Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Cep Bilgisayarinda Mevzuat

Yanıt
Old 22-02-2007, 12:57   #1
justiz

Varsayılan Cep Bilgisayarinda Mevzuat

Degerli Arkadaslar,

Günümüz teknoloji cagi, artik hersey kücülüyor, kütüphaneler dolusu bilginin tamamini kücük bir bilgisayar kutusunda bulabiliyoruz.

Kanimca hukukculara yönelik "Cep Bilgisayari" üretmek sart oldu, bu isimizi cok kolaylastiracak. Temel ihtiyacimiz olan mevzuatin ve yargitay kararlarinin 200 gram agirligindaki kücük cep bilgisayarina aktarilmasi ve hukukcularin kullanimina sunulmasi bence coktan düsünülüp akil edilmesi gereken bir seydi, acaba var da ben mi bilmiyorum?..

görüslerinizi bekliyorum, saygilarimla.
Old 23-02-2007, 11:28   #2
Av.Duran Küçüköner

Sayın Justiz
Aynı eksikliği ben de yaşıyorum. Cep bilgisayarımın SD kartına word belgesi olarak çok kullanılan mevzuatları kopyaladım ve şimdilik o şekilde kullanıyorum.
Old 25-02-2007, 01:00   #3
Av. M. Yasir Bağce

mevzuat için ille de cep bilgisayarına da ihtiyacınız yok. symbian işetim sistemine sahip telefonlar için (Ör: Nokia 6600, N70 v.s.) .txt formatındaki dökümanları kolaylıkla okuyabilen ReadM ve benzeri programlar var. istediğiniz mevzuatı txt formatına dönüştürüp cep telefonuza yükleyerek ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanabilirsiniz. Programın arama özelliği de olduğundan anında istediğiniz maddeye ulaşabiliyorsunuz. cep bilgisayarı olmayanlar için gayet ideal bence.
Old 26-02-2007, 15:45   #4
Belgium

Dogrusu bilgisayar ekrani dahi kitaplarin yerini tutmuyor. O küçücük ekranlardan okumaktansa, yanimda kitap bulundurmayi tercih ederim.
Old 03-09-2007, 00:06   #5
Devidoff

PocketPC, Symbian cep telefonu, PalmOS, ve SmartPhone için geliştirilmiştir. Mobile Hukuk Projesi sayesinde Mobipocket Reader Programını kullanılarak mobil cihazınız aracılığı ile Kanunların mevzuatını cebinizde taşınması amaçlanmıştır. Proje kapsamında geliştirilen paketler tamamen ücretsiz olup, GPL Lisansına sahiptir.
Old 16-04-2008, 23:06   #6
Av.Nebi

Konu eski gerçi ama yeni konu açmak istemedim. İşinize yarıyacağını düşündüğüm bi site var . PDA , smartphone , symbian tarzi bir cihazınız mevcut ise bu siteye göz atın derim. Birçok kanun mevcut ayrıca dökümanlar word belgesinden daha basit uzantıda olduğu için daha rahat ve kolay okunuyo. Gerekli program da sitede mevcut . İyi çalışmalar

http://www.ozhukuk.net.tc/
Old 22-04-2008, 19:45   #7
AV59

Rahatsiz

Sayın Nebi
Verdiğiniz linkteki konu 1 yıldan daha eski. Proje şu anda ne durumda acaba bilginiz varmı?
Selamlar.
Old 22-04-2008, 19:56   #8
Av.Mürsel SARI

Arkadaşlar .... hend ofis ürününü, ben 3 yıla yakındır kulanuyorum.Ve normal formattan word formatına çevirip atınız mı rahat kulanıla bilir.
Hatta Windovs Mobil programı çalıştıran cep telefonlarında bile mümkün...
Old 23-04-2008, 11:31   #9
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan AV59
Sayın Nebi
Verdiğiniz linkteki konu 1 yıldan daha eski. Proje şu anda ne durumda acaba bilginiz varmı?
Selamlar.

Açıkcası çok bi gelişme olmamış gibi görünüyor dediğiniz gibi. Ama en azından belli başlı kanun maddelerini hızlıca hatırlayabilmek açısından faydalı
Old 23-04-2008, 16:40   #10
Av.Cengiz Aladağ

Java uyumlu cep telefonları için birkaç yasayı hazırladım. Pakette Avukatlık Kanunu, CMK, TCK, Medeni Kanun, T.Ticaret Kanunu var şimdilik. Zaman buldukça diğer yasaları da eklerim. http://rapidshare.com/files/109808883/yasalar1.rar adresinden indirebilirsiniz.
Old 23-04-2008, 20:40   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İcra programlarını Win Mobil ile kullanabilmenin bir yolu, bunu destekleyebilecek nitelikte pda, cep bilgisayarı kullanan, bilen var mı?
Old 25-04-2008, 10:46   #12
Av.Cengiz Aladağ

