Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahkeme Kararında Yer Alan İşçi Alacaklarından Yapılan Kesintiler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2007, 12:10   #1
Av.Nermin

Varsayılan Mahkeme Kararında Yer Alan İşçi Alacaklarından Yapılan Kesintiler

1- Mahkemeler işçi alacakları ile ilgili olarak brüt üzerinden karar veriyorlar. İcraya koyarken kesintileri yaparak mı icraya koyacağız? Kıdemden damga vergisi, ihbardan gelir ve damga vergisi kesildiğini biliyorum. Başka kesinti var mı? Diğer işçilik alacaklarından ( fazla mesai, yıllık izin, genel ve hafta tatili) hangi kesintiler yapılıyor?

2- İşçi hafta tatilini kullanabilmek için diğer bir arkadaşının yerine fazladan çalışıyor. Bu durumda hafta tailini fiili olarak kullanmamış mı olur. Yoksa hafta tatilini kullanmış fakat yaptığı çalışma fazla mesaimi olur?

Teşekkürler...
Old 27-02-2007, 12:29   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Katkı İçin:

***T.C. YARGITAY HUKUK DAİRESİ 12
Esas No. 2002/28839 Karar No. 2003/2675 Tarihi 18.02.2003
TAKİP DAYANAĞI İLAMDA ALACAKLI YARARINA HÜKMEDİLEN ÜCRETİN BRÜT OLARAK BELİRLENDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. BU DURUMDA ÜCRETTEN KESİLMESİ GEREKEN VERGİLER VE SİGORTA PRİMLERİNİN İLGİLİ KAMU İDARESİNE ÖDENMESİ ZORUNLULUĞU BORÇLU İŞVERENE AİTTİR. BİR BAŞKA DEYİŞLE, ALACAKLI, İLAM KONUSU BEDELDEN BU KESİNTİLERİN DÜŞÜLMESİNDEN SONRA KALAN NET MİKTAR İÇİN İLAMLI TAKİP YAPABİLİR.
Old 27-02-2007, 13:15   #3
Av.Suat Ergin

Muhtemelen Gebze İş Mahkemesi kararıdır. Neyse ki artık alacaklar net olarak hesaplattırılıp öyle karar vermeye başladı.

Sayın Demiroğlu'nunun eklediği karar gereğince, ilamlı takip yaparken maalesef alacaklı taraf bu kesintileri düştükten sonra; ortaya çıkan rakamı takibe konu edecektir.

Bilebildiğim kadarıyla 1 inci sorunuzun yanıtı:Fazla mesai ve yıllık izin için % 25 gelir Vergisi, binde 6 Damga vergisi;maaş alacağı varsa % 15 Gelir Vergisi, %14 Sigorta pirimi, Binde 6 D.V., %1 işsizlik sigortası, kıdem tazminatından sadece binde 6 D.V. kesilmektdir.

İkinci sorunuz net değil. Yanlış cevap vermek istemiyorum.

Saygılarımla
Old 27-02-2007, 15:31   #4
Av.Nermin

İkinci sorunuz net değil. Yanlış cevap vermek istemiyorum.

Öncelikle teşekkür ederim.
Soruyu açıklayayım. İşyerinde iki kişiler iki vardiya halinde çalışıyorlar. Birinin hafta tatilini kullanabilmesi için diğerinin onu yerinede çalışması gerekiyor. Kendisi hafta tatilini kullanırken arkadaşıda onun yerine çalışıyor. Bu durumda arkadaşı hafta tatilindeyken aynı gün hem kendi vardiyasında çalışıyor. Hemde arkadaşının vardiyasında çalışıyor. Daha sonra da kendiside aynı yöntemle 1 gün hafta tatilini kullanıyor. Şimdi bu işçiyi fiilen hafta tatili kullanmamış mı kabul edeceğiz. Çnkü hafta tatili yerine arkadaşının vardiyasındada çalışmış. Yoksa hafta tatili kullanmış fakat arkadaşının vardiyasında yapmış olduğu çalışmayı fazla mesaimi kabul edeceğiz.
Old 27-02-2007, 15:50   #5
Av.Suat Ergin

İkinci sorunuz, birinci sorudan bagımsız bir olay için mi? Yoksa mahkeme bir şekilde karar verdi de, bizim yorumumuzu mu merak ediyorsunuz.

İşyeri kayıtlarının sağlıklı tutulmadığını da kabul ederek(Ve emin olmayarak); fazla mesai olarak algılarım.

Saygılarımla
Old 25-12-2008, 17:05   #6
daphne81

Varsayılan brüt ücretten yapılan kesintiler

Brüt ücret, fazla mesai ve hafta tatili alacaklarını nete çevirmek için yapılması gereken kesintiler nelerdir?
Old 25-12-2008, 20:13   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan daphne81
Brüt ücret, fazla mesai ve hafta tatili alacaklarını nete çevirmek için yapılması gereken kesintiler nelerdir?

Âyrı bir forum açmışsınız ama ilgisi nedeniyle buraya taşıdım. Umarım 3 No.lu mesajdaki yanıtım yeterli olur.
Old 19-01-2009, 11:11   #8
avktderya

selam ,
bu şekilde yapılan itirazda
1- icra emrinin iptalimi
2- yoksa hesap yapılıp kısmı itiraz mı yapılıp icra emrinin itiraz olunan yönlerden mi
iptalini talep etmek gerekiyor.
saygılarımla
Old 19-01-2009, 11:40   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avktderya
selam ,
bu şekilde yapılan itirazda
1- icra emrinin iptalimi
2- yoksa hesap yapılıp kısmı itiraz mı yapılıp icra emrinin itiraz olunan yönlerden mi
iptalini talep etmek gerekiyor.
saygılarımla

Siz icra emrinin iptalini talep etseniz bile, icra mahkemesi dosyayı bilirkişiye gönderdikten sonra fazla kısmı iptal edecektir.
Old 30-03-2013, 00:09   #10
Av6901

merhaba, benim de biraz daha ayrıntılı bir sorum olacaktı: toplu iş sözleşmesi ile kararlaştırılan sosyal haklardan hangi kesintiler yapılmalıdır? söz konusu sosyal haklar; 1- ilave tediye 2-ikramiye 3-sorumluluk zammı 4-1mayıs ücreti 5-yakacak yardımı 6-giyim yardımı 7-eğitim yardımı
Old 13-09-2013, 14:03   #11
garip

bazı kaynaklar fazla mesai ücretinin net hali hesaplanırken sigorta prim kesintisinin yapılacağının bazı kaynaklar ise sigorta kesintisinin yapılmayacağını söylüyor. bu konuda yargıtay kararı arıyorum, tecrübe eden meslektaşlarımın da görüşünü merak ediyorum.. iyi çalışmalar diliyorum...
Old 13-09-2013, 15:25   #12
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Nermin
1- Mahkemeler işçi alacakları ile ilgili olarak brüt üzerinden karar veriyorlar. İcraya koyarken kesintileri yaparak mı icraya koyacağız? Kıdemden damga vergisi, ihbardan gelir ve damga vergisi kesildiğini biliyorum. Başka kesinti var mı? Diğer işçilik alacaklarından ( fazla mesai, yıllık izin, genel ve hafta tatili) hangi kesintiler yapılıyor?

2- İşçi hafta tatilini kullanabilmek için diğer bir arkadaşının yerine fazladan çalışıyor. Bu durumda hafta tailini fiili olarak kullanmamış mı olur. Yoksa hafta tatilini kullanmış fakat yaptığı çalışma fazla mesaimi olur?

Teşekkürler...

Ben brüt üzerinden karar veren bir mahkeme görmedim açıkçası. Zaten bilirkişiler net işçi alacağını da hesaplıyorlar.
Old 13-09-2013, 16:19   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan garip
bazı kaynaklar fazla mesai ücretinin net hali hesaplanırken sigorta prim kesintisinin yapılacağının bazı kaynaklar ise sigorta kesintisinin yapılmayacağını söylüyor. bu konuda yargıtay kararı arıyorum, tecrübe eden meslektaşlarımın da görüşünü merak ediyorum.. iyi çalışmalar diliyorum...

Benim tecrübe ettiğim yüzlerce davada fazla mesai ücreti hesaplanırken, sigorta kesintisi yapıldı.
Old 14-09-2013, 20:55   #14
scoskun72

Mahkemeler yargıtay kararları doğrultusunda brüt rakamlar üzerinden karar veriyorlar.Ancak bilirkişi raporlarında genelde net oranlar gösteriliyor,işin doğrusu o rakamlar üzerinden takip yapmak gerekiyor.
Ancak, şu hususa dikkat edilmeli.Kesintiler burada İşverenin cebinde kalmamalı.İşverenin, Gelir vergisi için vergi dairesine Sigorta payı ve İşsizlik fonu için SGK'ya ekstra beyanname verip, (büyük güçlüklerle boğuşup,üstüne yüklüce de usulsüzlük cezası ödeyip) bu rakamları VD'ne ve SGK'ya ödemesi gerekiyor.Ben, işçi vekili olarak tahsilat yaptığım dosyalarımda işverenden bu işlemleri tamamlayıp makbuzları getirmelerini aksi takdirde bunların ödenmemesinden dolayı yasal yollara başvuracağımı beyan ediyorum.Bir süre uğraşıp, dönüp dolaşıp aynen şu teklifle geri geliyorlar.(Eğer belediye vs.. kurum değilse işveren) "..Biz gerekirse brütü size ödeyelim ama bizi VD ve SGK ile uğraştırmayın... )) "
Old 29-07-2014, 20:37   #15
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bilebildiğim kadarıyla 1 inci sorunuzun yanıtı:Fazla mesai ve yıllık izin için % 25 gelir Vergisi, binde 6 Damga vergisi;maaş alacağı varsa % 15 Gelir Vergisi, %14 Sigorta pirimi, Binde 6 D.V., %1 işsizlik sigortası, kıdem tazminatından sadece binde 6 D.V. kesilmektdir.

Saygılarımla

Suat Bey aslında konu ve cevabınız eski tarihli. Fakat bu konu ile ilgili araştırma yaparken dikkatimi çekti...Bildiğim kadarıyla akdin feshinde izin ücretinde de Yargıtay kararları uyarınca sigorta prim kesintisi ve işsizlik kesintisi de yapılmalı.. aşağıdaki Yargıtay kararını da bu sebeple ekledim..

Ayrıca fazla mesai ve yıllık izin için gelir vergisi kesintisinin % 25, maaş alacağı için % 15 olduğunu belirtmişsiniz. böyle bir uygulama olduğunu bilmiyorum.. Tüm gelir vergisi kesintilerini % 15 olarak hesaplıyorum... Yanlış mı yapıyoruz acaba? İyi çalışmalar diliyorum..

Yargıtay
22. Hukuk Dairesi

Esas : 2012/26665
Karar : 2013/19739
Tarih : 24.09.2013

. Gerek 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun mülga 77 nci maddesi, gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 80. maddesi uygulaması açısından, yıllık izin ücreti prime esas kazançlar içerisinde olup, işçi payına düşen prim kesintilerinin nazara alınmaksızın alacağın net tutarının belirlenerek hüküm altına alınması hatalı olmuştur.'
Old 31-07-2014, 10:38   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
Suat Bey aslında konu ve cevabınız eski tarihli. Fakat bu konu ile ilgili araştırma yaparken dikkatimi çekti...Bildiğim kadarıyla akdin feshinde izin ücretinde de Yargıtay kararları uyarınca sigorta prim kesintisi ve işsizlik kesintisi de yapılmalı.. aşağıdaki Yargıtay kararını da bu sebeple ekledim..

Ayrıca fazla mesai ve yıllık izin için gelir vergisi kesintisinin % 25, maaş alacağı için % 15 olduğunu belirtmişsiniz. böyle bir uygulama olduğunu bilmiyorum.. Tüm gelir vergisi kesintilerini % 15 olarak hesaplıyorum... Yanlış mı yapıyoruz acaba? İyi çalışmalar diliyorum..

Yargıtay
22. Hukuk Dairesi

Esas : 2012/26665
Karar : 2013/19739
Tarih : 24.09.2013

. Gerek 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun mülga 77 nci maddesi, gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 80. maddesi uygulaması açısından, yıllık izin ücreti prime esas kazançlar içerisinde olup, işçi payına düşen prim kesintilerinin nazara alınmaksızın alacağın net tutarının belirlenerek hüküm altına alınması hatalı olmuştur.'

Haklısınız. Gelir vergisi %15 oranından başlayıp, gelirin miktarına göre %20 ve sonrasında %25 kesinti yapılmaktadır.
Old 01-08-2014, 09:56   #17
önceki beyan

Brüt olarak hesaplanan kazançlar üzerinden yapılan kesintilerle ilgili forumda çok sayıda başlık açılmış. Toplu halde olması bakımından yapılan kesintileri ayrıntısıyla yazmayı uygun gördüm.

Brüt tutar üzerinden yapılan kesintiler:

1-Kıdem tazminatı:
binde 7,59 damga vergisi kesilir. Oran yıllara göre değişebilir.

2-İhbar tazminatı:
binde 7,59 damga vergisi ve vergi dilimine göre %15, 20, 27, 35 oranında gelir vergisi kesilir. (Vergi dilimleri: http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1431). Her iki kesinti brüt tutar üzerinden ayrı ayrı yapılır.

3-Ücret niteliğindeki kazançlar: (ücret, yıllık izin ücreti, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti):
-binde 7,59 damga vergisi
-%14 SGK primi işçi payı
-%1 işsizlik sigortası primi işçi payı
-gelir vergisi: (vergi dilimine göre %15, 20, 27, 35). matrah belirlenirken, brüt tutardan SGK primi ve işsizlik sigortası primi toplamı olan %15 düşülür.

örnek:
brüt ücret tutarı: 1.134 TL (2014 Temmuz-Aralık dönemi için belirlenmiş brüt asgari ücret)
-damga vergisi: 8,61 TL
-SGK primi işçi payı: 158,76 TL
-işsizlik sigortası işçi payı: 11,34 TL
-gelir vergisi: 144,59 TL (matrah 963,90 TL)
=net tutar: 810,70 TL

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi