3- Davacının temyiz itirazlarına gelince;

Kişilik hakları hukuka aykırı olarak saldırıya uğrayan kimse manevi tazminata hükmedilmesini isteyebilir. Hakim manevi tazminatın miktarını tayin ederken saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında tarafların kusur oranını, sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate almalıdır. Miktarın belirlenmesinde her olaya göre değişebilecek özel hal ve şartların bulunacağı da gözetilerek takdir hakkını etkileyecek nedenleri karar yerinde objektif olarak göstermelidir. Çünkü Kanunun takdir hakkı verdiği hususlarda hakimin hak ve nısfetle hüküm vereceği Medeni Kanun'un 4. maddesinde belirtilmiştir. Hükmedilecek bu para, zarara uğrayanda manevi huzuru doğurmayı gerçekleştirecek tazminata benzer bir fonksiyonu olan özgün bir nitelik taşır. Bir ceza olmadığı gibi mamelek hukukuna ilişkin zararın karşılanmasını da amaç edinmemiştir. O halde bu tazminatın sınırı onun amacına göre belirlenmelidir. Takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalıdır.

Davaya konu olan yazıda, davacı için kullanılan sözler ve yukarıdaki ilkeler gözetildiğinde hüküm altına alman miktarı azdır. Daha üst düzeyde tazminata hükmedilmek üzere karar bozulmalıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın (2) sayılı bentte gösterilen nedenle davalı yararına, (3) sayılı bentte gösterilen nedenle davacı yararına (BOZULMASINA), davalının diğer temyiz itirazlarının ilk bentteki nedenlerle reddine ve peşin alınan harçların istek halinde geri verilmesine 8.2.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.


Kaynak={YKD Temmuz-2001 s: 994}
Old 22-04-2006, 01:14   #4
kemalsener

 
Varsayılan selamlar

sayın meslektaslarım,
sizlerin de dile getirdigi gibi internet uzerinde bilisim hukuku ve fikri sınai haklar konusunda bir web sitesi eksikligi mevcut.
bizler bu konuda bir sayfa hazırlıgına basladık
1 ay kadar sonra bu sayfada bilisim hukuku ile fikri sınai haklar ile ilgili tum mevzuat yargıtay ve mahkeme kararları makaleler ...kısaca bu iki konu hakkında bilmek istediginiz her konuya ulasabileceksiniz.
www.bilisimhukuku.org
www.fikrisinaihaklar.org

saygılarımla
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tarihin Ortaçağ Sayfalarından Bir Örnek Gemici Kadın Hakları Çalışma Grubu 2 25-08-2012 13:43
Bir Örnek İle ''likit Alacak'' Av.Armağan Konyalı Meslektaşların Soruları 6 25-12-2011 21:31
Bilişim Suçları Özgün Hukuk Soruları Arşivi 2 18-02-2002 20:12
Bilişim Suçları çiğdem Hukuk Soruları Arşivi 1 17-02-2002 00:40
Bilişim Suçları İle İletişim Faaliyetleri Yönünden Türk Ceza Kanunu Tasarısı Admin Hukuk Haberleri 0 07-11-2001 18:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02746201 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.