Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

manevi tazminat davalarında yetki

Yanıt
Old 29-03-2007, 14:46   #1
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan manevi tazminat davalarında yetki

öncelikle tüm ziyaretçilere iyi çalışmalar diliyorum.
manevi tazminat davalarında davalının ikametgahından başka yetkili mahkeme olabilir mi? türkiye genelinde bölge müdürlükleri bulunan büyük bir şirkete karşı. tabiki merkezi istanbul'da.
şimdiden çok teşekkür ediyorum
saygılarımla
av. çağlar şener
Old 29-03-2007, 14:49   #2
KAANKAL

 
Varsayılan

sayın çağlar manevi tazminat hangi hukuki sebepten kaynaklanmaktadır?
Old 29-03-2007, 14:50   #3
Hukukçu55

 
Varsayılan

zararlandırıcı işlem şirketin merkezinden mi yoksa bölge müdürlüğünden mi kaynaklanıyor?
Old 29-03-2007, 15:02   #4
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

öncelikle teşekkür ediyorum. sanırım açık yazmam gerekecek.
olay şöyle; bir telefon şirketi müvekkilin kimlik bilgilerini izinsiz kullanarak adına kayıtlı 3 tane hat açmış. hatlardan biri ile ilgili, kullanan kişi tarafından başka bir şahsa rahatsız edici telefonlar gelmiş. şahsın savcılık şikayeti üzerine biz durumdan haberdar olduk. rahatsız edilen kişi ile ilgili yaşanan olaylar da var tabi, manevi tazminat isteminin dayanağına bunlar oluşturuyor da içerikleri önemli değil.
en önemlisi hatlar hangi şube tarafından verildi bilmiyoruz ya da bunu bilsek bir etkisi olur mu. hatların iptali davanın açıldığı yerin bölge müdürlüğünden yapıldı.
saygılarımla;
Old 29-03-2007, 15:48   #5
KAANKAL

 
Varsayılan

hatların açılması ve abonelik işlemleri bölge müdürlüğünde mi yoksa genel merkezden mi yapılıyor. Öncelikle bunu araştırmak gerekli. Yani telefon şirketinin kusuru veya ihmalinin nerden kaynaklandığı önemli.Hatları açan ve buna onay veren yer sorumludur . Ama genel yetki kuralları da kanuna göre yetkili olan şubede dava açılabilir demektedir.Ortada bir haksız fiil var. Haksız fiilin olduğu yeri tespit edememektesiniz bu halde . Kanaatime göre şirkete karşı dava açıp bölge müdürlüğünün adresini yazmalısınız.
Old 29-03-2007, 16:17   #6
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

sayın kaankal,
biliyorsunuzki GSM şirketlerinin her köşede bir şubesi var. bilgilerin bu şubelerden biri tarafından kullanılarak hattın açılması yönünde genel müdürlüğe ya da merkeze talepte bulunulmuş olması muhtemel. bu durumda bilgilerde bir eksiklik olmaması durumunda hattı kullanıma açmaya yetkili yer neresi ise gelen talebi sorgulayacağına sanmıyorum. bu durumda hattı açıp geçecektir. talepte bulunan şubenin -ki asıl işlemin başlangıcı yani sorumlusu bu şubedir- bulunduğu yerin yetkili olma durumu nedir acaba? eğer biz bu hususu mahkeme kanalıyla sordurup öğrenebilirsek bir sorun kalmayacak.
saygılarımla;
Old 29-03-2007, 16:50   #7
KAANKAL

 
Varsayılan ek

sayın çağlar , nihayetinde şubenin yapmış olduğu işlemlerden dolayı merkez sorumludur.Buna göre şube bilinmiyorsa bilinmesi de zor ise bu durumda dava gsm şirkete yöneltilmeli ve sizin açınızdan en yakın bölge müdürlüğü muhatap gösterilmelidir.
Özetle DAVALI :........ İLETİŞİM HİZM. AŞ.
ADRES :......... ANTALYA
Old 29-03-2007, 17:03   #8
av.murat kalkan

 
Varsayılan

Sn. Çağlar, anladığım kadarı ile açmayı düşündüğünüz manevi tazminat davası şahsi menfaatlerinizin haleldar olmasını düzenleyen B.K. 49 a dayanacak. Eğer öyle ise bu bir haksız fiil sonucu meydana gelmiş demektir ki, HUMK md 17 uyarınca "şubenin fiili nedeniyle açılacak davalar şubenin bulunduğu yer mahkemesinde açılabilir" ve gene HUMK md 21 uyarınca "haksız fiilin vuku bulduğu yerde dava açılabilir" hükümlerine dayanmak sureti ile; şubenin işlemi varsa veya haksız fiil Antalya'da yapılmışsa bu iki sebepten birine dayanmak sureti ile davayı Antalya'da açabilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 29-03-2007, 17:37   #9
Hukukçu55

