Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat Katiplerı Hakkinda

Yanıt
Old 08-02-2007, 20:19   #1
süleyman zengin

 
Varsayılan Avukat Katiplerı Hakkinda

Avukatlar ilgli yasadan kaynaklanan hakları gereği yanlarında katip çalıştırmaktadırlar.( işini iyi yapan katipleri tenzih ederim) Bu katipler çok zaman avukat adına işlem yapmaktadırlar. Hatta avukatın imzasını dahi çok zaman onlar atarlar. Birisi ile sohbet ederken " haciz ettim, haciz yaptım, muhafaza yaptım, satış istedim ....) Bu tür konuşmalar beni rahatsız eder. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün İcra dairelmerinde avukat katiplerinin çalıştırılmaması için genelge bile yayınlamıştır. Avukat yanına aldığı iki günlük katipi icra daierine gönderir, icra müdürüne derdini bile anlatamaz. Avukat o çocuğun işine son verir bir hafta sonra bir kişi daha alır yanına . Bizim ömrümüz avukat katipi yetiştirmekle gececek bu gidişle....Başka bir konu da bu katiplerin giyim kuşamları. Sıradan bir lokantanın bile çalışanları belli bir kiyafet giyerkin, avukatların katipleri belli bir kiyafetleri yoktur? İcra dairesine kara çarşafla, yada çok dekolte giymiş bir katip gelse icra müdürü bir şey söylemekten çekinir (Kapalı giyinene bir şey söylese din düşmanı, çok açik giyenene bir şey söylese laiklik düşmanı denir düşüncesi ile )
Son olarak şunu söylemek istiyorum. Avukat katipleri bence avukatlik mesliğinin saygınlığına zarar veriyorlar. Ya sizce?
Old 08-02-2007, 20:37   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Zengin,

THS sizlerle gitgide zenginleşiyor. Açıkçası bir avukat olarak avukat katibinin nasıl giyindiğiyle, nasıl konuştuğuyla ve nasıl davrandığıyla ilgili bilgi ve görgümüz, bizlerin yanlarında olduğu sürelerle sınırlı. Kendi duyumlarımız ise , başka meslektaşlarınkilerle kıyaslama yoluyla birer göz ve kulak dolgunluğundan ibaret. Her ikisi de yanıltıcı olabilir.

Sizlerle birebir oldukları anlardaki tutumlarınıysa bilme ve gözlemleme olanağımız, dahası icra dairesiyle olan iletişimlerinde katip değiştirme işleminin onlar nezdinde nasıl bir sıkıntıya neden olduğu konusunda genellikle bir fikrimiz yok.

Açtığınız konuyla üzerinde fazlaca düşünme olanağı bulamadığımız, bir pencere olarak açmayı aklımıza getirmediğimiz, pek de üzerinde durmamaya gayret ettiğimiz "icra dairelerindeki (hatta adliyeyle başlayarak, tüm kamu kurum ve kuruluşları nezdinde) avukat yardımcıları" başlığınız ve bu başlık aracılığıyla dairelerin yaşadıklarını gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla...
Old 08-02-2007, 20:49   #3
Admin

 
Varsayılan

Açtığınız güzel konu için teşekkür ederek, izninizle bir de küçük hatırlatma yapayım:

THS'de yorum yaparken belirli bir meslek grubu ile ilgili genellemelerden kaçınır ve olumsuz nitelikleri genellemezsek fikir alışverişi daha verimli ve stressiz geçiyor.

Avukat katipleri arasında mutlaka işini iyi yapanlar da vardır, kötü yapanlar da. Aynı avukatlar, icra memurları, hakimler, savcılar, stajyerler arasında işini iyi yapanlar, kötü yapanlar da olduğu gibi. THS'de her meslek grubundan üyemiz var. Avukat da var (çokca!) , hakim/savcı da var, İcra Müdürü'de var, Zabıt Katibi de var ve Avukat Katibi de var. Üyelerimizin hepsinin değerli olduğuna ve işini iyi yaptığına inanıyoruz, yoksa zaten bu sitede işleri olmazdı. Ama bazen bir meslek grubu üyemiz, bir başka meslek grubu hakkında genelleme yaparak o gruba olumsuz bazı nitelikler atfederse, haklı kırgınlıklar oluyor. Sanırım sitemizde çoğunlukta bulunan bazı meslek grubuna mensup üyelerimizin bir kısmının yorumlarından az çekmeyen değerli bir üyemiz olarak beni en iyi siz anlarsınız.

O nedenle gerek sizin mesajınızda, gerekse bundan sonra konuya eklenenecek yorumlarda işini iyi yapan saygıdeğer Avukat Katibi arkadaşlarımızın hakkını teslim edip, yorumları sadece işini iyi yapmayanlara hasredersek kimseye haksızlık yapmamış oluruz diye düşünüyorum.
Old 08-02-2007, 20:55   #4
süleyman zengin

 
Varsayılan

Sayın Admin kesinlikle haklisin.işini iyi yapan çok çalışkan ve dürüst avukat katipleri var. Olmaması imkansız zaten.
Old 08-02-2007, 21:53   #5
icra20

 
Varsayılan

Belirli bir eğitimden ve Sınavdan geçirilerek başarılı olan ve baroca verilecek bir belgeye sahip kişilerin maaşlarıda baro tarafından karşılanan bu kişilere verilecek sınırlı bir yetki ile avukat yardımcılığı adında yetişmiş bir personel atanması bence daha verimli olacağı kanaatindeyim, ilk akla gelen kaynak bununda çözümü kolay zaten katibe maaş verildiği gibi baro aidatıda yatırılmaktadır. Avukatın çalıştıracağı personel oranında aidatının yatırılması istenir.
Old 09-02-2007, 20:39   #6
Av.Can

 
Varsayılan

avukat katipliği ekoldür.

Katipler olmasa icra dairelerinde iş yürür mü acaba.Ayrıca bir üstadın dediği gibi avukat katipliği diye bir meslek neden doğdu.İcra dairelerinde neden avukat katibi denen insanlar çalışıyor?
Old 11-02-2007, 09:43   #7
gayda

 
Varsayılan

ben de adalet meslek lisesi veyüksek okulu mezuuyum ve hukuk a gecmek istiyorum ve bu yıl avukat yanında calışıyorum ve avukatların yanında katip calıştırmamalıdiyorsunuz peki ben ve benim gibi nice kişilerin önünü kapamış olmuyormusunuz acaba böyle güzel ve önemli sitede ama tabi bende karşı değilim değil işi bilmeyen ve bu işin hiç bir teorik bilgisini bilmeyen kişilerin avukat yanında kendi statüsünü yüksek göstermek içn çalışmalarına bence herkes avukat yanında clıştırılmmalı ama buna avuktlar yanında katip calıştırmamalı diyemeyiz bazı kısımlara haksızlık oluyor bence biraz neyse herkes özürdür iyi günler. bağımsızlık benim karakterimdir.
Old 06-03-2007, 18:29   #8
mehmetsahsimsek

 
Varsayılan

Avukat katiplerin büyük çoğunluğu katip olarak baroya üyeliği bile yok ayrica araştirdiğim kadari ile çoğu sigortasiz çalişmaktadir ancak işin büyük çoğunlğu da bu insanlarin sirtinda,ivedi olarak adliye lerde personel istihdaminin yapilmasi çağdaş ülkelerde olduğu gibi,ancak o zaman yasalar laikiile işler,yerinde yürür,38000-40000 dosya olan icra dairelerinde 2 personelin çaliştiği yerler var bu insanlar avukat katiplerinden yararlanmazsa zaten işler aksamakta o zaman işler tamamen aksar,bunun tek çözüm yolu personel istihdaminin ivedi olarak yapilmasidir saygilarimla,eleştirmek kolay yapmak zor iş.


Alıntı:

Lütfen mesajınızın tümünü büyük harfle yazmayınız. Forum yöneticisi

Old 06-07-2007, 20:12   #9
selim karadas

 
Varsayılan

Mrblar Sayın Zengin.
Bende bir Avukat Katipiyim.Katıplerın Gıyındeklerı Kıfaetler burada söz konusu olduğu için üzüldüm Katiplerin Olmaması Gerektiğini Söylüyosunuz ama Katipler Olmasa Hıc İcra Sistemi Yururmu Hıc Dusundunuzmu Herzaman Gorulmustur İcra Müdürleri Birçok Avukatın İşlerini Yurutur Ama Kendisini bile görmemiştir.Herzaman ıcın Bir Katip herzaman ortama yakın oldugu Yenilenen Kanunları Daha İyi bilir Bir Avukattan Siz ise Katiplerin İşten Anlamadığını İddia ediyorsunuz fakat her işin bir işin bir başlangıcı vardır sizin bahsettiğiniz arkadaşlar işe yenı başlamış olan arkadaslar elbet ki bilmemesi söz konusudur.Staja Başlayan bir Avukatla Aynı Konumda Sayılabilir.
SAYGILARIMLA....
Old 06-07-2007, 23:39   #10
Av.Turan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan icra22
Belirli bir eğitimden ve Sınavdan geçirilerek başarılı olan ve baroca verilecek bir belgeye sahip kişilerin maaşlarıda baro tarafından karşılanan bu kişilere verilecek sınırlı bir yetki ile avukat yardımcılığı adında yetişmiş bir personel atanması bence daha verimli olacağı kanaatindeyim, ilk akla gelen kaynak bununda çözümü kolay zaten katibe maaş verildiği gibi baro aidatıda yatırılmaktadır. Avukatın çalıştıracağı personel oranında aidatının yatırılması istenir.
bı görüşünüze katılaya imkan yok. zira yarın kıraldan çok kırlacılar yetişir.baroca avkat yardımcılığı yaratılırsa emin olun avukattan daha üstün tutanlar olur kendisini. ayrıca baroların kendi sırtına yeni yük alması olur bu.bu yükler ilerde bizim sırtımıza biner.yardımcı statüsündeki kişi barodan maaş aldığından işin yapılıp yapılmaması yada nasıl yapılması önemli olmaz onun için. bu nedenle çalışmaya da gerek duymaz. kendi elimzle kendimize kuyu kazmayalım.bizler avukat olarak katiplerimizi ii seçip dikkat edelim.ayrıca katiplik bir özel meslek işçiliği olup fazla sınırlama getiremezsiniz.bana kalsa adliyelerde avukatların giyimi katiplerden pek farklı değil.cübbenin altındakı süper mini etek ve sırıtan göbek ve daha başkaca şeyler de pek farklı değil bence.
Old 10-07-2007, 10:29   #11
Godfather

 
Varsayılan

Ben avukat olmadan önce 5 yıl süreyle hukuk fakültesi öğrencisi olarak katiplik yaptım. Hem okulumu bitirdim hem de mesleki anlamda bana pek çok şey kazandıran katipliği onurla yaptım. Ne iş yaptığımı soranlara "hukuk fakültesi öğrencisiyim" "stajyerim" ya da "avukatım" demedim. "Katibim" dedim. Çünkü bu iş gocunulacak ya da utanılacak bir meslek değil. Adalet sisteminin işlemesine yardımcı olan ve bunu meslek edinen birisi neden bu işten utansın...

Bu işi hakkıyla yapanlar olduğu gibi, malesef işin cılkını çıkaran, avukat adına vaadde bulunan, kendisini avukat olarak tanıtıp iş alan bir dolu katip var... Elbette ki bunlar mümkün olduğu takdirde cezalandırılsın, meslekten men edilsin, katiplik müessesesinin adını kirleten bu tarz insanlar barınamasın bu meslekte. Ancak avukatın yükünü alan, sistemin işlemesinde mahkeme ve icra kalemlerine büyük yardımı olan bu insanlar, görevini layıkıyla yapıyorsa onlar da bunun hazzını yaşasınlar ve bir teşekkür onlardan esirgenmesin...

Avukat katipleri için bir üniforma ya da standart bir kıyafet hiçbir zaman gerekmez. Kalabalık ve kimsenin kimseyi tanımadığı bir adliye ise, herkes yakasına tanıtım kartını assın... Ya da işlem yaptırırken çıkarıp göstersin. Ancak zaten 4-5 il dışında sanıyorum camiada birbirini tanımayan katip - müdür - memur ve hatta hakim pek bulunmaz. İşler kendiliğinden büyük bir uyum içinde yürür. Bazen bu uyumu bozacak tarzda insanlar eksik olmaz. Ancak onların da işlerini yürütmeleri zorlaşır. Herkes tarafından mimlenen bir katip zaten o adliye çevresinde barınamaz.

İcra müdürleri avukat katibi yetiştirebilir, ancak avukat katibine iş tarif ederken müdür hem bilgisini tazelemiş olur, hem de bunu kendi işine mani olacak tarzda yapmaz zaten... Gerisi bizim sistemimizin nevi şahsına münhasır sorunları. Elbette herşey daha farklı olsun, her yer güllük gülistanlık olsun, dikensiz gül bahçesi gibi olsun ancak.. takdir edersiniz ki böyle birşey pek mümkün değil. Daha güzel bir adliye ortamı biraz da bizim çabalarımız sonucu oluşacaktır herhalde... (avukat, hakim, savcı, katip, müdür, memur.. hepsi dahil bu BİZ kavramına
Old 17-07-2007, 17:36   #12
akircuval

 
Varsayılan

kendim 19 yıldan beri avukat katipliği yapmaktayım sitede katip arkadaşlar hakkında yapılan yorumları saygıyla karşıladığımı belirtmek isterim. Sizlerinde bahsettiği üzere her meslek gurubunda olrduğu gibi bizim katiplik mesleğinde de zaman zaman görevini kötüye kullananlar muhakkak olmuştur olacaktır da bunun sebebini de avukat abilerimizin seçici davranmamalarına bağlıyorum aslında. Bence katiplik mesleği bazılarının düşündüğü gibi basit bir meslek dalı değil tam tersine benim nazarımda önemli bir meslek dalı yukarıda da belirttiğim gibi ben bu mesleği 19 yıldan beri sürdürüyorum bu da bu mesleğin ne denli önemli bir meslek olduğunun kanıtıdır sanıyorum. Çünkü ben bu meslekten kazandığın parayla ailemin geçimi sağlamaktayım. Ve de kutsal bir meslek olduğu kanaatindeyim. Herkese saygılar sunarım...
Old 23-07-2007, 15:55   #13
avmine

 
Varsayılan

merhaba, ben yeni bir avukatım malesef benim avukat katipleriyle ilgili izlenimim hiç güzel olmadı tabi ki dürüst ve işini iyi yapan katipleri tenzih ediyorum ama staj yaptığım 1 yıl boyunca 3 büroda bulundum 3 büroda da aynı sorunla karşılaştım malesef katipler stajyer avukatları kendilerine rakip olarak görüyorlar hatta stajyer avukatların varlıklarından rahatsızlar..şimdi bunun benden kaynaklandığını düşünen arkadaşlarım olabilir ama daha sonra analadım ki bu sadece benim değil çoğu stajyer arkadaşımın da sorunuymuş..
Old 02-08-2007, 12:33   #14
akircuval

 
Mutlu

avmine'ye katılamayacağım diyemem çünkü yazdıklarında haklı ama daha evvelki mesajımda da bundan bahsetmiştim Avukat arkadaşlar bürolarına katip alacakları vakit araştırıp soruşturmadan hatıra çoğu zaman hatıra binaen alınan insanlar olduğu için mesleğe adapte olmakta sorun yaşıyorlar, çünkü önceki sürdürdükleri hayatla adliye hayatı hukuk ortamı bambaşka kimisi bunun ağırlığını taşıyamıyor, kimisi işini düzgün yapmaya çalışıyor kimisi de bi şekilde mesleği suistimal yoluna gidiyor. Benim Avukat arkadaşlardan ricam şudur ki yanlarına alacakları katiplerin öncelikle bu mesleğe yatkın olup olmadıkları, bu mesleği devam ettirip ettiremeyeceği misal verecek olursak devamlı şahit oluyorum çünkü, bi avukat yanına katip olarak birisini alıyor tam büroya ve de işlere alıştıktan sonra bak ki daha iyi ve farklı bir iş teklifi gelince avukat yanındaki işi elinin tersi ile itip haber bile vermeden kaçıyolar. Benim bildiğim tek şey dürüstlük kişinin içinde olacak dürüst olmayan bir insanı ne kadar denetlerseniz denetleyin o yine bir yolunu bulup yapar yapacağını. Herkese saygılar sunarım...
Old 16-09-2008, 19:10   #15
mehmetsahsimsek

 
Mahçup Avukat Katİplerİ

AVUKAT KATİPLERİ OLMAZSA İCRA DAİRELERİ ZORLANIR.İŞLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ONLARA YAPTIRILIR.ADALET BAKANLIĞI BU KADRO SAYISI İLE İCRA DAİRELERİNİ ÇALIŞTIRIYORSA AVUKAT KATİPLERİ SAYESİNDEDİR. 30-40 BİN İCRA TAKİP DOSYASININ OLDUĞU İCRA DAİRELERİNDE İCRA MÜDÜRLERİ DAHİL 3-4 PERSONEL İLE İŞİ YÜRÜTMEKTE BU DURUMDA BAKANLIK TA BİLGİ SAHİBİ NEDENSE KADRO SORUNUNA ÇÖZÜM BULUMIYOR.İCRA MÜDÜLERİ VEZNEDARLIK YAPIYOR,BENCE İCRA DAİRELERİ KANUN VE YÖNETMENLİKLERE GÖRE İŞ YAPSA TAMAMEN ÇÖKER .ZATEN RESMİ KURUM OLMAKTAN ÇIKMIŞ,PERSONEL YETERSİZLİĞİNDEN HERKES İŞİNİ YÜRÜTMEKTEDİR.BİR GÜNDE YÜZLERCE KAYIT GELİYOR TEK PERSONEL HACİZEMİ GİTSİN ,İNSANLARA CEVP MI VERSİN ,TALEPLER Mİ ALSIN ,TALEPLERE CEVAP MI YAZSIN, AVUKATLAR ONLARCA ELEMAN ÇALIŞTIRMALARINA RAĞMEN İŞLERİNİ YETİŞTİREMİYOR. YA ÇÖZÜM YOKMU : NOTERLER GİBİ DENETİMİ cUMHURİYET SAVCILARINA AİT OLMAK ÜZERE AĞIR MUEYİDELER GETİRİLMEK SURETİYLE ÖZERK HALE GETİRİLEBİLİR BÖYLECE PERSONEL İSTİDAMINDAN BAKANLIK KURTULUR.YOKSA ZATEN İCRA DAİRLERİ BATMIŞ,ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VARSA YAZSIN
Old 16-09-2008, 21:18   #16
Kerem Özgündüz

 
Dikkat AvuKAT KATİPLERİ

sAYIN zENGİN
Umarım gönlün de enginhdir.
Bizim çok güzel öz deyişlerimiz vardır.
Sizin konunuza uyan iseşöyledir.
"At sahibine göre kişner"
İcra dairelerinin iş yoğunluğu içinde hangi katip ne giymiş ne giymemiş gibi bir konuya ayıracak zamınının olmadığını eğer Büyük şehirlerde iseniz taktir edersiniz.
Ama bir avukat dost yanında çalıştırdığı üç beş elemanına yargıya yakışır bir şekilde giyinmesini tembih edebilir ve buna da hem zamanı hem de yetkisi vanrdır sanırım
Başarı dileklerimle
Kerem Özgündüz
Old 16-09-2008, 23:06   #17
ÇAĞDAŞ

 
Varsayılan

avukat katipleri avukatlar için olmazsa olmazdır. birde o avukatın icra işlerini ağırlıklı olarak yaptığını düşünürsek bu kaçınılmazdır. bu nedenle avukat katibi gerek avukatlık mesleği gerekse adliye camiası için önemlidir. bu nedenle burada avukat katibi çalıştıran avukatlara büyük iş düşmektedir. avukat katibi alırken yapacakları iş hakkında bir ön hazırlıktan geçirilmeleri mesleğin onuruna yakışır bu mesleğe gerçekten saygı duyan insanlardan yana tercihlerini kullanmalrını tavsiye ederim. sevgilerimle
Old 16-09-2008, 23:50   #18
üye18332

 
Varsayılan

Alıntı:
Ben avukat olmadan önce 5 yıl süreyle hukuk fakültesi öğrencisi olarak katiplik yaptım. Hem okulumu bitirdim hem de mesleki anlamda bana pek çok şey kazandıran katipliği onurla yaptım. Ne iş yaptığımı soranlara "hukuk fakültesi öğrencisiyim" "stajyerim" ya da "avukatım" demedim. "Katibim" dedim. Çünkü bu iş gocunulacak ya da utanılacak bir meslek değil. Adalet sisteminin işlemesine yardımcı olan ve bunu meslek edinen birisi neden bu işten utansın...


Sayın Godfather ;bu davranışınız takdire şayan,meslek hayatınızda başarılar dilerim.


Ancak ne yazık ki bahsedildiği gibi kendisini "avukat" olarak tanıtan,yetkisiz imza atan ve sonra hem çalıştığı avukatı hem kendisini zor durumda bırakan bir kaç örnekle ben de karşılaştım.

Avukat katipleri olmasın demek olmaz.Sadece, yetkilerini ve yapacaklarını bizzat söyleyip denetlersek bunları aşabileceğimiz kanısındayım.

Ve bu konuda çalışacak kişileri adalet meslek lisesi ya da adalet yüksekokulu mezunlarından seçersek hem bizim için hem de bu okul mezunları için en iyisi olur diye düşünüyorum.
Saygılarımla,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çek İptalİ Hakkinda xparadoksx Meslektaşların Soruları 12 03-06-2011 08:35
Hİsse Senetlerİ Hakkinda advokat34 Meslektaşların Soruları 1 30-10-2006 18:10
Nafaka Arttirimi Hakkinda umutlaw Meslektaşların Soruları 5 02-10-2006 14:51
Şufa Hakkinda ZamanaŞimi Av.Elvan Akkaya Meslektaşların Soruları 3 09-05-2006 17:49
Hakim Ve Savcilar Hakkinda Dava Bekir Hukuk Soruları Arşivi 2 28-03-2002 06:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04621792 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.