Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şuyulandırma - Ortaklığın Giderilmesi

Yanıt
Old 20-02-2007, 23:07   #1
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan Şuyulandırma - Ortaklığın Giderilmesi

İmar parselasyonu neticesinde A ve B parselleri oluşturuluyor. B parseli üzerine bina yapılıyor ve A parseline bakan kısma cephe bırakılıyor. Bu arada B ve A parselleri arasında B 'nin de bir miktar payı bulunuyor. Yapılan pazarlıklar sırasında B parseli sahibi A parselinin sahibine mektupla eğer binasına başlarsa A parseline bakan cepheye dış sıva yapmasına gerek olmayacağını bu haliyle 1.5 daireye razı olabileceğini ancak sıvayı yaptıktan sonraki safhada anlaşma istenirse sıva maliyetini de yansıtacağını bildiriyor. Neticede 1 daire,1.5 daire derken anlaşma olmuyor.
1- Belediye imar servisinden ortaklığın giderilmesi davasının kaldırıldığı ve açılamayacağı yönünde bilgi veriliyor. Tek yolun anlaşma olduğu söyleniyor. Ben imar kanununda böyle bir değişiklik göremedim. Bu doğru mudur? Yoksa İBK gibi bir durum mu var? İmar Kanunu m.16'da öngörülen 6 aylık süre hak düşürücü süre midir?
2- Ortaklığın giderilmesi davası açılırsa A parselinin tamamı mı yoksa sadece şuyulu kısım mı satılır?
3- Ortaklığın giderilmesi davası açılamıyorsa ne yapılabilir?
Old 22-02-2007, 08:28   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan


Alıntı:

Madde 16
- Belediye ve mücavir alan hudutları içindeki gayrimenkullerin re'sen veya müracaat üzerine tevhid veya ifrazı, bunlar üzerinde irtifak hakkı tesisi veya bu hakların terkini, bu Kanun ve yönetmelik hükümlerine uygunluğu belediye encümenleri veya il idare kurullarınca onaylanır.
Onaylama işlemi, müracaatın belediyelere veya valiliklere intikalinden itibaren en geç 30 gün içinde sonuçlandırılır ve tescil veya terkini için 15 gün içinde tapuya bildirilir.
Tapu dairesi, tescil veya terkin işlemini bir ay içinde sonuçlandırmak zorundadır.
Bu Kanun hükümlerine göre şüyulandırılan gayrimenkullerin sahipleri ilgili idarenin tebliği tarihinden itibaren altı ay içinde aralarında anlaşamadıkları veya şüyuun izalesi için, mahkemeye müracaat edilmediği takdirde ilgili idare hissedarmış gibi, şüyuun izalesi davası açabilir.
Tarafların rızası veya mahkeme kararı ile şüyuun izalesi ve arazi taksimi de yukarıdaki hükümlere tabidir.
İmar K.nun 16 maddesi şuyulandırılan taşınmazlarda ortaklığın giderilmesi yöntemi yukarıdaki gibi düzenlenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla bu madde yürürlüktedir ve şuyulandırılan taşınmazlarda ortaklığın giderilmesi davası açılamayacağına dair bir hukuk kuralının da olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca maddedeki 6 aylık sürenin hak düşürücü olmadığı , sadece ilgili idarenin (belediyenin ) de dava açabilme süresinin başlangıcının belirlediği kanısındayım.

Şuyulandırılan taşınmazlarla ilgili or. Gid. davasında ; Yargıtay kararlarına göre şuyulandırma işlemi tamamlanmamışsa bekletici neden yapılır ve yeni oluşan parsellerin tapuya tesçili sağlanır. Yeni bir imar parseli oluştuğundan , aynen taksimi imar yönünden mümkün olamayacağından satış suretiyle ort. Gid. istenir. Paylaşım şuyulandırmadan önceki kadastro parsellerinin değeri dikkate alınarak orantı kurulmak suretiyle yapılır. Genel kurallar bu şekildedir. Bu durumda başka bir ayrıntı yoksa ,Belediyenin verdiği hukuki bilgilerin sağlıklı ve yerinde olmadığını , anlaşmaya teşvik yönünden söylenmiş olabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ortaklığın giderilmesi davası Av.Ebru Caner Meslektaşların Soruları 25 08-08-2016 15:45
ortaklığın giderilmesi ve ecrimisil sim Meslektaşların Soruları 10 15-10-2008 17:12
ortaklığın giderilmesi ve tazminat Avukat Neslihan Meslektaşların Soruları 1 11-01-2007 18:54
Ortaklığın giderilmesi davasında müdahale avukat1980 Meslektaşların Soruları 4 03-12-2006 18:02
Ortaklığın Giderilmesi Burhan Sezer Hukuk Soruları Arşivi 3 24-05-2005 20:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03323793 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.