Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Tankalar

Yanıt
Old 03-03-2007, 13:42   #1
Hekimbaşı

Varsayılan Tankalar

Sn.Katılımcılar,

Tanka, Haiku' dan önce ortaya çıkmış bir şiir türü. {5,7,5} + {7,7} = 31 hece düzeninde yazılıyor. 31 hecenin tümü tek bir tümce olacak. Müzikle ilişkisi açısından sondaki bölümün nakarat yapısında olması ve tekrarlandıkça tümceyle anlatılanı pekiştirmesi gerekiyor. Yani, sonradan Haiku adını alan ve bağımsız olarak gelişip farklılaşan ilk bölümü tamamlaması, ama ayrı olarak söylenebilir ve tekrarlanabilir olması gerekli. Ayrıca, her dilde mümkün olmuyor, ama Japonca' da her dizenin sonunda tam veya yarım ses uyumu sağlayan unsurlar zorunlu. Onun dışında, Tanka' nın içerikle de ilgili kuralları var. Doğa ve insana ait bir gözlemi, duyguların ifadesi amacıyla kullanmak gerekiyor. Hedef, gözlemin en özlü, müzikal anlatımı. Japonca' da tek düşey satırla yazılıyor, ama diğer dillerde dizeler ayrı yazılıyor.

'Kadından şair olmaz' başlığında Yelda Karataş' ın aldığı Haiku ödülü refere edilince, aklıma bir iddia üzerine yazmış olduğum tankalar geldi. Tartışma konusu, Türkçe' nin ifade gücü, esnekliği ve müzikalitesiyle ilgiliydi. O kapsamda yukarıdaki tanıma uygun olarak Türkçe' de güzel şiirler yazılabilip yazılamayacağı ortaya atıldı; yani tanım bana ait değil. Benim savım, Türkçe' de başka herhangi bir dilde yapılabilecek şeylerin daha kolay, güzel yapılabileceğiydi. Dolayısıyla yukarki tanıma uygun şiirler yazarak bunu kanıtlamaya çalıştım. Aslında bizim kendi hece düzenimizde de {5,7} kalıbı özellikle türkü ve şarkılarda sık; ama diğer unsurlar yok. Bu nedenle, çok zor olmadı dersem yalan olmaz. Her neyse, yazdıklarımı arşivden çıkarttım; güle güle okuyun; bakalım sizce de savımı yeterince destekleyebilmiş miyim?

ALIŞVERİŞ

Söyle be derviş
Nasıl ne menem bir iş
Bu alışveriş
Bunda kimin işi iş
Nasıl kotarıvermiş

DOST

Dostun azizdir
Öyle bir sevindirir
Hüznü dindirir
Ki hemencik bellidir
Seni benimsemiştir

HİDDET

Çiçek, böcekle
Verdiler ya elele
Gelirler dile
Duydukları hiddetle
Kurbağa, kertenkele

EĞRETİ

Elimizdeki
Şu pantolla ceketi
Kime vermeli
Sen kuşansan eğreti
Ben giysem debdebeli

ÇİNGENE

Gitme her yere
Olsan bile çingene
Girersin hapse
Salarım belki diye
Yanaşma bana öyle

ÖĞÜT

Dikip gözünü
İçimdeki hüzünü
Alırsa ölçü
Cehennemin müdürü
Neye yarar öğüdü

YAŞLILIK

Ah vah ötme kuş
Hayat keten pantolmuş
Elim bumburuş
Yuğurmaktan yorulmuş
Kırışsa ne olurmuş

SEVGİ

Sarılsa bana
Heyecanımı alsa
Kalbine sarsa
Benimkiyle çarpsa da
Daha hiç ayrılmasa

KOR - KU

Güneş batıyor
Gene karanlık ve zor
Gece iniyor
Korkularımızsa kor
Ruhumuzu dağlıyor

YEL

Söğüt eğilip
Dalını kurban verir
Kavak yellenip
Istırabı seslenir
Ne büyük eziyettir

SÖYLEŞİ

Köyde söyleşi
Kahvede iki kişi
Gelince çişi
Bitirmez mi miş-mişi
Unutmaz mı kardeşi

BULUT

Gitme ey bulut
Kalmadı yerde umut
Diğerini tut
Elimi damla doldurt
Yağdır yağmuru kurut

ÖMÜR

Buldun mu Sülün
Geçmişine gömdüğün
Şu an sürdüğün
Kalanı sündürdüğün
Anlamını ömrünün
Old 03-03-2007, 17:06   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
YAŞLILIK
Ah vah ötme kuş
Hayat keten pantolmuş
Elim bumburuş
Yuğurmaktan yorulmuş
Kırışsa ne olurmuş
Sayın Dr. Cem Hekimbaşı
Yazdıklarınızı zevkle okudum. Kutlarım. Teşekkür ederim. En çok beğendiğimi yukarıda çerçeveledim. Hayatın keten pantolla ifadesi çok güzeldi. Saygılarımla

Duvara astım
Çiviyle çerçeveyi
Duvar ağladı
Çivi dediğin ne ki
Duvar hep kazıklandı
Old 03-03-2007, 17:49   #3
Hekimbaşı

Sn.Konyalı,

Halk ozanlarının karşılaştıklarında ayaküzeri atışmaya giriştikleri bir geleneğin çocukları olduğumuzu hatırlattınız bana. Teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Old 03-03-2007, 23:24   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Halk ozanlarının karşılaştıklarında ayaküzeri atışmaya giriştikleri bir geleneğin çocukları olduğumuzu hatırlattınız bana

Sayın Hekimbaşı,

Sizi bilmem ama, sayın Konyalı bu geleneğin çocuğundan öte ozanıdır da. Satırlarınıza bakılacak olursa sizin için de benzerini söylemek mümkün.

Buyrun devam öyleyse

Saygılarımla...
Old 04-03-2007, 12:24   #5
Armağan Konyalı

Sayın Dr. Cem Hekimbaşı

Şair Şehper Ferda Hanım'ın bu övgüleri nedeniyle gurur duymalısınız: Bir şair, başkasının yazdığı bir şiiri övüyorsa, bu övgü bir en sıkı eleştirmenin övgüsünden çok daha değerlidir.

Saygılarımla
Old 04-03-2007, 14:54   #6
Hekimbaşı

Sn.Konyalı, Sn.Demirel,

Korkum da o ya zaten:

Vardım İstanbul boğazına
Hayran kaldım manzarasına
Edecem size haber amma
Bir bakabilsem iki yanna

Saygılarımla,
Old 05-03-2007, 17:22   #7
Hekimbaşı

Dedim boğazın iki yakası
Sandınız Allah lütfu doğası
Hiç korkmasam ustalar arası
Atışmam mı be yemek arası

Rakip Türk oldu olası
Belletse bile anası
Yok bunun valesi ası
Gelirdi yine korkası

İstemese de laf salatası
Dinlemek ister dilin ustası
Bilmese bile kimin mısrası
Bekler onu gönlün taraçası
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03852701 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.