Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2007, 13:01   #151
Av.Feyza Kaftelen

Ben bu tartışma konusunu çok saçma ve yersiz buluyorum bir vakıf ünv. mezunu olarak.bize böyle bi imkan sunuldu ve bizde bunu değerlendirdik ve bedelinide maddi olarak fazlasıyla ödedik.Ha sizleri rahatsız eden eğer iyi bir eğitim almadıgımız düşüncesiyse ,bence bu konuda bizim için kaygılanmayın çünkü biz böyle bi kaygı taşımıyoruz.Vakıf ünv. nasıl bi eğitim verildigini bilmeden önyargılı davranıyosunuz.BENCE İNSANLAR BİLMEDİKLER KONULARDA SUSMAYI TERCİH ETMELİ ...
Old 07-09-2007, 13:13   #152
öğ.dilek

yanlış anlaşıldım benim kızdığım nokta vakıf üniversitelerinde okuyup da devlet üniversitelerinin daha kolay olduğunu savunanlardı.her okulun kendi içinde oturmuş sistemleri vardır.biz elliyle geçeriz siz yetmişle kalırsınız.bu bizim okullarımızın kolay olduğu anlamına gelmemeli.bunu demek istemiştim.

bence de susmayı bilmeliler.devlet üniversitelerinden çıkmanın kolay olduğunu yaşamadan bilmeyecekleri için yorum yapmamalılar.
Old 08-09-2007, 12:10   #153
erkanaga

Vakıf üniversiteli arkadaşlarım biz size şunu anlatamıyoruz;sonuçta devlet üniversitesinde öğrenim görmeye hak kazanmış her öğrenci,ÖSS yi geçerek bu yolda ne kadar gayretli olduğunu göstermiştir ve belli bir bilgi birikimiyle(bu vakıftaki arkadaşların birikimsiz olduğu anlamına gelmez) gelmiştir üniversiteye.
Öte yandan bakıyorsun vakıf üniversitelerine belki öğrenim hayatı boyunca teşekkür belgesi dahi alamamış birinin bu üniversitelere girme imkanı var.Girdikten sonra da bi şekilde bitirilyor zaten ve sonra bizim meslektaşımız oluyor.
Ben kesinlikle özel üniversitelere karşı değilim ama en azından vakıf üniversetelerine giriş puanları bu kadar düşük olmamalı daha sıkı bile elemeden geçirilmeli.
Son olarak da vakıf üniversitelerindeki eğitim çoğu devlet üniversitesinden daha iyi ve vakıf olanakları da tabii ki daha iyi.Belki de zorumuza giden budur bizden daha iyi olanaklara sahip olmanız ve aranızda bunun değerini bilmeyenlerin olması.
Bir de bize vakıf üniversiteleri hakkında önyargılı olmayın demişsiniz.Nasıl olmayalım, siz bizim bu önyargılara nasıl kapıldığımızı düşündünüz mü hiç?Bize kendi hocalarımız(vakıf üniversitesinde ders veren) bize vakıf üniversiteleri hakkında olumsuz fikirler beyan ederken bizim olumlu düşünmemiz mümkün mü?
Old 09-09-2007, 14:14   #154
ÇAĞLA

