Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kayyımın yetkileri

Yanıt
Old 11-04-2007, 13:04   #1
NURHANOKURÖZCAN

 
Varsayılan kayyımın yetkileri

Kendisinden uzun zamandır haber alınamayan(24 yıl),ancak hakkında gaiplik kararı alınmamış bir kişi hakkında hissedar olduğu gayrımenkullerin satılması konusunda kayyım atanması istenebilir mi?Kayyımın gayrımenkul satma yetkisiyle donatılması mümkün mü?
Old 11-04-2007, 14:13   #2
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

4721/
1. Kanun gereği

Madde 427.- Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan mallar için gereken önlemleri alır ve özellikle aşağıdaki hallerde bir yönetim kayyımı atar:

1. Bir kimse uzun süreden beri bulunamaz ve oturduğu yer de bilinemezse,

Madde 460.- Kayyım bir malvarlığının yönetimi ve gözetimi ile görevlendirilmiş ise, yalnız o malvarlığının yönetim ve korunması için gerekli olan işleri yapabilir.

Kayyımın, bunun dışındaki işleri yapabilmesi, temsil olunanın vereceği özel yetkiye, temsil olunan bu yetkiyi verecek durumda değilse vesayet makamının iznine bağlıdır.

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 2
Esas No.2004/275Karar No.2004/996Tarihi27.01.2004
KARAR : Medeni Kanunun 427/1. maddesi; bir kimsenin uzun süreden beri bulunmaması ve oturduğu yerinde bilinmemesi halinde vesayet makamınca yönetim için kayyım atayacağını hükme bağlamıştır. Sulh Hukuk Mahkemesinde açılmış olan ortaklığın giderilmesi davasında paydaş olan, ancak aramalara rağmen bulunamayan tapu maliklerini temsilen kayyım tayin ettirilmesi için davacıya yetki belgesi verilmiş, davada bu belgeye dayanılarak açılmıştır. Vesayet makamının ( Aile Mahkemesinin ) yetki belgesini veren mahkeme kararının doğru olup olmadığını tartışma yetkisi yoktur. Bu yön üzerinde durulmadan yazılı şeklide isteğin reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

*Vesayet makamının izin ve denetimi doğrultusunda
mümkün olabilmelidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
TTK ya göre atanan kayyımın göreve başlaması için kesinleşme!.. Avukat Canip Kazan Meslektaşların Soruları 1 28-03-2007 05:29
Vasi'nin Yetkileri.. Koray Ö. Meslektaşların Soruları 2 01-10-2006 15:41
YÖK'ün Yetkileri feyyaz Hukuk Sohbetleri 2 20-08-2006 11:14
A.Ş'e Tayin Edilecek Müdür Ve Yetkileri valpuriso Meslektaşların Soruları 1 07-11-2003 09:07
Polis Kuvvetinin Yetkileri Ve Görev Sınırları EnginTi Hukuk Soruları Arşivi 2 01-03-2002 22:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07101297 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.