Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Hukukçular ve Uyku Sorunları: Uykusuzluk çekiyor muyuz?
Evet 374 71,92%
Hayır 146 28,08%
Oy Verenler: 520. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 144)

Uykusuzluk ve Hukukçular

Yanıt
Old 19-02-2007, 03:20   #31
Av.Engin Özoğul

Ben de geldim aranıza... Bu problemi yaşayalı henüz uzun zaman olmadı, kronik diyemem, ama gidiyor oraya doğru.

Neyse ki eğlenceli insanlar var burada. İyi olur belki. Herşeyde bir hayır var derler ya.
Old 19-02-2007, 09:11   #32
Viyola

Mesajları okudukça görüyorum,ne çok uykusuz arkadaşım varmış.Uykusuzluk nasıl bir şey bilmiyorum.Kafamı yastığa koyar koymaz uyuyanlardanım,saati hiç önemli değil.Günün her saatinde uyuyabilme potansiyeline sahibim.Eğer 8 saat uyumazsam yanıma kimse yaklaşmasın,hiç çekilmem . Belki de ben çok rahat bir insanım,kafama pek bir şey takmadığım için rahat bir uyku çekiyorum.Bu arada bizde bir laf vardır"uyku uykuyu getirir"derler
Old 19-02-2007, 11:13   #33
ISIL YILMAZ

Taşa koysam kafamı, uyurum.

Benim problemim uyuyamamak değil, uyanamamak. Hayat çok erken başlıyor, yahu. Şöyle, sekiz buçukta kalksak, on gibi işyerinde olsak, 5 gibi çıkabilsek ne güzel olurdu. ( Mesaim sekizde başlıyor maalesef. )
Old 19-02-2007, 12:32   #34
Av.Duygu Keleş

Lise yıllarında kesintisiz 16 saat uyuabilen ben üniversiteye girdiğim andan itibaren korkunç uykusuzluk çekmeye başladım.Üniversite 3.sınıfta abartmıyorum 4 gün gözümü kırpmadan oturduğumu hatta artık delirme boyutuna gelip sabahlara kadar ağladığımı en sonundada 3 tansiyonla hastaneye kaldırıldıuğımı biliyorum.Son sınıfta ise mezuniyete 2 ay kala günde yalnızca 1 saat uyuyup geri kalan zamanda okul ve diğer koşuşturmaca ile geçirdiğimi maalesef unutmak istesemde unutamıyorum.Bu uykusuzluklar ve bağlı stresler bana çok kötüye mal oldu. Mide kanaması,tansiyon,hipertroid,... ve devam eden uyku bozuklukları.Bugüne gelince artık metabolizmam alıştı duruma.Artık günde 5 saat uykuyla yaşamaya alıştım.Hafta içi gece 2 lerde yatıp sabah 7 de kalkıyor ve hiç bir şey olmamış gibi hayatıma devam edebiliyorum.Ama hafta sonları... Lisedeki gibi 16 saat uyuyabilme yeteneğimi kaybetmediğimi aileme ispatlayabiliyorum

Renkli rüyalı uykular...
Old 19-02-2007, 14:32   #35
gülcan

en çok sınav zamanları başımın belasıdır uykusuzluk....uyumaya vaktim olmuyor.olsa bile ertesigünkü sınavı düşünmekten ben uyuyamıyorum.öğrenciyken böyleyim mesleğe başlayınca nolur bilmiyorum.
Old 19-02-2007, 20:45   #36
SADULLAH EVLİYAOĞLU

Varsayılan Ah Şu ÖĞrencİlİk...

Şu an örencilik yıllarının rahatlığının farkında olduğum gibi ileride uyku
sorunu yaşayacağıma da eminim...Nasıl olunmasın.Hukukçu olmak hiç kolay bir iş değil.Malzememiz "hak" bizim...İnsanlık tarihini ele alırken ya ekonomik(teknoloji vs.) olarak ya da özgürlük,düşünce(hükümdarlık vs.) tarihi olarak inceliyoruz.Bunlarla doğrudan ilişkimiz var bizim.Hakikaten ağır mesuliyetler kesp eden hususlar bunlar.Velahsılı kelam uykusuz geceler bekleyin yakın zamanda sizinle tanışacağım
Old 19-02-2007, 23:18   #37
şoreşger

bence,ister hukukçu olun veya olmayın eğer yatağa girdiğinizde kafanız rahat değilse uyku hayalden öte değildir.tabi ki buna erken uyanma mecburiyeti de eklendimi işte o zaman bir kat daha artar uykusuzluk
Old 20-02-2007, 00:14   #38
cemaydın

Öğrencilik yıllarımda aynı sorun bendede vardı (8 ay önce). Sınav zamanı özellikle uyuyamazdım, sabahlardım bende. Ama şimdi iyimidir yoksa kötümü bilmiyorum hiçbirşeyi umursamaz oldum kafamı vurduğum gibi uyuyorum. Umursamaz derken yani herşeyi boşladım demiyorum sadece elimden geleni yapiyorum ve gerisini düşünmüyorum artik. Çünkü hiçbirşey için kendini yıpratmaya değmezmiş bunu yeni yeni idrak etmeye başladım.

Fakat son 5 aydır haftada en az 2 3 kere aynı rüyayı daha doğrusu kabusu görüyorum, rüyamda fakültedeyim ve bana mezun olamadığımı, almam gereken 2 3 tane daha dersin olduğunu söylüyorlar ! Şaşırıyorum ve -ama nasıl olur diplomamı almışdım ben diyorum. Buda yetmezmiş gibi kendimi birden lise üniforması ile mezun olduğum lisenin önünde buluyorum ve vermem gereken bir kaç ders olduğunu söylüyorlar ama nasıl olur diyorum ben hukuk fakültesindeydim diyorum sonra kendimle -yaş oldu 28, şimdi bu lise üniformasıyla 16 yaşındaki insanlarla derse girmek tuhaf olur. Ama ne yapalım okumanın yaşı yokdur diye avuturken buluyorum. Tabi müthiş bir sıkıntı içindeyken uyaniyorum ve ardindan hafif bir tebessümle uyumaya devam .
Old 20-02-2007, 09:23   #39
Adli Tip

Varsayılan 5 sene uyudum, uykuya doymadım.

Üniversitede o kadar uyudum ki, uykuyla problemim sadece buydu. Malumunuz derslere devam zorunluluğu olmamasını, derslere devamı yasak olarak algılayanlardandım.
öğle yemeklerini kampuste yemeye çlışırdım, baktım uyanımıyorum, vazgeçtim...
bir gün saat 14:00'deki Adli Tıp sınavına uyanamadım.
sabaha kadar king çevridiğimiz ramazan ayında, iftara uyanmak için saat kurmuştuk da yatsı ezanıyla uyanmıştık bir gün.
hasılı üniversite bittiğinde, uykudan tiksinmiştim artık. bu uyku bana yıllarca yeter diyerek 1-2 sene 6-7 saatlik düzenli uykuyla sorunsuz yaşadım.
ama şimdi gün boyu uykusuzuluk çekiyorum, ta ki uyku vakti gelene kadar. gece saat 12'de 1'de akşama kadar kapanan gözlerim faltaşı oluveriyor.

hata içi 6da uyanıp 2de uyuyorum, cuma daha geç uyuyup daha geç uyanınca cumartesi akşam daha da geç uyuyorum. pazar günü saat 11:00 12:00de uyandığımdan gece uyuyamıyorum, sonra pazartesi geç uyuduğumdan uyanımıyorum bu boyle devam ederken ömür de bitiveriyor...
Old 20-02-2007, 11:38   #40
sahinaydın

öğrenciyim, 5. senem ve 6 ya uzattım (hazırlıkla:P)
5 senedir, yani üniversiteye geldiğimden beri huzur veren, dinlendiren bir uykuyu çok az gördüm, - kıymetini anladım- inananmıyorum -ya- tam konunun üstüne geldi, bugun uyuyabildim.. bunun biraz da "İrade" meselesi olduğuna inanıyorum.
"cennet ahalisi birbirlerine soracaklar da hiç biri hatırlayamayacak...;
-Yahu biz dünyada iken accayip bi zevk vardı neydi o?
-Hakkaten emmoğlu (:P) ben de hatırlayamıyorum, ama vardı süper bişy di yaaaa...
Cebrail (içinden);
-"uyku..."
Old 20-02-2007, 12:46   #41
Meryem DUYUL ERDOĞAN

Varsayılan uyuyabilmek için yapılması gerekenler

merhabalar

Avukatım.Tek çalışıyorum.Her işe kendim koşmak durumunda kaldığımdan gün içerisinde çok yoruluyorum.Akşam eve gelince ne olursa olsun mutfağa girip yemek hazırlıyorum. Bu beni dinlendiriyor.Bu arada itiraf etmeliyim yemeklerim çok güzel. Yemek hazırlarken günün stresini atabiliyorum.Yemekten sonra kızım ve eşimle televizyon izliyoruz.kızım kreşe gidiyor.öğleden sonraları 2 saat uyuduklarından akşam eve dinlenmiş olarak geliyor.Haliyle benimle ya da babasıyla oynamak istiyor. Çocukların duygusal gelişimi yönünden oyun önemli olduğundan onunla muhakkak oynuyorum.Tüm bu aktiviteler gün içerisinde yaşamış olduğum olası sorunlarım ve sıkıntılarımdan uzaklaştırıyor.Gece uyuyabilmemi sağlıyor.Bu nedenle uykusuzluk çeken tüm meslektaşlarıma mutfağa girmelerini ve çocuklarıyla oyun oynamalarını kesinlikle tavsiye ediyorum.

İyi uykular...
Old 20-02-2007, 14:26   #42
av.semire nergiz

Aşırı stresin, zamanla vücudun önemli aksamlarında tamir edilemez ciddi hasarlara yol açtığı bir gerçek.Eskiden benim de uyku sorunum vardı ancak aşırı stres sonucu bujilerim ile diğer amortismanlarım infilak edip yandığından beri sorunum bitti sayılır. .Uykusuzluk çeken arkadaşlarımız merak etmesin kendilerinde de aşırı stres sebebiyle olması kuvvetle muhtemel ciddi hasarlar sonucu onları da aynı son bekliyor diye düşünüyoum Saygılar
Old 20-02-2007, 14:41   #43
Av.Bülent Özkan

Tavuklar gibi Saat 11.00 da yatağa gidip mışıl mışıl uyuyan, uyurken çeşitli sesler çıkararak mırıldanan sabah da daima 7-8 de kalkan kalkınca da doğru dürüst uyuyamadığını söyleyen arkadaşıma içimden yuh diyorum biraz da imreniyorum.....

Çok az uyuduğumu söylemiştim. Bu durumun bu satten sonra değişeceğini de sanmıyorum. Aslına bakarsanız bu durumdan pek şikayetçi de değilim. İnşallah 60 yaşına gelir de bünye çaptan düşerse uyku konusunu o zmaan düşünürüz...

Saygılarımla...
Old 20-02-2007, 14:55   #44
Av.Nermin

Ben uykusuzluk çektiğimi sanıyordum. Bu nedenle evet şıkkını işaretledim. Fakat forum üyelerinin yazdıklarını özelliklede sayın Av. Bülent Özkan'ın yazdıklarını okuduktan sonra vazgeçtim. Oyumu geri istiyorum. Ben uykusuzluk falan çekmiyormuşum
Old 20-02-2007, 15:07   #45
Av.Bülent Özkan

Bence uykusuzluk bir sorun değil bir tercihtir. Aslında uykusuzluk elinizde olmayan nedenlerden değil bizatihi kendi kendinize ortaya çıkardığınız ve kendi kontrolünüzde olan bir süreçtir. Önceleri uyumak istemedeğiniz için direnirsiniz. ne bileyim kitap başında uyuyakalırsınız, tv başında uyuyakalırsınız ama sonunda başarırsınız. Bir süre sonra beyniniz uyumamayı seçer. İradenize karşı çıkamazYani beyninizi uyumamaya programlayan sizsinizdir. Bu da iradenizin kuvvetli olduğunu gösterir.

Saygılarımla...
Old 20-02-2007, 16:50   #46
Hüseyin Erol

uykusuzluk çekiyorum ama bunu hiç dert etmiyorum şunu düşünüyorum eğer günde 12 saat uyusam yaşımı 18 değilde 9 kabul ederim çünkü hayatımın yarısını uyumuş sayarım onun içindir ki günde 5,5 saat uyuyorum. şu dünya üzerinde ardımızda iyi şeyler bırakmak istiyorsak uyumak yerine çalışmalıyız.idealleri olan insanlar uyumaz...
Old 20-02-2007, 18:25   #47
Kafka

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
Bence uykusuzluk bir sorun değil bir tercihtir. Aslında uykusuzluk elinizde olmayan nedenlerden değil bizatihi kendi kendinize ortaya çıkardığınız ve kendi kontrolünüzde olan bir süreçtir. Önceleri uyumak istemedeğiniz için direnirsiniz. ne bileyim kitap başında uyuyakalırsınız, tv başında uyuyakalırsınız ama sonunda başarırsınız. Bir süre sonra beyniniz uyumamayı seçer. İradenize karşı çıkamazYani beyninizi uyumamaya programlayan sizsinizdir. Bu da iradenizin kuvvetli olduğunu gösterir.

Saygılarımla...

Sayın Bülent Özkan, yukarıda yazmış olduğunuz süreç gerçekten bir uykusuzluk sebebi ama maalesef iş aslında göründüğü kadar basit değil.

Sevgili Admin'imizin bu konuyu açmasına çok mutlu oldum çünkü uykusuzluk konusu ülkemizde henüz pek ciddiye alınmıyor. Bakın biz hukukçular bile günlük strese bağlayıp buz dağının görünen yüzüyle yetiniyoruz.

Ben de yıllardır uykusuzluk çektiğim için bu konuda yaptığım amatörce araştırmalar sonucu doktorların tespit ettiği 80 çeşit uyku hastalığı olduğunu öğrendim. Bunlardan en sık rastlananlar insomnia, uyku apnesi, hipersomnia, huzursuz bacak sendromu ve narkolepsi. Mesela huzursuz bacak sendromundan yıllardır muzdarip pek çok hasta internetteki yabancı siteleri okuyarak kendi teşhislerini koyup tedavilerini geliştirmişler.

Uyku hastalıkları ile ilgili gerçek anlamda bilimsel çalışmalar geçen yüzyılın başında Amerika ve Avrupa'da başlamış.
Bizde ise konuyla ilgilenme seksenli yılların başında bir kaç bilim adamının yurtdışı çalışmaları ve yurda döndüklerinde bu işle ilgilenmeleri ile başlamış ve de doksanlı yıllara kadar iki üniversite kliniğinde çalışan, ancak uğraşanların dışında kimsenin fazla ilgilenmediği bir tıp alanı olarak varlığını sürdürmüştür.

Şu anda bu konuda bilgili doktor sayısının ve uyku laboratuvarlarının artmış olmasına rağmen doktor doktor dolaşıp hastalığına teşhis koyduramayan ve çok zor durumda olan o kadar çok uyku hastası varki.

Uyku kalitesinin bozulması insanların sağlığını son derece olumsuz yönde etkiliyor; iyi uyumayan kişilerde yorgunluk ve uyku hali, iş verimi ve dikkatte azalma meydana geliyor. Bu da iş ve trafik kazalarında mal ve can kaybına neden oluyor.

Tedavi edilmeyen uyku sorunlarının kalp krizi, hipertansiyon, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Bakın Amerikan bilim dergisi Wired en çok merak edilen soruların yanıtlarını derlemiş.
"Neden uyuyoruz" sorusunun cevabı tabii ki net değil ama ilginç, alıntı Pazar Vatan'dan:

"Bütün memeliler uyuyor. Bu o kadar önemli ki insan uyumadığında yemek yemediğinden daha hızlı ölüyor. Ancak neden olduğunu kimse tam olarak bilmiyor. Evet uyurken dinleniyoruz ama televizyon izlerken de dinleniyoruz. O halde işin sırrı beyinde olmalı. Bir teoriye göre uyanıkken beyinimizde bir madde birikiyor, uyku da bu maddeyi temizliyor. Maddenin ne olduğu bilinmiyor."

Ben bu konuda çok doluyum, bir dokunup bin ah işittiniz öyle değil mi

Az uyuyarak çok iş başarmak kulağa çok güzel geliyor ama bazı bünyeler 4 saat uykuyla yetinirken bazısı 8 saate ihtiyaç duyuyor. Sizden ricam uykusuzluk çekiyorum diyen % 68 civarındaki arkadaşların stres deyip geçmemeleri, uykusuzluklarının nedenini araştırmaları ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri çünkü uykusuzluğun faturası çok ağır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar Adminimizin bahsettiği sitemizde mevcut. Sorusu olan tüm uykusuz arkadaşlara elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz.

(Lütfen bunu reklam olarak kabul etmeyin, hiçbir kar amacı gütmeyen hukukçular olduğumuz ve Sayın Admin sitemizden bahsettiği için rahat davrandım )

Old 20-02-2007, 22:21   #48
Onur Özsoy

uykusuz kalmadan nasıl öğrenilir bu kadar bilgi..
Bu uykusuz geceler ilerki yaşamda da sürecekmi merak ediyorum..
Old 21-02-2007, 23:39   #49
Av.F.TANSEL

öğrencilik günlerimden beri gece 1 de yatıp sabah 7 de kalkıyorum bu artık benim hayat tarzım.ama haftasonları 12 şer saat uyuyarak telafi ediyorum
Old 22-02-2007, 20:10   #50
advocateiy

bence uyku büyük bi hastalıktır.hayatım boyunca iki şeye harcadığım zaman için pişman olacağım.biri uyurken diğeride yemek yerken harcadığım zaman.bir hukukçunun bolca sahip olmak istediği tek şey zaman.malum uyku ise bunu en kolay harcayan ^^ önemli bir ihtiyaç^^.bir tercih hakkım olsa idi uykusuz yaşayabilmeyi tercih ederdim
Old 24-02-2007, 11:43   #51
hukukçu42

Okuduğum kadarıyla büyük çoğunluk uykusuz geceler geçiriyor. Hiç bir davayı kafama takıp uyuyamadığım olmadı, ben zaten yapacağımı yapmışımdır, kararı verecek olan da ben değilim, neden gecemi uykusuz geçireyim ki. Uykusuzluk sıkıntısını Fakülte yıllarında yaşıyordum. Okul bitince o sıkıntım geçti, ama yerini daha büyük bir sıkıntı aldı. Saat kaçta uyursam uyuyayım, sabah uyandığımda sanki bütün gece uyumamış gibi oluyorum. Yorgun şekilde uyanıyorum. Öğle saatlerinde ancak kendime gelebiliyorum.
Old 24-02-2007, 14:12   #52
MaXiMuS

ben şuanda hukuk ögrencisiyim gercekten hukuk fakültesine girdim gireli dogru dürüst uyuyamıyorum sanırım bütün hukukcuların ortak sorunu uyku dersler agır bıraz ona çalış buna çalış derken sabahı ediyoruz aslında düzenli çalışıldıgı zaman uykuyada zaman kalıyo ancak gelgörki üniversite hayatı düzene pek izin vermıyo...
Old 25-02-2007, 01:50   #53
suleyman47

öncelikle hepinize merhaba uykusuzluk konusunda hepimizin bir sıkıntısı olduğu belli özellikle çalışanlar için pazartesi günleri epey zor oluyur benim en sıkıntım pazartesi günleri mesai saatinde epey sıkıntı çekiyorum
Old 25-02-2007, 18:15   #54
metus_82

Bende uykusuzluk çekenler kervanına katıldım şu mesleğe başladım başlayalı.Akşamları genelde ne kadar erken yatmaya özen göstersemde sabahları saatimi kurmaya gerek kalmadan sabah ezanıyla birlikte başlayan uykuyla uyanıklık hali saat yedi buçuğa kadar devam ediyor .Sanırım buda ertesi güne nasıl başlayacam,şu iş nasıl olcak,duruşma nasıl geçecek kaygılarıyla düşünmekten olsa gerek . Biz hukukçuların stresli ve yoğun bi güne uyanmaya alışmamız ve kabullenmemiz gerektiğini düşünüyorum malisef ;çünkü bu stres ve sıkıntı ömür boyu devam edecek
Old 26-02-2007, 10:45   #55
haklaw

Merhaba.Ben de uykusuzlardanım maalesef.Hangi gün ne saatte yatacağım belli olmuyor.Kendi kendime bugün erken yatacağım desemde olmuyor.İyice bitkin düşmeden uyuyamıyorum.Haftaiçi uyanamakta güçlük çekiyorum.Ve sonuçta bi şekilde uykumu alamadan kalkıyorum.İşin en ilginç tarafı haftasonları geç kalkmak istesemde tam aksine sabahın köründe uyanıyorum.
Old 26-02-2007, 12:45   #56
nezihe özdal

ben de uyku problemi çekmeyenlerdenim...bimiyorum bu bir şans mı???her an her yerde uyuyabiliyrum..bazen otobüste bazen büroda...mekan farketmiyor yani...
Old 26-02-2007, 12:56   #57
adviye

benim de uykum sorunum ara sıra oluyor,özellikle kafamda çözümleyemediğim problemlerin dolaştığı zamanlarda uyumak için yattığımda gözlerim kendiliğinden açılıyor.ama son zamanlarda yattığım gibi uyuyorum.strese fazla dayanamıyorum.sabahları da zor uyanıyorum.bir de mesai sorunum olmasa çok daha iyi olacak
Old 26-02-2007, 16:24   #58
kezzy

uyumaya ayırcak zaman bulamayanlardanım bende keşke günler 48 saat olsaydı
Old 26-02-2007, 20:43   #59
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Uykusuzluk ve Hukukçular

Eskiden eşim yastığa çeyrek kala uyuduğumu söylerdi. Şimdi ise hadi uyusana diyor?
Old 27-02-2007, 00:42   #60
nfb

Admin'e özür borçluyum. Genellikle bu saatlerde burada ol ve teşekkür mesajını anca farket,

uykusuzluktan mıııı hukukçuluktan mı bilemedim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi