Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kronik Paranoid Şizofreni Hastası - Fiil Ehliyeti - Hukuki İşlem

Yanıt
Old 09-04-2007, 01:40   #1
madvocate

 
Varsayılan Kronik Paranoid Şizofreni Hastası - Fiil Ehliyeti - Hukuki İşlem

Müvekkil kronik paranoid şizofreni hastası ve kendisine vasi atanmış,daha sonra bono düzenlemiş ve borç altına girmiş ,ve borç ödenmediği için kendisine icra takibi açılmış.Kişinin kronik paranoid şizofreni hastası olması fiil ehliyetini ortadan kaldırırmı daha doğrusu tam ehliyetsiz konuma getirir mi?Ya da senet düzenlendiği anda kişinin fiil ehliyetinin olup olmadığının ayrıca araştırılması gerekir mi .? Vasi altındaki kişilerin vasılerinin vesayet altındaki kişi adına vekalet verebilmsi için ilamda bu hususta ayrıca yetki verilmiş olması gerekir mi?Gerekiyorsa bu sonradan tamamlanabilir mi? Teşekkürler
Old 09-04-2007, 02:12   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

a. Vasinin rızası
Madde 451 - Ayırt etme gücüne sahip olan vesayet altındaki kişi, vasinin açık veya örtülü izni veya sonraki onamasıyla yükümlülük altına girebilir veya bir haktan vazgeçebilir.
Yapılan işlem diğer tarafın belirlediği veya başvurusu üzerine hakimin belirleyeceği uygun bir süre içinde onanmazsa, diğer taraf bununla bağlı olmaktan kurtulur.

b. Onamamanın sonucu
Madde 452 - Vasinin onamadığı işlemlerde taraflardan her biri verdiğini geri isteyebilir. Ancak, vesayet altındaki kişi, sadece kendi menfaatine harcanan veya geri isteme zamanında malvarlığında mevcut olan zenginleşme tutarıyla ya da iyiniyetli olmaksızın elden çıkarmış olduğu miktarla sorumludur.
Vesayet altındaki kişi, fiil ehliyetine sahip olduğu hususunda diğer tarafı yanıltmış ise, onun bu yüzden uğradığı zarardan sorumlu olur.

Kişiye vasi atanmış olması kısıtlandığı anlamına gelir. Bu nedenle ayrıca kronik paranoid şizofrenin fiil ehliyetini kaldırıp kaldırmadığını tartışmaya gerek yoktur. Mahkeme aldığı doktor raporuna da bağlı olarak kısıtlanması gerekir kanaatine varmış ki kişiyi kısıtlamış.. Borçtan sorumluluk yukarıdaki maddelere göre değerlendirilecektir. Avukata vekalet verme için ayrıca bir yetkiye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ancak vasinin vesayet makamından izin almasını gerektiren halleri düzenleyen TMK 462/8 bu konuda yoruma açık,
Alıntı:
8. Acele hallerde vasinin geçici önlemler alma yetkisi saklı kalmak üzere, dava açma, sulh olma, tahkim ve konkordato yapılması,
Burada dava açmaktan bahsedilmektedir. Burada sanırım dava açılması düşünüldüğünden, vasinin vesayet makamından izin alması gerekiyor. Dava için izin aldığında Avukata vekalet için ayrıca bir izin daha alması gerekmemeli ama hazır gitmişken sorabilir. Tabi ki vekalet ücreti hususunda hesap vermek durumunda olduğundan mutad rayicin üzerinde bir vekalet ücreti söz konusu olmadıkça sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Vasi Avukat olmadıkça profesyonel hukuki yardım gerektiren bir işte kısıtlının mali durumu da müsait ise Avukat tutabilmelidir. Hatta kısıtlının menfaati için mutlaka tutmalıdır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
AIDS ölümcül değil kronik bir hastalık! Merhaba Hasta Hakları Çalışma Grubu 0 24-09-2006 22:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02668691 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.