İcra programlarının pda ya da cep telefonunda çalışacağını sanmıyorum. Ancak internet üzerinden icra takibi (xml dosyası) hazırlayan siteler kullanılabilir.
Old 02-05-2008, 08:51   #13
Av.Nebi

Evet icra programları malesef PDA'larda henüz kullanılmamakta ama ilerleyen zamanlarda icra programı yapan şirketlerde ister istemez mobil telefonlara yöneleceklerdir.
Old 15-05-2008, 06:38   #14
Av.Cengiz Aladağ

Java uyumlu cep telefonları için hazırladığım ilk mevzuat paketinden sonra ikinci ve üçüncü de hazır.
Daha önce duyurduğum ilk pakette Avukatlık Kanunu, CMK, TCK, Medeni Kanun, T.Ticaret Kanunu vardı.
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/109808883/yasalar1.rar

İkinci pakette şu belgeler var:
Adli Sicil Kanunu,
Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği,
Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hk. Kanun,
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hk. Kanun,
Ceza Muhakemesi Kannu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik,
CMK Yürürlük Kanunu,
Çocuk Koruma Kanunu,
Eski TCK,
HUMK,
Faiz oranları.
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/114995744/yasalar2.rar

Üçüncü pakette şu belgeler var:
İcra ve İflas Kanunu,
Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği,
İYUK,
Kabahatler Kanunu,
Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu,
Kamulaştırma Kanunu,
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi,
TCK Yürürlük Kanunu,
Tüketicinin Korunması Hk. Kanun,
Vergi Usul Kanunu
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/114995888/yasalar3.rar

Meslektaşlarıma yararlı olmasını dilerim.
Old 22-05-2008, 10:26   #15
Av.Nebi

Cengiz bey dosya formatı ne acaba ?
Old 22-05-2008, 22:46   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Cengiz bey dosya formatı ne acaba ?

Dosyalar ".jar" formatında, bazı telefonlarda gerekli olduğu için ".jad" dosyaları da var.
Old 31-05-2009, 10:23   #17
ottomann

Varsayılan teşekkür

cengiz bey üstadım;

belki yaşça benden küçük olabilirsin ama böyle bir paylaşım yapan kişi bence üstaddır.

emeğine sağlık.

teşekkürler
Old 31-05-2009, 10:37   #18
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ottomann
cengiz bey üstadım;

belki yaşça benden küçük olabilirsin ama böyle bir paylaşım yapan kişi bence üstaddır.

emeğine sağlık.

teşekkürler

Sayın ottomann, teşekkür ederim.
Üyelik bilgileriniz doğruysa ve ben hiç yaşlanmazsam, beş yıl sonra aynı yaşta olacağız.
Old 31-05-2009, 11:26   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Java uyumlu cep telefonları için hazırladığım ilk mevzuat paketinden sonra ikinci ve üçüncü de hazır.
Daha önce duyurduğum ilk pakette Avukatlık Kanunu, CMK, TCK, Medeni Kanun, T.Ticaret Kanunu vardı.
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/109808883/yasalar1.rar

İkinci pakette şu belgeler var:
Adli Sicil Kanunu,
Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği,
Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hk. Kanun,
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hk. Kanun,
Ceza Muhakemesi Kannu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik,
CMK Yürürlük Kanunu,
Çocuk Koruma Kanunu,
Eski TCK,
HUMK,
Faiz oranları.
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/114995744/yasalar2.rar

Üçüncü pakette şu belgeler var:
İcra ve İflas Kanunu,
Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği,
İYUK,
Kabahatler Kanunu,
Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu,
Kamulaştırma Kanunu,
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi,
TCK Yürürlük Kanunu,
Tüketicinin Korunması Hk. Kanun,
Vergi Usul Kanunu
İndirme adresi: http://rapidshare.com/files/114995888/yasalar3.rar

Meslektaşlarıma yararlı olmasını dilerim.

Cengiz Bey, bunları siz mi yaptınız? Hem de bu yaşta?!

Gerçekten tebrik ederim.

Bu paketleri, kendi içinde irtibatlı olarak ayıramaz mısınız? Hukuk mevzuatını ayrı, cezayı ayrı vs. gibi...
Old 31-05-2009, 11:38   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Cengiz Bey,

Bir de icraproyu cep bilgisayarlarına taşıyabilirseniz, avukatlık tarihi sizi asla unutmayacaktır.
Old 31-05-2009, 11:42   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Cengiz Bey,

Bir de icraproyu cep bilgisayarlarına taşıyabilirseniz, avukatlık tarihi sizi asla unutmayacaktır.

Onu da başarır kesin! Yaşı çok genç daha...
Old 31-05-2009, 12:31   #22
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Cengiz Bey,

Bunu, programı satın aldığınız firmadan istemelisiniz. Sonuçta profesyonel bir program o; bense amatörce uğraşıyorum.
Old 31-05-2009, 12:57   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Haklısınız, onlar da bu sorunu mobil cihaz üreticileri çözmeli diyeceklerdir, adı cep bilgisayarı olan sözde bilgisayarların yanında bilgisayarlarımızın da hamallığını yaparak çalışmaya devam edeceğiz epey bir süre daha. Ama program boyutlarını cep bilgisayarlarıyla da uyumlu hale getirmiş bir program tasarlamayı başarmak, gelinen noktada kaçınılmazlaşıyor bana kalırsa. Umarım beklentimiz uzun sürmez.

Saygılarımla
Old 31-05-2009, 13:06   #24
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Haklısınız, onlar da bu sorunu mobil cihaz üreticileri çözmeli diyeceklerdir, adı cep bilgisayarı olan sözde bilgisayarların yanında bilgisayarlarımızın da hamallığını yaparak çalışmaya devam edeceğiz epey bir süre daha. Ama program boyutlarını cep bilgisayarlarıyla da uyumlu hale getirmiş bir program tasarlamayı başarmak, gelinen noktada kaçınılmazlaşıyor bana kalırsa. Umarım beklentimiz uzun sürmez.

Saygılarımla

Sanmıyorum, program üreticilerine yeterli talep ulaşırsa bu konuda çalışma yaparlar. Cihaz üretenler sadece o cihazda bu tür programların çalışması için gerekli donanım ve yazılım desteğini sağlarlar (ki bildiğim kadarıyla zaten bir süredir bu cihazlarda neredeyse her tür programı çalıştırabilecek özellikler var), bu tür özel programlar yapmak cihaz üretenlerin işi değil. Denemedim ama (yakında deneyeceğim ) internet üzerinden çalışan programlar mobil cihazlarla kullanılabilir sanırım.
Old 31-05-2009, 13:21   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sanmıyorum, program üreticilerine yeterli talep ulaşırsa bu konuda çalışma yaparlar. Cihaz üretenler sadece o cihazda bu tür programların çalışması için gerekli donanım ve yazılım desteğini sağlarlar (ki bildiğim kadarıyla zaten bir süredir bu cihazlarda neredeyse her tür programı çalıştırabilecek özellikler var), bu tür özel programlar yapmak cihaz üretenlerin işi değil. Denemedim ama (yakında deneyeceğim ) internet üzerinden çalışan programlar mobil cihazlarla kullanılabilir sanırım.

Sen bunu da yaparsın. Adım gibi eminim.
Old 31-05-2009, 13:27   #26
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Sen bunu da yaparsın. Adım gibi eminim.

Yapsam onu da beğenmezsin ki.
Old 31-05-2009, 13:36   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yapsam onu da beğenmezsin ki.

Beğenmemem ayrı bir şey. Daha iyisini yapman için beğenmeyeceğim kesin gibidir. Ama bu desteklemeyeceğim anlamına gelmez. sonuna kadar destkliyorum.
Old 31-05-2009, 13:38   #28
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Program boyutları nedeniyle kullanılabilir değil sanırım, ya da mobil cihazların boyutları. Sözgelimi 7 inç dizüstü bilgisayarda da icraproyu faaliyete geçiremedik. Program şüphesiz yükleniyor, ancak ekran boyutları programın açma kapatma tuşlarına yetersiz kaldığından açılan programı kapatamıyorduk vs. Belki de ben yeterince üzerine gidip, ilgilenmedim, bilmiyorum, ama nihayetinde başarı kaydedemedik...
Old 31-05-2009, 14:11   #29
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Program boyutları nedeniyle kullanılabilir değil sanırım, ya da mobil cihazların boyutları. Sözgelimi 7 inç dizüstü bilgisayarda da icraproyu faaliyete geçiremedik. Program şüphesiz yükleniyor, ancak ekran boyutları programın açma kapatma tuşlarına yetersiz kaldığından açılan programı kapatamıyorduk vs. Belki de ben yeterince üzerine gidip, ilgilenmedim, bilmiyorum, ama nihayetinde başarı kaydedemedik...

Kullanıcı arayüzü altyapısı olarak internet tarayıcıları (Internet Explorer gibi) kullanan progamlarda böyle bir sorun çıkmıyor, görünüm menüsünden metin boyutu ayarlanabiliyor. Aslında program kendi arayüzünü kullanıyorsa yine böyle bir seçenek olması gerekir. Demek ki İcrapro bu konuda yeterli değil. Bu sorunu program üreticisine iletirseniz, en azından bir sonraki sürümde sorunu gidereceklerdir.
Old 03-06-2009, 13:00   #30
Av. Ersin Soybaş

Önemli

Selamlar,
Adalet Bakanlığı'nın sitesinde UYAP Mobil Mevzuat duyurusu var.
http://www.adalet.gov.tr/duyurular/2...an09/mobil.htm
Kullanan, deneyen var mı? Düzgün çalışıyorsa çok faydalı bir çalışma olur.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi