Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu kaydı araştırmanın yolu,

Yanıt
Old 27-02-2007, 21:05   #1
üye14072

 
Varsayılan tapu kaydı araştırmanın yolu,

yurt dışından bir iş teklifi, benden şunu istiyor,
git falancanın istanbuldaki tüm gayri menkullerinin listesini çıkart,

iişi göndermek isteyen avukat vekaletname ve sair evrak göndermek taraftarı değil,

benim bildiğim tapu dairelerinden mahkeme yazısı olmadan bilgi edinmek mümkün değil,
konu ile ilgili yasal bilgi eksiğimi tamamlayacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler.

av. m. emin öztürk
kocaeli
Old 27-02-2007, 21:34   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
yurt dışından bir iş teklifi, benden şunu istiyor,
git falancanın istanbuldaki tüm gayri menkullerinin listesini çıkart,

iişi göndermek isteyen avukat vekaletname ve sair evrak göndermek taraftarı değil,

benim bildiğim tapu dairelerinden mahkeme yazısı olmadan bilgi edinmek mümkün değil,
konu ile ilgili yasal bilgi eksiğimi tamamlayacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler.

av. m. emin öztürk
kocaeli

Yasal olarak mümkün.

Alıntı:
AVUKATLIĞIN AMACI

Madde 2 - (Değişik 1. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.2) Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.

Avukat bu amaçla hukukî bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.

(Değişik 3. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.2) Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır. Derdest davalarda müzekkereler duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabilir.


Ancak pratikte pek mümkün değil. Bazı tapu sicil müdürlükleri baba ismi verdiğinizde sonucu sağlıklı olarak verebilmektedir. Ama genellikle de tapu kaydı verirseniz bakabiliriz denilmektedir.

Saygılarımla
Old 27-02-2007, 21:56   #3
Av.E.Fırat Kuyurtar

 
Varsayılan

Yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir alıntıyı iletmek istiyorum.
"...ilgisinin olduğunu inanılır kılan her kişi kamuya açıklık ilkesine dayanarak tapu sicilinde inceleme yapabilir. İlgi hukuki bir ilgi(örnek olarak istatistik veya bir tez hazırlamada olabilir)de olabilir."(Prof.Dr.M.Kemal Oğuzman, Eşya Hukuku, 9.Bası, s.132)
ilginiz bence inceleme yapmanıza imkan verebilmektedir. İlginizi belirtmenize rağmen eğer memur tarafından sicili incelemenize izin verilmezse Tapu Sicil Müdürlüğü' ne memuru şikayet edebilirsiniz.

Avukatların Tapu sicilindeki yetkilerine aşağıdaki linktende bakabilirsiniz.

http://www.tkgm.gov.tr/ana.php?Sayfa...ID=60&DHID=116

Saygılarımla
Old 28-02-2007, 10:13   #4
nohut

 
Varsayılan

Bazı tapu müdürlüklerinde avukatlar için matbu bir form oluşturulmuş vekaletiniz olmasa bile avuka kimliğinizle bu formu doldurarak araştırma yapmanız mümkün, ancak ada, parsel bilgileri elinizde olmadığı için sadece isimden arama yaptıracağınızdan kişinin baba adını ve doğum tarihini bilmeniz işinizi kolaylaştırır.Ancak tapu dairelerinin bilgisayar kayıtları pek sağlıklı tutulmadığı için sağlıklı bir arama yapamayabilirsiniz. Bilgisayardan arama yaptırırken aktif ve pasif arama yapılırsa kişi gayrimenkulünü satmış olsa bile bu bilgiye ulaşılabilir. Kolay Gelsin.
Old 28-02-2007, 11:38   #5
Vedat74

 
Varsayılan

Sayın Euphrates verdiğiniz linkteki sayfa çok işime yarayacak. Katkınız için çok teşekkürler.
Bazı tapu dairelerinin müdürleri vekaletsiz bilgi dahi verilmesine karşı çıkıyor ve hep aynı şeyleri tartışıp duruyoruz. Bu sayfanın resim olarak çıktısını aldım. TKGM sayfası olduğu belli olsun istedim. Bundan sonraki ilk tartışmada belge olarak göstereceğim.

Saygılar...
Old 28-02-2007, 16:42   #6
ragıp

 
Varsayılan

Sayın isim bulamadım
tapuda araştırma yapabilirsiniz. Avukatlık yetkisi, rica falan bir şekilde bu sorun aşılır. Ancak bana göre sorun başka:
Alıntı:
iişi göndermek isteyen avukat vekaletname ve sair evrak göndermek taraftarı değil,
Sorun burada işte. İşi gönderen avukat size niçin vekaletname göndermek istemiyor?
Ya güvenmiyor, Bu çok büyük ayıp ve işi red etmeniz için yeterli sebep.
Ya da, sizgerekli bilgileri yolladıktan sonra, sizle bağını koparacak. Nasılsa, taşınmazları buldum. Ben kendim yaparım diyecek. Siz de, iş beklerken hamallık yaptınız ile kalacaksınız
Old 14-03-2008, 19:25   #7
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yasal olarak mümkün.Ancak pratikte pek mümkün değil. Bazı tapu sicil müdürlükleri baba ismi verdiğinizde sonucu sağlıklı olarak verebilmektedir. Ama genellikle de tapu kaydı verirseniz bakabiliriz denilmektedir.

Saygılarımla

Bu hafta 1136 S.Y.nın 2 inci maddesine dayanarak yaptığımız başvurularda(İlgilinin baba ismini de yazarak); Şişli, Eminönü, B.Çekmece ve Küçükçekmece Tapu Sicil Müdürlüklerinden bilgi verdiler. Paylaşmak istedim.

Saygılarımla
Old 14-03-2008, 21:10   #8
Av.Hüsnü YILDIRIMER

 
Varsayılan

Tapuda gerekli bilgiler; ad, soyad, baba adı ve doğum tarihidir. Avukatlık Kanunu uyarınca bu bilgilerede sahip iseniz rahatlıkla araştırma yapabilirsiniz...
Old 14-09-2011, 10:10   #9
Av.Melis Ersöz

 
Varsayılan

Tapuda avukatlarin arastirma yapmasi icin gereken belgelerin güncel halini asagida bulabilirsiniz:

http://web.tkgm.gov.tr/tkgm/?page=sa...rilis_esaslari
Old 15-09-2011, 13:18   #10
av.tugba

 
Varsayılan

Avukat kimliğinizi göstererek tapuda istediğiniz araştırmayı yapabilirsiniz. Ancak suret yada belge almak isterseniz vekaletname ibraz etmeniz gerekiyor. Ancak ben de Ragıp bey'e katılıyorum. Şahsın size vekaletname vermek istememesi beni rahatsız etti. Nasıl bir gerekçe ile bu talebinizi reddediyor merak ettim
Old 05-06-2013, 09:56   #11
acemi

 
Varsayılan

Merhaba,
Ben de bugün açacağım bir boşanma davası için taşınmaz bilgisi edinebilmek amacıyla, Urla Tapu Sicil Müdürlüğü'ne başvurdum. Ancak, görevliler önceki uygulamalarının aksine, bilgilerini eksiksiz olarak verdiğim kişinin ancak ilçe sınırları içerisinde taşınmazı olup olmadığı söyleyebildiklerini ifade ettiler. O zaman ben Trabzon'da bulunan bir taşınmazın ada-parsel bilgisi için Trabzon'a mı gideceğim. Gerçekten bazen çok yoruluyorum Özellikle mesajlarda verilen TKGM ne ait linkin açılmaması nedeniyle görüşlerinize başvurdum.
Çok teşekkür ederi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Trafik kaydı ve Sahtecilik Hak Hukuk Meslektaşların Soruları 8 14-12-2012 00:01
Karmaşık Nüfus Kaydı... sseker Meslektaşların Soruları 12 15-09-2009 13:43
tapu tashihi ve tapu memurunun verdiği zarardan dolayı tazminat davası av.emre Meslektaşların Soruları 1 13-12-2006 14:57
Bağ-Kur , Yaşlılık aylığının iptali, Oda Kaydı mı, Vergi Kaydı mı ? Av.Aslı Meslektaşların Soruları 1 28-11-2006 17:40
Trafik kaydı ve sahtecilik Hak Hukuk Meslektaşların Soruları 1 10-06-2006 12:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10898399 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.