Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

limited şirketin iflası

 
Old 07-02-2007, 16:19   #1
ıhlara

 
Soru limited şirketin iflası

merhaba;
Bir limited şirket kendi iflasını istediğinde acaba ne gibi kazanımları olur? Şöyleki; Söz konusu limited şirket borca batmış durumda..iflasını istemeyi düşünüyor.Fakat bi sorun da haklarında karşılıksız çekten dava açılmış.Acaba iflasını istediğinde haklarında açılan davaya ne gibi etkisi olur?
Old 07-02-2007, 22:35   #2
mutlakadalet

 
Varsayılan

Alıntı:
Bir limited şirket kendi iflasını istediğinde acaba ne gibi kazanımları olur?


Sayın ıhlara, İcra ve İflas Kanunu, şirketlerin borçlarının, mevcut ve alacaklarından fazla olması halinde, şirketin iflasının istenmesi zorunluluğunu getirmiştir. Bir limited şirket, kendi iflasını istemesi durumunda, İİK’nun iflasın istenmesi gerektiği halde istememeye bağladığı müeyyidelerden kurtulacaktır. Yine, iflasın istenmesi gerektiği bir halde, iflas istenmez de, ileride iflas edilecek olursa, taksiratlı iflas doğmuş olur. Dolayısıyla bir şirket, iflasını isteyerek, taksiratlı iflasın doğmasını engellemiş olabilir.

Alıntı:
bi sorun da haklarında karşılıksız çekten dava açılmış.Acaba iflasını istediğinde haklarında açılan davaya ne gibi etkisi olur?


Şekli taraf kuramı gereğince, iflas masası, müflise karşı açılan, masaya karşı devam eden davalarda temsilci olarak yer alır. Tüzel kişi aleyhine açılan davada, iflas masası, maddi hukuk ilişkisinin süjesi olmadığı halde, üstlenmiş olduğu misyon gereğince davada taraf olarak yer alır.

Karşılıksız çekle ilgili durumu 3167 sayılı yasa bağlamında biraz daha ayrıntılı incelersek:


Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun’un16.maddesi çerçevesinde, tüzel kişilerde, yetkili organ veya temsilciler tarafından karşılıksız çek düzenlenmiş ise organ veya temsilciler; organ ve temsilciler tarafından düzenlenen çek, hesap sahibi tüzel kişinin yararına düzenlenmiş ise, bu tüzel kişiler aleyhine karşılıksız çek suçu oluşur. Bu suçun müeyyidesi olarak, 3167 sayılı Yasa’nın 16.maddesinin ilk fıkrası gereğince, 80 milyarı aşmamak kaydıyla çek bedeli kadar ağır para cezası verilir. Mahkeme, ayrıca işlenen suçun niteliğine göre; bir yıl ile beş yıl arasında belirleyeceği bir süre için hesap sahiplerinin ve yetkili temsilcilerinin çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına karar verir.

Şu halde bu suç dolayısıyla tüzel kişilik hakkında açılacak davada, tüzel kişiliğin iflası dolayısıyla, iflas masası taraf olarak yer alacak ve davanın hüküm ve sonuçlarından etkilenecektir.

Saygılarımla
Old 08-02-2007, 16:27   #3
ıhlara

 
Varsayılan

Teşekkür ediyorum cevabınız için Sayın Mutlakadalet..
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Anonim Şirketin Haklı Nedenlerle Feshi Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 1 05-06-2007 22:48
borçlu şirketin iflası ismail ünlü Meslektaşların Soruları 1 24-02-2007 09:52
Limited Şirketin Hileli Tasfiyesi soner Meslektaşların Soruları 4 13-01-2007 13:25
limited şirketin muvazaalı tasfiyesi soner Hukuk Soruları Arşivi 2 03-01-2007 15:58
Limited şirketin devri durumunda vergi borcu sorumluluğu doLi Hukuk Soruları Arşivi 3 06-07-2006 11:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03173900 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.