Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hocalarınız tehditler savuruyor mu?

Yanıt
Old 18-02-2007, 00:55   #1
REX

Varsayılan hocalarınız tehditler savuruyor mu?

Hocalarınız sınav öncesi tehditller savuruyor mu? Mesela gecen yıl sunları sordum bakın ne kadar kolay dimi ama yapamamışlar sınıfın cogu kaldı gibi. Hocaların söylediği o sözler ister istemezsınav öncesi büyük bi strese sebep oluyor sonra sınavdan çıkan çoğu öğrencinin yüzü bir karış yanına yaklaşılmıyor.

Bence sınavlarda sınav öncesi hocaların sözleri çoook etkili.
Old 18-02-2007, 03:16   #2
Av. Can DOĞANEL

Hep savurmuşlardır hep de savuracaklardır. Strese neden olması gereken hocanın konuştuğu değil, icraatıdır. Bunu da en iyi üst sınıflar bilir. Onlarla konuştuğunuzda "şekerdir notu boldur" gibi cevap alırsanız. Rehavete kapılmamak şartıyla rahatlayabilirsiniz. Demek ki hoca bunları sizi motive etmek için söylüyordur. Yok eğer "en ufak şeyden not kırar, çoğumuz zaten alttan alıyoruz biz de sınava geleceğiz" gibi bir cevap alırsanız. O zaman strese girebilirsiniz.
Old 18-02-2007, 15:30   #3
suskun_juliette

Hocalar ne kadar zorlasa da eninde sonunda bitecek bu okul.takıldığınız dersler olursa sene kaybı olacaktır belki ama onun da mutlaka katkısı oluyor.o konuya daha fazla hakim oluyorsunuz.ve en önemlisi şudur:sorumluluklarını yerine getirip derse emek verdiysen yeterince de hazırlandıysan elimden geldiğini yaptım deyip vicdanını rahatlatmak lazım.haksızlıklara da uğruyoruz kimi zaman.ama işte hayatı zorluklar bu dolambaçlı yollar öğretiyor.siz yine de her zaman kendinize güvenin elinizden gelenin en iyisini yapın gerisi hocanın vicdanınına ya da değerlendirmesine kalmıştır.
Old 21-02-2007, 00:14   #4
Av.Ali ÇİTİL

Elinden geleni yapacaksın ,cem yılmazın tabiriyle ''hakkını vereceksin sınavın'' sonra hocanın taktir yetkisine bırakacaksın. Benim felsefem budur.
Old 22-02-2007, 00:55   #5
Ulukoca

Hocaların tehdit savurması konusunda herhalde bu işte uzman kabul edebileceğim tek kişi benim Uygarlık Tarihi hocamdı. Sınavda 1. sorusu okuduğunuz uygarlık tarihiyle ilgili bir kitabı değerlendiriniz şeklindeydi. Ama sınav açıklamaları kısmında aynen şunlar yazıyordu :

"1. soruda sizden istenen, uygarlık tarihi dersi kapsamında okuduğunuz bir eseri tanıtmanızdır. Okumadıysanız boş bırakınız. Okumayıp da okumuş birinin notlarından çalıştıysanız, yine boş bırakınız. Okumayıp da okumuş gibi yapanların aslında okumadıkları sınav kağıtları okunurken görülmekte ve böyle davrananların hayrına olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır."
Bu tehdidi bile usulüyle yapan hocama saygılar...
Old 25-03-2007, 19:19   #6
erkanaga

Okula daha başlamadan 1-2 ay önce kayıt sırasında Roma hukuku hocasıyla tanışmıştım ve şöyle diyordu benim dersimi 800 öğrenci alır ancak sadece 100 kişi geçebilir ve daha üniversite hakkında bilgisi olmayan ben ne kadar korktugumu anlatamam...
Old 30-03-2007, 09:08   #7
Av.Duygu Keleş

Tehdit belki ağır bir kelime ama savuruyorlar maalesef.Ama ben bunun altında hakikatten art niyet olduğunu düşünmüyorum.Neticede onlar bizim geçtiğimiz basamakları uzun yıllar önce tırmanmışlar ve sözleri tehdit yerine uyarı olarak algılanmalı.Bir hoca herkes kaldı dediği bir sınava ben daha çok çalışırdım ve mutlaka da verirdim.Ama bunu tehdit olarak algılayan arkadaşlarım zaten kalacağız hoca geçirmez mantığıyla hareket ettiklerinde onlar zaten kalanların grubuna yerleşirlerdi.

Bence arada böyle uyarılar öğrencilik hayatımızı olumlu yönde etkiler.Zira hoca zaten çok iyi bol not verir mantığıyla hiç bir derse çok çalışmadığımızı hepimiz çok iyi biliyoruz
Old 30-03-2007, 19:24   #8
erkanaga

sayın duygu hanım kimse hocaların kötü niyetli oldugunu söylememiştir.Çünkü biz ne kadar hocalardan şikayet etsek de onların bizim iyiliğimiz için çabaladığını biliyoruz ve burdan da bugunlere gelmeme vesile olan tüm hocalarıma sonsuz teşekkür edyorum...
Old 30-03-2007, 22:14   #9
Av.Duygu Keleş

benim kötüniyetten kastım korkutma manasın da idi.Yanlış anlaşıldıysa düzeltmek isterim.
Old 31-03-2007, 10:03   #10
halit pamuk

Sayın Delmar,

Sizi bilmem ama bizim hocalarımız bizi korkutmazdı.Bize hukuku sevdiren yine onlardı. Buradan İstanbul Hukuk'un Değerli hocalarının özellikle Bülent Tanör'ün ve Rona Serozan'ın apayrı yerleri oldukları, onları asla unutmadığımı söylemek istiyorum.
Old 31-03-2007, 19:03   #11
alibozoglu

Ben farklı okulda mı okuyorum bilmiyorum ama artık İstanbul Hukuk aynı değil heralde Gemalmaz hocamız ilk dersten başlayıp son haftaya kadar düzenli olarak o dersten çakacağımızı söylüyor. İlk dönem sınavdan önce önceki yıllarda 2. dönemki dersinden %98.9 unun nasıl kaldığını anlattı Şimdi o dersi alacağım bilmiyorum durumum nasıl olacak. Hocalar böyle şeyleri yapıyor ama iyi bir eğitim veriyorsa kaliteli bir hocaysa kendi üstüne düşenleri yapıyorsa bence bu büyük bir sorun değil. Sınava daha iyi motive olmamızı sağlayabilir hatta.
Old 11-04-2007, 14:29   #12
senoz

bizim okuldada nevzat toroslu ve bulent tahiroglu gibi iki saygin insan bunu surekli yapiyolardi ama gayret ettim birini finalde oburunude butunleme sinavindaa iyi notlarla verdim yani bi hukuk adaminin kagida yazilanlara not vermiyecek kadar vicdanda uzak olmasi zaten mumkum degil belkid bu hocalarin izledigi bi motivasyon yoludur
Old 28-04-2007, 12:13   #13
nihal cindioglu

slm arkadaslar sınavlardan once bır cok hocanın teknıgı bu.Tehtıd uzerıne tehdıt.Bızım okulda da hocalar yapıyor bunu.Ama ınanmıyorum kı basarılı olamıyorlar.Cunku bız hukukcuları caydıracak azmımızı kıracak seyler bu kadar basıt olamaz.Saygılar....
Old 03-05-2007, 21:18   #14
elpis

fakültemde hiç böyle bir durumla karşılaşmadım ancak sınavda soruları gördüğüm anda büyük bir tehdit altında olduğumu düşünürüm hep
Old 05-05-2007, 23:59   #15
REX

Neşeli

Bende sınavlara girdikten sonra anladım tehdit mi yoksa bizlerin çalışmasını hırslandıracak sözler mi olduğunu. Bence her ikisinin karışımı bişey çünkü sınıfın hakimiyetini sağlamak için zorunlu bir tehdit ve hukukçuların daha çok çalışmasını sağlayarak kaliteli hukukçu yetiştirme çabası gibi geldi ama yanlış anlaşılmasın lütfen hocalara bir sitem değil bunlar aksine sevgi ve saygımızın göstergesidir
Old 08-07-2007, 22:54   #16
Burcu Filiz

Usul hukukunda "Vizeden 15-20 alırsanız sevinin, büyük başarıdır" dendiğini hatırlıyorum.
Old 09-07-2007, 15:35   #17
Av.Didem Kutlu

hep korkuturlar aslında sanıldığı gibi değildir,çalışan geçiyor bence...
Old 14-07-2007, 17:24   #18
ben_c

bugüna kadar bir hocamız hariç genelde tehditleri hep motive amaçlı olmuştur.o yüzden hocaların tehditleriyle stres yapmaya gerek yok.ama insan ister istemez paniğe kapılıyor.o yüzden buradan tüm hocalarımızdan ricam tehditi abartmamaları.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,07102394 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.