Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Suç oranı arttı, av tüfeğine hapis cezası geliyor

Yanıt
Old 18-04-2007, 10:47   #1
Av.Yüksel Eren

 
Varsayılan Suç oranı arttı, av tüfeğine hapis cezası geliyor

ANKARA (ANKA)- Ceza kanunlarında yapılan değişiklikler sonucu, ruhsatsız olarak taşınması veya bulundurulması yaptırımsız kalan yivsiz av tüfekleriyle işlenen suçlarda artış yaşanması, AKP'yi harekete geçirdi.

AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunda değişiklik yapan yasa teklifi hazırlayarak, TBMM Başkanlığı'na sundu. Ülkenin genel güvenlik ve asayişine olumsuz etkisi olabilecek durumların önlenmesinin amaçlandığı yasa değişikliği teklifine, ceza kanunlarında yapılan değişikliklerle bu silahların ruhsatsız taşınması ve bulundurulmasının yaptırımsız kalması ve yeni Ceza Kanunu'nda da bu yaptırımın karşılığının bulunmaması nedeniyle ihtiyaç duyuldu.

Teklifle, 2521 sayılı kanunun 6. maddesine ekleme yapılarak, tip ve görünüşleri itibariyle “harp silahlarına” benzeyen av tüfeklerinin imal, ithal ve satışına ilişkin İçişleri Bakanlığı'na sınırlama yetkisi veriyor. Buna göre, sınırlamaya rağmen bu silahları imal eden fabrika ve imalathanelerle bunları bulunduran ve satan bayilere 5 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar para cezası verilecek.

Suç oranı arttı

Teklifin madde gerekçelerinde, "yaptırım olmaması nedeniyle bu tüfekleri ruhsatsız taşıyanlarla ilgili yargılamalarda şahıslara herhangi bir ceza verilmediği, bu silahların müsadere edilemeyerek yargılama sonucunda mahkemeler tarafından sahiplerine iade edildiğine" dikkat çekildi. Gerekçede, "bu silahların edinme kolaylığı nedeniyle suçlarda büyük oranlarda kullanıldığı ve bu silahlarla işlenen suçlarda artış olduğu" da vurgulandı.

Hapis cezası geliyor

Teklifle, sözkonusu kanunun 13. maddesinde değişiklik yapılarak, "ruhsatsız şekilde bu tüfekleri taşıyanlar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile bin güne kadar adli para cezası" öngörülüyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Düğünde ateş edene hapis cezası geliyor özge_law Hukuk Haberleri 5 02-03-2007 16:00
İzinsiz şans oyununa hapis cezası geliyor Viyola Hukuk Haberleri 0 31-01-2007 15:04
Mükerrer oy için 30 ay hapis cezası Seyda Hukuk Haberleri 1 28-01-2007 22:01
Okulda ceple kayıt yapana uzaklaştırma cezası geliyor Seyda Hukuk Haberleri 2 06-12-2006 14:32
Çevre kirletmenin cezası bugünden itibaren arttı ISIL YILMAZ Hukuk Haberleri 0 13-10-2006 13:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02187610 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.