Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracı Tahliyesi

 
Old 10-04-2002, 18:26   #1
sefiksertel

 
Mutsuz Kiracı Tahliyesi

Merhabalar,
Benim kiracım ile ilgili sorunum var. 2001 Nisan ayında Marmaris'de bir daire satın aldım. İçinde kiracı da vardı. Aynı dönemde bir yıllık kirayı peşin ödeyerek bir yazlık kiralamıştım.Bir sene sonra çıkması koşulu ile kiracımla bir yıllık bir sözleşme yaptık ve kendisi istersen tahliye taahhüdnamesi de vereyim dedi. Onu da aldım. Geçen aylarda çok düzenli olmasa da mart ayına kadar kiralarını ödedi. Ancak mart ayının kirasını ödemedi. Nisan ayına geldik ancak evden çıkmaya pek yanaşmıyor. Bu işi çözümlemek için bir avukata başvurduk. Haciz davası acacağını söyledi. Masrafın 172 milyon civarında olacağını söyledi. Dava açılması için 115M verdim. Ödenmeyen kira için ayrıca dava açılması gerektiğini söyledi. Ancak ben kiranın peşinde değilim. Bir an önce kiracımın çıkmasını ve boşaltmak zorunda olduğum kiralık evden çıkıp kendi eşyalarımı evime taşımak istediğimi belirttim. Avukat bey de bunun zaman alacağını, Kiracım ile anlaşma yolunu benimsemenin daha doğru olacağını söylüyor.
Benim sorum böyle bir durumda kiracımı evden çıkarmam ne kadar sürebilir?

Saygılarımla.
Old 10-04-2002, 19:48   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Sefik Sertel,

Avukatınız varken hiçbir evrak görmeden bize buradan laf söylemek düşmez.

Avukatınızın neden böyle söylediğini kendisine sormalısınız.

Saygılarımla.
Old 10-04-2002, 21:12   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan Temerrüd

Sayın Sertel,

Mutlaka avukatınızın söyledikleri doğrudur. Ama sorduğunuz için, kısaca ve verilerinizle sınırlı olmak kaydı ile bilgi aktarayım..

Kira bedellerinden birinin gününde ödenmemesi halinde, BK.260. madde uyarınca kiracıya Noterden ihtar çekerek yada İcra müdürlüğü kanalıyla ihtarlı ödeme emri (51.örnek ödeme emri) göndererek Borcu 30 gün içinde ödemesi, ödemediği takdirde akdin fesih edilerek tahliye davası açılacağının ihtar edilmesi gerekir. Borçlu kiracı, ihtarın tebliğinden yada ödeme emrinin tebliğinden itibaren 30 gün içinde borcu ödemez ise, temerrüde düşer. Temerrüde düşen kiracı hakkında tahliye davası açılabilir. Eğer temerrüde düşürebilir iseniz açacağınız tahliye davası kısa sürede iki üç duruşmada biter.. Bu süre 4 ay da olabilir 8 ay da...

Temerrüde düşürmeden kira dönemi içinde tahliye etmeniz çok zor. Ancak başka bir fesih nedeni var ise o durumda da tahliye davası açılabilir..

Ayrıca, kiracıınız, 1 kira dönemi içinde 2 haklı ihtara maruz kalırsa , kira dönemi sonunda iki haklı ihtardan tahliye davası açılabilir ancak bu düşünülecek bir yol değildir zira tahliye taahhüdünüz de var o daha kısa sürede sonuçlanır...

Bu kadar bilgi sanırım yeterli kalanı avukatınız size detaylı olarak anlatır..

Ayrıca bir not:

Avukatlık güvene dayalı bir meslektir. Avukatınıza öncelikle güvenmek zorundasınız. Vekalet verdikten sonra ve henüz herhangi bir girişimde de bulunulmadığı halde onun bilgisini ve talep ettiği masraf tutarını sınamak pek doğru bir davranış değildir.. Bilgi almak amaçlı başvurunuzu dikkate alarak cevap yazdım, yoksa sayın Bir dost ile aynı fikirdeyim...

Saygılarımla..
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yeni Malikin Kiracıyı Tahliyesi haşimeker Hukuk Soruları Arşivi 2 13-10-2006 12:02
konut tahliyesi için ihtarname güher Hukuk Soruları Arşivi 4 14-03-2006 10:19
Kiracı Tahliyesi Ve İcra irem Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 23:48
Kiraci Tahliyesi İle İlgili Sorular KanunOgrenici Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 19:08
Kontratsız Kiracının Tahliyesi muzaffer Hukuk Soruları Arşivi 2 27-02-2002 15:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02618504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.