Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bina yıkımı hangi şartlarda yapılabilir?

Yanıt
Old 18-04-2007, 17:45   #1
akgnc

 
Varsayılan bina yıkımı hangi şartlarda yapılabilir?

Müvekkilimin tapulu arsası üzerinde içerisinde kiracısı bulunan evi belediye hiçbir tebliğat ilan vs olmadan bir gece operasyonuyla yerle bir ediyor.Kiracının ev sahibine haber verelim 1 gün müsade edin sözlerini de dinlemeden yıkım gerçekleştiriliyor.

Belediye bu kadar pervasız davranabilir mi? Konut dokunulmazlığını ihlal bir suç olarak öngörülmüş olmasına karşı tapulu arsa üzerindeki binanın tamamının yıkılması karşısında yapılacak bir işlem yok mudur?

Müvekkilin belediye ile görüşmesinde "encümenden yıkım kararı çıkardık" demişler.Fakat hiçbir şekilde tebliğat yok...

Meslektaşlarımın değerli bilgi görüş ve tavsiyelerine acil ihtiyacım var...
Old 18-04-2007, 18:54   #2
recepbarlas

 
Varsayılan

Yıkım encümen kararı ile olur.Encümen kararı ilgilisine tebliğ edilir.30 gün itiraz süresi vardır.30gün sonra İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma talepli encümen kararının iptali istenir.Eğer bunlar yapılmışsa yıkım kararı kesinleşir ve yıkımın hangi gün yapılacağı tebliğ edilir.Burda bile dava açabilirsiniz şartları varsa.
Eğer sizin olayda bunlar yoksa, Savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Kamu görevini kötüye kullanmaktan.Ayrıca elbette meydana gelen zararı+manevi tazminat da (idare mahkemesinde) isteyebilirsiniz.
Old 18-04-2007, 19:17   #3
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın akgnc

1.Olasılık: Önce Belediyedeki İŞLEM DOSYASI'na bakın. Alınan kararlar ve yapılan tebligatlar o dosyadadır.

2.Olasılık: Yıkım ekipleri adresi şaşırmıştır.

3. Olasılık: Her zaman bir üçüncü olasılık vardır ama gerçekleşmeden bilinemez.

Saygılarımla
Old 19-04-2007, 16:29   #4
Av.Nazlı Yolaç

 
Varsayılan

Sn Konyalı,
sanırım üçüncü olasılık;
"tebligatların bila tebliğ dönüp, ilanen yapılmış olması,kiracının da evsahibinin de bu nedenle durumdan bihaber olması" şeklinde türetilebilir.
Sn akgnc,
Belediyenin, tapulu arazi üzerindeki ruhsatsız, kaçak yapılar için tabii ki yıkım kararı hak ve yetkisi vardır. İmar Kanunu 32. madde hükümleri gereğince;

"RUHSATSIZ VEYA RUHSAT VE EKLERİNE AYKIRI OLARAK BAŞLANAN YAPILAR :
MADDE 32 - son fıkrası; Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir."

Yıkımın ardından, yıkım masraflarının tahsili yönündeki girişime de hazırlıklı olun derim ben.
Saygılar,
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Gemı Rehni Hangi Şartlarda Kurulabilir ve Hangi Usüllere tabidir Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 07-12-2006 01:49
Sermaye Piyasasinda Kamuyu Aydinlatma Yükümü ramses Meslektaşların Soruları 1 31-10-2006 15:57
Hangi sucu hangi milletten kaptik obaykan Site Lokali 0 21-07-2006 22:11
Bina Satışı ozan01 Hukuk Soruları Arşivi 0 20-03-2003 00:36
Bina Gecikmesi AYDIN Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 18:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08112693 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.