 
Varsayılan

herhalde müvekkiliniz önce kendi adına bir telefon hattı almış ki o aldığı bayinin elinde kimlik bilgileri var.O halde haksız fiil bu bayiden kaynaklanıyor.Dolayısıyla o bayinin bulunduğu yer mahkemesi bence yetkilidir.Ayrıca rızası hilafına adına açılan 3 numaranın dosyasında da mutlaka sözleşmenin altında imza taklit edilmiştir.Ceza soruşturması da yön gösterici olabilir.
Old 29-03-2007, 18:55   #10
Kadir COŞKUN

 
Varsayılan

HD 04 Esas : 2004/016543 Karar: 2005/000779 Tarih: 03.02.2005
* HAKSIZ EYLEMDEN KAYNAKLANAN DAVALAR
* HAKSIZ EYLEMİN İŞLENDİĞİ YER MAHKEMESİ
* KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu´nun 21. maddesine göre haksız eylemden kaynaklanan davaların haksız eylemin işlendiği yer mahkemesinde görüleceği düzenlendiği gibi, davacı davalıların eylemi nedeniyle kişilik hakkına saldırıldığını iddia ettiğine göre Medeni Kanun´un 25. maddesi son fıkrasına göre kendi yerleşim yerinde de dava açabileceği hüküm altına alınmıştır.
(1086 s. HUMK. m. 21) (4721 s. MK. m. 25)
Davacı Firdevs Yalçın vekili Avukat Derya Yalçın tarafından, davalı Yahya Kahraman ve Musa Kahraman aleyhine 9.6.2004 gününde verilen dilekçe ile haksız eylem nedeniyle tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; mahkemenin yetkisizliğine dair verilen 19.7.2004 günlü kararın Yargıtayca incelenmesi davacı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü.
Dava, haksız eylem nedeniyle uğranılan zararın tazmini istemine ilişkindir. Yerel mahkemece yetkisizlik kararı verilmiş, kararı davacı temyiz etmiştir.
Davacı, davalılara ait Havsa´da bulunan daireden kesinleşmiş yargı kararına rağmen çatıya çıkış merdiveni tesis edilmemesi nedeniyle çatıyı kullanamadığı, televizyonun anteninin düzeltilemediği çatıya çıkış hakkının kısıtlanması nedeniyle rahat ve huzuru kaçtığından manevi tazminat istemiştir. Davalılar ikametgahlarının Üsküdar olduğunu belirterek yetki itirazında bulunmuşlar, yerel mahkeme HUMK.nun 9. maddesine göre yetkisizlik kararı vermiştir.
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu´nun 21. maddesine göre haksız eylemden kaynaklanan davaların haksız eylemin işlendiği yer mahkemesinde görüleceği düzenlendiği gibi, davacı davalıların eylemi nedeniyle kişilik hakkına saldırıldığını iddia ettiğine göre Medeni Kanun´un 25. maddesi son fıkrasına göre kendi yerleşim yerinde de dava açabileceği hüküm altına alınmıştır. Şu durumda davalıların haksız eylemi Havsa´da gerçekleştiğinden ve davacının ikametgahı mahkemesi de Havsa olduğundan davanın bu yer mahkemesinde görülmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile yetkisizlik kararı verilmesi usul ve yasaya aykırı olduğundan kararın bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle davacı yararına BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 3.2.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Sevgili Çağlar umarım yararlı olur. Saygılarımla...
Old 02-04-2007, 17:42   #11
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

herkse cevapları için cok teşekkür ederim. bakalım sonuç ne olacak. yetki itirazının cevabını size buradan ileteceğim. iyi çalışmalar diliyorum.
saygılarımla;
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
manevi tazminat iözkurt Meslektaşların Soruları 2 18-09-2007 10:03
maddi-manevi tazminat olcsvl Meslektaşların Soruları 5 14-05-2007 13:56
Manevi Tazminat Av.Murat Bölükbaş Meslektaşların Soruları 4 09-02-2007 14:47
boşanmada manevi tazminat mkaraca Meslektaşların Soruları 4 23-11-2006 00:22
Manevi Tazminat Mahmut Hukuk Soruları Arşivi 3 27-02-2002 19:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03567791 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.