Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye taahhüdü ve yeni malik...

Yanıt
Old 02-04-2007, 17:57   #1
Av.Ayse E.

 
Varsayılan tahliye taahhüdü ve yeni malik...

sayın meslaktaslarım...
10.02.2002 baslangıc tarıhlı kıra sozlesmesı mevcut...
19.10.2006 tarıhınde noterden tahlıye taahhutnamesı verılıyor..buna gore....
19.01.2007 tarıhınde mecur tahlıye edılecektır...
19.02.2007 tarıhınde ornek 14 icra takıbı baslatılıyor...ıtıraz edılıyor....
01.03.2007 tarıhınde daıre satılıyor...((ancak bu durum harıcen ogrenılıyor yenı malıkın bıldırımde bulundugu ıhtarname yok))

1-ıtıraz uzerıne davayı kım acacaktır...yenı malıkmı eskı malıkmı....
2-ıtırazın kaldırılması ıcın acılacak dava ıtm demı sulh demı acılacak..
3-ıtırazın ıptalı davası acılmasında taahhut nedenı ıle ozel bır sure varmı...
4-yenı malık eskı malıkın actıgı ıcra takıbıne devam edebılecekmıdır...
5-ıcra takıbı benım bıldıgım kadarı ıle tamda son gununde acılmıs yanı gecerlımı.
6-eskı malıkle yanı malık arasında davanın devamı ıcın bır ıslem yapılmasına gerek varmıdır...
sımdıden tesekkurler..ıyı calısmalar...
Old 02-04-2007, 18:59   #2
denipre

 
Varsayılan

Sayın Ayşe
Davayı sulh hukuk mahkemesinde yeni malikin açması gerekir diye düşünüyorum.Ancak bu halde ilgilinin malik olduğuna dair ihtarname keşide etmiş olması gerekecek,böyle bir ihtarname yokluğunda açılacak davanız sırf bu yüzden red edilecektir.Saygılarımla
Old 02-04-2007, 21:04   #3
Hukukçu55

 
Varsayılan

taahhüt noterden olduğundan İTM den daha kısa sonuç alınır diye düşünüyorum.Ancak sulh mahkemesine başvurulmasına da engel yok yeni malikçe.
Old 02-04-2007, 22:11   #4
Av.K.P

 
Varsayılan

Sayın Av.Ayşe,
1-Yeni malik, satış işlemi ile eski malikin tüm haklarına halef olduğu için davayı yeni malik açabilir. Gayrimenkulü satın alan kişi,yeni malik sıfatıyla kiracıya bir ihtarname göndermeli,kira sözleşmesini yenilemediğini, açılmış olan davaya devam edileceğini ve tahliye anına kadar muaccael olacak kiraların kendisine ödenmesini talep etmeli.
2- Tahliye taahhüdü, noterden verilmiş olduğundan İİK 68normunda bir belgedir ve itirazın kesin olarak kaldırılmasını sağlar. İtirazın kaldırılması davası icra mahkemesinde açılacaktır.
3- İtirazın iptali davası değil, 6 ay içerisinde icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını talep etmeniz gerekiyor. Genel kural geçerli.
4- 1.bende belirttiğim üzere satış işlemi ile yeni malik eski malikin haklarına halef olcağı için açılan takibe de devam edebileceğini düşünüyorum.
5- Gerek icra dosyasına gerekse itirazın kaldırılaması için açılan davaya, yeni malikin hak sahibi olduğunu ortaya koymak için satış işlemi belirtilmeli ve tapudan bir suret sunulmalı. Gerekli görüldüğü taktirde de satış işlemi ilgili tapu müdürlüğünden sorulabilir. Kiracıya keşide edeceğiniz ihtarnameyi de sunarsanız.
İyi çalışmalar.
Old 02-04-2007, 22:13   #5
Av.K.P

 
Varsayılan

5. madde ile 6. maddeyi karıştırmışım. İcra takibi sizin de belirttiğiniz gibi son gününde açılmış. Yani geçerli.
Old 04-04-2007, 12:37   #6
Av.K.P

 
Varsayılan

Sayın Av.Ayşe,ben itirazın kaldırılması davasının 6 ay içerisinde açılacağını belirtmiştim. Konuya ilişkin olarak Saim Üstündağ Hocamızın kitabında şöyle bir açıklama buldum. Umarım işinize yarar.
"Tetkik mercii ile Özel Daire arasındaki uyuşmazlık itirazın kaldırılmasını düzenleyen İİK.nın 275. maddesinin herhangi bir süre öngörülmemiş olması nedeniyle kiralayanın bir süre ile bağlı olmaksızın itirazın kaldırılması ve tahliye isteğinde bulunup bulunamayacağı noktasında odaklaşmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, İcra İflas Hukuku şekil öğesinin büyük ağırlığının bulunduğu bir hukuk dalıdır. Bu niteliğinin doğal sonucu olarak genelde
İcra iflas işlemlerine girişilmesi veya bu işlemlere karşı şikayet ve itiraz yoluyla hakların kullanılması belli müddetle sınırlı tutulmuştur” Bu sözlerden hareket eden Yargıtay sonuçta buradaki süre boşluğunu MK.2’ye dayanarak sınırlamaya çalışmıştır. Öyle ki, alacaklının itirazın kaldırılmasını makul sayılabilecek bir sürede kullanmamış olması MK.2’ye dayanılarak himayeden mahrum edilmiştir.(HGK. 27.2.1991 sayılı karar) Kararın sadece tarihi var ancak bu kararın karşı oy gerekçesinde, bu durumda İİK 269/3 fıkrasının uygulanması yani 6 ay içerisinde itirazın kaldırılmasının talep edilmesi gerektiği vurgulanmış, Saim Üstündağ’da bu karşı oyda belirtilen görüşün daha isabetli olduğunu belirtmiştir. Açıkçası ben de davanın 6 ay içerisinde açılması gerektiğini, MK.2’ye başvurulmasına gerek olmadığını düşünüyorum.
Old 04-04-2007, 13:15   #7
Av.Ceylan Pala Karadağ

 
Varsayılan

Ben Sayın KALAMAR'a katılmakla birlikte alacaklı tarafın itirazın iptali davası açmak veya İcra Mahkemesinde itirazın kaldırılması için başvurması hususunda seçimlik hakkı olduğu kanaatindeyim.
(Bu konuda ayrıntılı bilgiler için bkz. Baki KURU/Ramazan ASLAN/Ejder YILMAZ, İcra ve İflas Hukuku,Ankara 2003, 16.Baskı,Yetkin.s.170 vd.)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
iki kiracı bulunduğu durumda Kiracılardan birinin tek başına Tahliye Taahhüdü vermesi av.egemen Meslektaşların Soruları 7 10-01-2011 17:49
tahliye taahhüdü Av.Ayse E. Meslektaşların Soruları 7 13-09-2010 21:12
Tahliye Taahhüdü/ Kiracı Tutuklandıysa Ne Yapılabilir avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 15 16-09-2008 23:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03105807 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.