Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş hukuku-ücret kesilmesi ve işten çıkarma sebepleri

Yanıt
Old 23-02-2007, 15:55   #1
iözkurt

 
Varsayılan iş hukuku-ücret kesilmesi ve işten çıkarma sebepleri

merhaba
benim sorum şu;
işveren ile işçi arasında imzalanacak bir talimat vs. ile ücret kesilmesi ve işten çıkarma sebepleri kanunda sayılanlardan başka arttırılabilir mi?
kısaca taraflar anlaşarak istedikleri hususları ücret kesilmesi ve işten çıkarma sebebi olarak belirleyebilirler mi?
teşekkürler...
Old 23-02-2007, 16:15   #2
Av. Arzu Erkol Dursun

 
Varsayılan

Madde 18 - "Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Altı aylık kıdem hesabında bu Kanunun 66 ncı maddesindeki süreler dikkate alınır.

Özellikle aşağıdaki hususlar fesih için geçerli bir sebep oluşturmaz."

demektedir.
sözleşme belirsiz süreli ise ve "geçerli sebep" addedilecek bir madde olursa işten çıkarma sebebini kendi istedikleri şekilde kanuna uygun düzenleyebilirler,zira bu madde hükmünde sebeplerin nelere dayalı olabileceğinden bahsetmiş,ama bunları kalem kalem saymamıştır,dolayısıyla çerçeve olarak belirtilen durumlara tekabül edecek şekilde istenilen çıkartma sebebi eklenebilir.
eğer sözleşme belirli süreli yapılıyorsa,geçerli sebebe dayanarak fesih söz konusu olamaz.
ayrıca;
Madde 19 - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.
dolayısıyla eğer iş yeri 30 dan az çalışana sahipse, bu sefer madde 19 a göre davranış ve verimle ilgili sebepten çıkartma maddesi koyamaz.
Old 23-02-2007, 16:19   #3
ISIL YILMAZ

 
Varsayılan

4857 sayılı yasanın 38 inci maddesinde işverenlerin TİS veya iş sözleşmesinde gösterilmiş sebepler dışında ücret kesme cezası veremeyecekleri hükme bağlanmış olup bu hüküm emredicidir. Ücret kesmede uyulacak sınırlar da bu maddenin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir. İşveren ile işçi anlaşırlarsa 38/2 ye uygun olmak kaydıyla ücret kesme cezası verilebilir. Kesilen ücretlerin, işveren tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesaplarından birine yatırılması gerekmektedir.

Kanımca, fesih sebeplerinin anlaşmayla belirlenmesi de sözleşme özgürlüğü çerçevesinde mümkündür. Ancak belirlenen fesih sebeplerinin mutlak ve nisbi emredici kurallara aykırı olmaması gerekir.

Saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kadastroda Hak Düşürücü Sürenin Kesilmesi becerikli Meslektaşların Soruları 16 11-11-2010 10:06
işyeri sendika temsilcisi işten atılırsa? Av. ece Meslektaşların Soruları 2 27-11-2006 10:35
işten çıkarılma sim Meslektaşların Soruları 1 05-07-2006 15:56
Emekli Aylığının Kesilmesi (ek Md. 11) Av. Serhat Tuğral Meslektaşların Soruları 0 16-05-2002 08:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02945304 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.