Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Sözleşmesi Devam Ederken Diğer Eş İle Yeni Sözleşme

Yanıt
Old 28-01-2023, 20:20   #1
Maritime Expert

Varsayılan Kira Sözleşmesi Devam Ederken Diğer Eş İle Yeni Sözleşme

Meslektaşlarım merhaba, çok araştırdım ancak buna benzer bir olayla karşılaşmadığım için konuyu foruma taşımak istedim.

Ev sahibi yedi yıl önce konutunu kiralıyor. Kira sözleşmesinin ikinci yılında ise ilk sözleşmeyi feshetmeden kiracının eşi ile yeni bir sözleşme yapıyor. Beş sene sonra, ikinci sözleşme karşılıklı feshediliyor. Boşanma sebebiyle ikinci sözleşmeyi yapan eş evi boşaltıyor ve anahtarı müvekkile teslim ediyor ancak ilk kira sözleşmesini yapan kişi evde oturmaya devam etmek istiyor.

İlk günden bu yana kira bedelleri ilk kiracı tarafından ödenmiş. Böyle bir durumda ilk kira sözleşmesinin hala devam ettiği kanaatindeyim. Son beş yıl boyunda iki adet sözleşme olması iki farklı kira isteme hakkı verir mi, fesih sebebiyle tahliye istenebilir mi veya ikinci kiracının teslim ettiği anahtar ile konuta girmek konut dokunulmazlığının ihlali suçuna sebebiyet verir mi?

Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim.
Old 30-01-2023, 18:58   #2
Admin

Ben ilk kira sözleşmesinin devam ettiği yorumunuza katılamıyorum. Aynı dairede iki kiracı olamayacağına göre, ikinci yapılan sözleşmenin ilk sözleşmeyi fesih amacı taşıdığı bence oldukça açık. Kiracıların evli olduğu ve ilk sözleşmeyi imzalayan eşin kiraları ödemeye devam ettiği düşünüldüğünde, bu kişinin ikinci sözleşmeyi bilmediği iddia etmesi de mümkün değil.

Bu nedenle bence ilk sözleşme geçerli değildir, ikinci sözleşme ile ilk sözleşme fesh olmuştur. İkinci sözleşme de fesh olduysa ortada hiç sözleşme kalmadığını düşünüyorum.

Konuyu hangi soruya yanıt bulmak için araştırdığınızı bilemiyorum ama eğer ikinci sözleşmenin feshinin geçerliliği noktasından durumu araştırıyorsanız, BK 349'a da göz atmanızı önerebilirim.
Old 31-01-2023, 18:02   #3
Maritime Expert

Üstadım cevap için teşekkürler. Araştırdığım husus şu aslında: İlk sözleşme feshedildi sayılırsa, son sözleşmenin de kiracı ve kiralayan imzasıyla feshedilmesi halinde evden çıkmak istemeyen eş tahliye edilebilir mi?

Kiracı boşanmak istediği için sözleşmeyi feshederek evi terk etti ve TBK m.349 anlamında bir aile konutu da fiilen kalmadı. Bu aşamada diğer eş, şahsi ihtiyacı sebebiyle kiracı sıfatı kazanabilir mi tereddütteyim.
Old 02-02-2023, 18:25   #4
Admin

Alıntı:
Yazan Maritime Expert
Kiracı boşanmak istediği için sözleşmeyi feshederek evi terk etti

BK 349.un amacı da tam olarak bunu engellemek değil mi zaten?

Eğer sözleşme yapılırken (şu anda değil!) burası aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanmışsa, ben feshin BK 349 gereğince geçerli olmadığını düşünüyorum.

Bence sizin yapmanız gereken 349/3'e göre kiralayana bildirim yaparak sözleşmeye taraf olmak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi