Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sabıka kaydının silinmesi

Yanıt
Old 07-03-2007, 16:10   #1
Godfather

 
Varsayılan Sabıka kaydının silinmesi

Sabıka kaydının silinmesi ile ilgili başvuru merci hakkında yeni yasaya göre bir boşluk var kanaatindeyim. Uygulamada Adli Sicil ve İstatistik Genel Md.ne başvurulduğunu ifade ederek mahkeme kalemleri dilekçeleri almak istemiyor. Fakat 5352 sayılı kanunun geçici 2. maddesinde "Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci Maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı Maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir." denilmekte. Yani, asliye ceza mahkemesine müracaat edilmesi gerekiyor.

Sorum şu: Son dönemde adli sicil kaydının silinmesi ile ilgili müracaat ettiniz mi? Ettiyseniz dilekçeyi hangi makama yazdınız ve dilekçeyi nasıl verdiniz? (Muhabere yolu ile mi direk posta ile mi?) Bu konularda ilgili meslektaşlardan yardım talep ediyorum. Saygılarımla...
Old 07-03-2007, 16:31   #3
Godfather

 
Varsayılan

Bu linki okudum zaten araştırma yaparken. Ama ben net cevap istiyorum. Her yerde farklı uygulamalar geliştirilmiş. Bıktırıcı bir konu. Net bir cevabınız varsa sevinirim. Tekraren:

Sorum şu: Son dönemde adli sicil kaydının silinmesi ile ilgili müracaat ettiniz mi? Ettiyseniz dilekçeyi hangi makama yazdınız ve dilekçeyi nasıl verdiniz? (Muhabere yolu ile mi direk posta ile mi?)...
Old 07-03-2007, 16:56   #4
AV.SANEM

 
Varsayılan

sayın meslektaşım, bulunduğunuz yerdeki adliyenin cumhuriyet başsavcığından gönderilmek üzere Adli Sicil ve İstatistik Genel Md.ne dilekçe yazdığınızda yani muhabere ile Ankara'ya gönderdiğinizde kayıtlar silinmekte.

Şahsi başvurunuzun da değerlendirilmesi gerektiği halde ( vekalette ayrıca ve açıkça adli sicil kaydının silinmesi için yetki verilmiş ise )muhabere ile göndermeniz daha sağlıklı olmaktadır.
Old 07-03-2007, 23:00   #5
aqua

 
Varsayılan

Cumhuriyet Savcılığından alınan adli sicil belgesine bir dilekçe ekleyerek Adli Sicil ve İstatistik Genel Md.'ne iadeli taahhütlü mektupla başvurursanız isteminiz 10 gün içerisinde sonuçlanıyor.Sevgiyle kalın
Old 08-03-2007, 10:13   #6
üye14072

 
Varsayılan

ben hüküm mahkemesine posta ile başvurdum,
onlarda talebim gibi karar verdi.

ilk yazınızda "mahkkeme kalemleri almak istemiyor" ibarenizi anlayamadım

verin dilekçenizi,
girsin kayda,
kim karar verecekse versin,
belki zaman sıkıntınız var
saygılar,
iyi çalışmalar.

birde şu konu var,
geçici maddeyi bilmeyen bazı hakimler bile olabilir,
bu da başıma geldi,
ayrıntılı bir dilekçe işinizi çözer gibi geliyor.

saygılar

av. m. emin öztürk
kocaeli
Old 08-03-2007, 10:31   #7
Av.Derya Onatlı

 
Varsayılan

Sevgili meslektaşım Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü' ne posta kanalıyla (iadeli taahütlü olarak) başvuru yaparsanız sonuç alırsınız. Biz bu şekilde başvuru yapmıştık.
Old 08-03-2007, 12:10   #8
Av.Hüseyin Erdayandı

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım, Çok haklı.5352 sayılı yasanın geçici 2.maddesi çok açık:1-Adli Sicil ve İstatistik Gn.Md.lüğü,
2- İlgilinin bulunduğu yer Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi,
3-Kararı veren mahkemeceadli sicilin hatta arşiv kaydının silineceği bu maddede açıkça belirtilmiş.
Ancak geçici maddede yer alan bir hüküm genelde dikkatlerden kaçmakta,adli sicilin silinmesinde fazlaca sorunlar yaşanmazken arşiv kaydının silinmesi hiç dikkate alınmamaktadır.Çünkü belirli taleplerde sicil istendiği zaman arşiv kaydı vardır şeklinde sicil verilmektedir.Bunun silinmesi için her 3 yere de yaptığımız başvurular ve itirazlarımız reddedildi.Konuyu "Yazılı Emir Yoluyla Bozma" talebiyle Adalet Bakanlığı'na götürdük.Geldiğinde sonucu sizlerle paylaşırım.Saygılarımla.
Old 08-03-2007, 12:29   #9
Godfather

 
Varsayılan

Bilgilerini paylaşan tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Adli Sicil ve İst. Genel Md.ne posta yolu ile başvuru yapacağım. Neticeyi burada sizlerle paylaşırım inşallah. Saygılarımla...
Old 30-05-2007, 14:09   #10
Godfather

 
Varsayılan

Netice şu ki:

Posta ile müracaat ettim Adli Sicil ve İst. Genel Md.'ne. 5-6 gün sonra sabıka kaydı (silinmesi gerekenler) silindi. Duyurulur.
Old 30-05-2007, 15:06   #11
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Avukatın kendi bürosundan,şahsi faxından çektiği fax ile de adli sicil silme işlemi yapılabiliyor.Adli sicil kaydı,silme talebi içeren dilekçe ve onaylı/baro pullu vekaletnameden ve varsa mahkumiyet ilamından Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne işyeri faxımdan,çektiğim fax üzerine birkaç kişinin adli sicil kaydı silindi. Ancak,bazı tereddütler veya eksiklikler varsa fax ile yaptığım başvuru incelenerek ve bu eksikler veya yapılması gereken işlem açıklanarak posta ile yazılı cevap verdiler.
Old 30-05-2007, 21:02   #12
üye14072

 
Varsayılan

aziz meslektaşlarım,
sildirdiğiniz adli sicil kaydıdır.
birde arşiv kaydının silinmesi var ki
o geçici madde de düzenlenmekte,
ve fakat sağolsun yargıçlarımız zahmet edip o maddeyi okumuyorlar bile,

sevgiler
av. m. emin öztürk
Old 12-06-2007, 14:44   #13
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Daha önce,vekaleten işyeri faxından adli sicil silme talebini iletmiş ve sonuç almıştık. Bugün,bir vatandaşın asaleten yazdığı dilekçeyi onun adına yine işyeri faxımdan iletip iletemeyeceğim konusunda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile telefon görüşmesi yaptım.
Yetkili memur,vatandaşın da, dilediği fax numarasından dilekçe,adli sicil belgesi ve kimlik fotokopisini faxlayarak adli sicil silme talebinde bulunabildiğini , bulunabileceğini belirtti.Ancak,fax ile istemde bulunduktan sonra,taleple ilgili evrakların yine de posta yolu ile gönderilmesi,silme işleminin yasal bir engel nedeni ile yapılamaması halinde,bu nedenin ve tamamlanması için gerekli işlemlerin evrak kapsamına göre ve özellikle talep sahibinin adresinin yazılı olduğu dilekçe kapsamına göre bu adrese bildirilmesi, sonuçla ilgili bilgi verilmesi ve bunu kolaylaştırması açısından faydalı olacaktır. Postaya verilecek evraka, ilamın infaz tarihine ilişkin şerhi içeren,onaylı mahkeme ilamını eklemek,olası aksamaları engelleyecektir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vekaletname İle Sabıka Kaydı Alınabilecek Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hukuk Sohbetleri 4 09-12-2010 14:20
Bağkur Sicil Kaydının Silinmesi için Açılacak Dava Noyan Yiğit Meslektaşların Soruları 10 05-02-2007 19:23
Sabıka Kaydının Memuriyete Etkisi - Evrakta Sahtecilik Staj.Av.Selçuk Meslektaşların Soruları 1 25-12-2006 15:37
Uluslararası sabıka kaydı nedir? kağanulaş Meslektaşların Soruları 2 02-12-2006 22:50
Tapu Kaydının Geçerliliği ŞEN ÇELİK Meslektaşların Soruları 7 23-03-2004 21:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03974009 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.