Sayın erkanaga;ben vakıf üniversitesi öğrenciyim.Maltepe üniversitesi 2.sınfa geçmiş bulunmaktayım.Bakın ben bir vakıf üniversitesi öğrencisi olarak sizin dediklerinizi anlamıyor değilim çok da güzel anlıyorum.Kaldı ki ifade uslubunuz oldukça anlaşılır
Ben vakıf üniversitesi öğrencisi olarak dediklerinizin çoğuna katılıyorum!Çok farklı sebeplerden dolayı vakıf üniversitesinde okumak zorunda kaldım(eğer hukuk istiyorsam..).Ve sırf hukuk okuyabilmek adına tercihim vakıf üniv. oldu.Belirtmekte yarar görüyorum söyledikleriniz de katılmadığım noktalar olmakla birlikte malesef çoğuna katılıyorum!Malesef vakıf üniversitelerinin öğrenci profili ülkemizde genel olarak daha düşük.Ve içinde bulundukları imkanları kullanmak yerine umarsamayabiliyorlar çoğu zaman.Bende vakıf üniversitesinde okumama rağmen, çoğu zaman düşünüyorum;imkanlardan yararlanmayan,bunları değerlendirmeyen arkadaşlarla nasıl meslektaş olacağım diye!Ve hatta,bu arkadaşlarla vakıf üniversitelerinde okuyanlar olarak aynı kefede tartılmak,bir sayılmak inanın biz vakıf üniversitesindeki birçok arkadaşı rahatsız etmekte!!!İmkanları değerlendirmeye çalışan arkadaş grubum ve ben sürekli bunu değerlendirmiyor değiliz .Ve inanın bu durumdan sizlerin rahatsız olduğundan daha çok biz rahatsız oluyoruz.Sürekli ;vakıf üniversitelerinde okuyanlara duyulan bu tepki işte tam bu noktalarda oldukça mantıklı ve doğal!

Fakat şöyleki tüm vakıf üniv. öğrencileri imkanları değerlendirmiyor,parasıyla hukukçu oluyor,haketmiyor denemez!!!!Soruları oldukça basit denemez!!Sınıf geçmek basit tabi denemez!!Siz devlet üniversitesinde okuyan arkadaşların hocalarının şikayetleri tüm vakıf öğrencilerine yüklenemez,ancak belli bir kesime yüklenebilir!!Onların şikayetçi olması vakıf üniv.de okuyanların hepsinin yeteresiz,niteliksiz,derse ilgi duymayan olmasından kaynaklanmıyor!!Şikayetlerinin sebebi imkanlarının bilincinde olup bunu değerlendiren,yeterli olan,nitelikli,derse ilgi duyan öğrencilerin az olması!!Hiç olmaması değil arkadaşlar!!Lütfen bir sorun vakıf üniv.den şikayetçi olan hocalarınıza ;enaz siz devlet üniversitesinde okuyanlarla yarışabilecek ve daha iyi olabilecek öğrenci,şikayetçi oldukları anfilerde hiç yokmu!!!Şikayetçi olunan işte bunitelikteki öğrencilerin az sayıda olması hiç olmaması değil!!Bu noktada değerlendirmeleriniz bu arkadaşlar için geçerli sade ve sadece!!!
Ama keşke şöyle birşey olsa;vakıf üniversitesin de okuayanlar okul bittikten sonra bir sınava tabi tutulsalar başarılı olanlar devlet üniv.de okuyan arkadaşlar gibi hukukçu olabilme yolunda yürümeye hak kazansa.Kazanamayanlar ise bu sınavı geçemezse hukuk mesleğine atılmak için tekrar sınava hazırlansa.Ya da kalkan avukatlık sınavı geri gelse;sizler de,biz vakıf üniversitelerinde okuyan çalışan arkadaşlar da rahat etsek.Yeterli olan yeterli olmayan,hakeden,heketmeyen ayrılsa!!!
HERZAMAN HAK EDEN KAZANSIN....BAŞARILAR DİLİYORUM HERKESE...
Saygılarımla....
Old 09-09-2007, 15:37   #155
erkanaga

Evet arkadaşlar,neden bu avukatlık sınavı kaldırıdı bir türlü anlayamadım
Old 10-09-2007, 10:18   #156
Av.Bülent AKÇADAĞ

Olumlu

Selamlar,

Bende Kıbrıs Near East University mezunuyum. hayatım boyunca yakaladığım en güzel fırsatın üniversite okumak ve bu bağlamda Neu'da okumak olduğu kanaatindeyim.

Neden Özel üniv okuduk ? Paramız mı çoktu, yoksa kafamız mı çalışmıyordu ? hayır hiç biride değil. ben kendi bölümümde çok zeki insanlar tanıdım ve şuan her biri kendi alanında çok iyi yerlerde. Aptal olanımızda vardı ama ne yazıkki onlarda okulu bitiremediler, sonuçta devlet üniv'lerinde dedikleri gibi paramızla geçmiyoruz, "Çalışan geçiyor,çalışmayan para ödemekten sıkılıp okulu bırakıyor"

Neden Özel üniv okuduk. Bunun siyasi boyutu, eğitim boyutu gibi birden çok faktörü var. Aslına bakarsanız neden okuduğumuzun pekte bir önemi yok, nasıl okuduğumuz ve okuduktan sonra neler yapabildiğimizdir asıl mühim olan.

Bazı arkadaşlar burda resmen sidik yarışına girmişler, bunların hiç bir anlam ve önemi yok, biz bizi biliyoruz, Özel / Vakıf üniversitelerden mezun olanların kalitesini tartışmak bence çok yersiz.

Not : Hakimlik Savcılık sınav istatistiklerinde gözlem yapılacağına duruşma salonlarında gözlem yapılması daha akılcıdır diye düşünmekteyim Saygılarımla...
Old 11-09-2007, 18:42   #157
orbayc

Benim avukat arkadaşlara bir sorum olacak.Büronuzda çalışmak için başvuran avukat adaylarında üniversiteye önem veriyor musunuz?Yani özel-devlet ayrımı sizi etkiliyor mu?Yoksa kişinin özellikleri üniversitesinden daha mı ön plana çıkıyor.
Old 12-09-2007, 12:13   #158
funda.0633

bu siteye ağustos 2006 da üye oldum...özel üniversite tartışması vardı ve hala devam ediyor...Bırakın artık bu tartışmaları..Hukuk alanında birbirinizi geliştirecek şeyler tartışın..Ha bir de kıskananlar çatlasın..
Old 13-09-2007, 11:23   #159
Just1ce

bu tartışma vakıf üniversitelerinin kuruluşundan beri belki forumlarda olmasa bile başlamıştı; tartışma düzeyli olduktan sonra iyidir, tartışmaya devam ama birbirimizi incitmeden. Vakıf da Devlet Üniversiteleri de bizler için var kıymetlerini bilelim yeter.
Old 13-09-2007, 13:44   #160
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan funda.0633
Ha bir de kıskananlar çatlasın..

Denecek söz yok artık
Old 13-09-2007, 14:34   #161
hayyam

Vakıf Üniversiteleri ile devlet üniversitesi arasında yaşanan tartışma iş hayatına kadar gelmektedir arkadaşlar. Sorun burda ön yargılı olmak falan değil. Sorun devletin anayasa ile güvence altına aldığı eğitim hakkının ve fırsat eşitliğinin vakıf üniversitelerinin kurulması ile anlamsız hale gelmesidir. Üniversiteye girişte aranan koşulların devlet üniversitelerin de "bilgi"; vakıf üniversitelerinde ise "para" olmasının yarattığı eşitsizlik bu sorunun temelini oluşturmaktadır. Aynı sınava giren iki öğrenciden birini diğerinin yarısı kadar puan almasına rağmen aynı diplomaya sahip olmasının mantıksal açıdan sorgulanması, çözümü de beraberinde getirecektir. Alınan eğitimin kalitesi yada bireyin kendini geliştirip geliştirememesi başlangıçtaki hatayı örtbas etmez. Aynı koşullarda girilen bir sınavdan eşit koşullarda sonuç almayı istemek sanırım çok ta yadsınması gereken bir durum değil bilakis adaletin kendisidir. Saygılarımla.
Old 14-09-2007, 09:05   #162
tiyerianri

Vakıf üniversitelerin varlığı dahi rahatsızlığın en büyük sebebi evet ben de vakıf üniversitesi mezunuyum.Şu an yetkim olsa tüm vakıf üniversiteleri kaldırırım ama eğitimi kötü olduğu için değil.İşi tamamen ticarete döktükleri için her öğrenciye amerikan doları muamelesi yaptıkları için.Vakıf üniversitelerine bu kadar karşı olunmasının diğer sebebi ise bitirmesi çok zordur ve devlet üniversitesinde okuyanlar vakıf üniversitesini sadece katalogda görenler bu durumu hayal bile demez.Kısacası devlet üniversitesine girmek zor bitirmesi basittir vakıf üniversitesine(bazılarına girmek çok zordur) girmesi basit çıkması ömre bedeldir.Hal böyle olunca Öss sınavında biz çalıştık siz sınavda lokum yiyerek bu üniversiteye girdiniz bizimle aynı diplomaya sahipsiniz diyen arkadaşlar yada bu durumun sosyal adaletsizlikle ilişkilendirmeye çalışan arkadaşlar malesef işin bu boyutunu göremiyorlar.Kısacası zorluk çekilen kısımlar farklılaşıyor.Tabi bir de objektif olabilme önyargısız yaklaşabilme erdemini de göstermek marifet elbette ki yapabilene.
Old 14-09-2007, 10:05   #163
hukukun-üstünlüğü

bu tartışma daha çok uzun sürecek gibi duruyor.bu kadar çok hukuk fakültesinin olduğu bir ülkede hukuk eğitiminin niteliğinin konuşulması beklenemez zaten.heryer çok yakın zamanda hukukçu dolacak hatta her yeni hukuk fakültesi mezunu biryerlerde hukuk bürosu açmak yerine hukuk fakültesi açmayı denesin hem kolay hemde kazançlı olur.
Old 14-09-2007, 13:50   #164
DMKY

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Kısacası devlet üniversitesine girmek zor bitirmesi basittir.

Dikkatimi cekti de, iki mesajinizda da bu tabiri kullanmissiniz. Bu konudaki tecrubeniz neye dayanmakta? Ben Istanbul Uni. Hukuk Fakultesi mezunuyum. O okulu bitirmek icin neler cektim ben bilirim. Binlerce insanin orada okumak icin hayalini kurdugu ve pek azinin basardigi bir okulundan mezun olmayi, neye dayanarak basit buluyorsunuz?

Tum sorulari guzel cevaplayip, 50 aldiginiz ve buna da sukrettiginiz bir sinav oldu mu? Benim o okulda cok oldu!

Ben aylarca ders calistim, Ist. Hukuk Fak. kazandim. Senelerce ders calistim, hukuk fakultesini bitirdim. Kuzenim aylarca yatti, Vakif Uni. Hukuk Fakultesini kazandi. Yatmaya devam etti, Vakif Uni. Hukuk Fakultesini bitirdi. Ben yatarak hukuk fakultesinin bitirildigini onda gordum. Baska bir tecrubem de Ist. Hukuk Fakultesinin kadrosunda yer alip, vakif universitesinde ders veren hocalarimdan... Onlar da defalarca itiraf ettiler, sizleri bizler gibi asla zorlamadiklarini.

Gelin, Ist. Hukuk fakultesinde okulun basit bitirildigine iliskin tecrubelerinizi bizle paylasin da, biz de neden bos yere cok zorlandigimizi gorelim!

p.s.: (Kapidan gecmek) seklindeki amacini asan ifadem, tarafimca silinmistir. Kirdigim kisiler lutfen kusura bakmasin.
Old 14-09-2007, 14:01   #165
tiyerianri

tabi konu hassas olunca sayın DMKY biraz da hakaretamiz cümleleri kurmaya ramak kala vazgeçmiş mühim değil canı sağolsun şu ramazan ayında birbirimizi kırmaya gerek yok.Şimdi dorularınıza gelince, hangi hocalarınız itiraf etti o lafları bilemem belki de etmediler öyle bir itiraf ama sizler etmesini içinizden geçirmiş olabilirsiniz.Ben burada tecrübeleri yazmaya kalksam vaktiniz alırım.Ama daha öncede yazdım yine yazayım bir kaç tane ben bitirdiğim okulda günde 3 tane final sınavına girdiğimi bilirim.siz alıp şükretmeişsiniz allah şükrünüzü bol etsin çoğumuz bitirdiğim okulda 50 yi bulmak için 50 takla atardık.Bütünleme yoktu tek dersten kalırsanız tüm yıl parası öder ve o yıl sadece tek bir ders için okula giderdiniz.asıl önemlisi ülkede devalüasyon olduğunda vakıf üniversitelerin elde ettiği karın oranını bilen var mı?Evet benim iddiam hala geçerlidir bir devlet üniversitesini kazanmak çok zordur bitirmesi ise basit.Vakıf üniversitesini kazanmak ise mesele bile değil hatta ben ona kazanmak da demiyorum kayıt olmak ama oradan çıkmak Kadıköyde Fenerbahçeden puan almaktan daha zordur.Son olarak Sayın DMKY o kapısından dahi bile beni içeri sokmayacakları üniversitelerden biri zamanında beni de öğrencisi yapmıştı.Sanırım ben oradan biliyorum bazı şeyleri devlet okulları hakkında.Herkese iyi iftarlar....
Old 14-09-2007, 14:14   #166
DMKY

Alıntı:
Yazan tiyerianri
...Herkese iyi iftarlar....

Size de.
Old 14-09-2007, 15:09   #167
erkanaga

Alıntı:
Yazan tiyerianri
, hangi hocalarınız itiraf etti o lafları bilemem belki de etmediler öyle bir itiraf ama sizler etmesini içinizden geçirmiş olabilirsiniz.

Arkadaşım ben de İst Hukukta okuyorum ve hocaların bir çok kez vakıf ünversitesi öğrencilerine gösterdiği toleransı anlattığına bizzat şahit oldum.Yani DMKY arkadaşımız bunları uydurmuyor.
Old 14-09-2007, 19:40   #168
ÇAĞLA

Arkadaşlar selamlar
Ya arkadaşlar yani durum artık tuhaflaşmaya başladı bu forumda
Ben vakıf üniversitesi öğrencisiyim.(Maltepe hukuk 2. sınıfım).Evet kesinlikle;çok iyi bir okul kazanan arkadaşlarımız maddi gücü olmadığı için üniversitede eğitim alamazken yada aynı puan alan iki kişiden biri maddi gücü olmadığı için tekrar hazırlanırken diğeri istediği bölümü vakıfta okuyorsa bunun adı EŞİTSİZLİKTİR!!!Başkada bişey değildir!Fakat malesef bu ülkemizde ve hatta dünya da varolan bir sorundur.Herkes dünyanın kuruluş dengesinden olsa gerek aynı imkanlara sahip değil,olamamış.Keşke herkes maddi, manevi aynı imkanlara sahip olsaydı çok güzel olurdu.Keşke...Biz vakıf üniversitesinde eğitim alırken,bizden daha yüksek bir puan almış olan başka bir arkadaş 1-2 puanla istediği bölüm olan hukuk fakültesine yerleşemiyor,tekrar hazırlanmak zorunda kalıyor!Bu hiç de normal değil ve hatta çok kötü.Şimdi nerde adalet,eşitlik!!
Çoğu vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlar imkanları değerlendirmeyebiliyor.Bu kişiler devlet üniversitelerinde azınlıkken malesef bizde çoğunluk!Ve hem eşit olmayan bir sistemin,eşit olmayan bir DÜNYA'NIN!! kurbanı olup eğitim alamayan arkadaşlar varken vakıf üniv. öğrencilerinin yarattığı profille iş çığrından çıkıyor.Bu eğitim sektöründeki eşitsizlik.
Bunun benzerleri hatta aynıları diğer sektörlerdede var ve malesef böle sürecek gibi görünüyor.Eğitim sektörünün eşitsizliği karşımıza bu şekilde çıkarken sağlık sektöründe durum daha vahim.Parası olan yaşayabiliyor.Tedavi altına alınıyor!!
Biz hepimizin herkesin aynı haklara sahip olmasını savunmazmıyız hep?Peki neler yapabiliriz insanların eşit haklara sahip olması için.Neler yanlış döngüde?Sorun net ve açık.Ama çözüm olarak neler yapılabilir.Dünya da varolan bu eşitsizlik dengesi nerden başlanarak rayına sokulabilir.Ya da bunların sorumluları kimler?Neler yapılabilir?

Ya hakikaten burda olan olay oldukça net ve anlaşılır.Bence artık bu forumda;
  • ...Bizim okulumuz çok iyi ama...
  • ...haketmemekte nedemek..düşük puan aldık olsun...
  • ...Kıskananlar çatlasın...
  • ...Evet paramız var okyoruz...
  • ...Bizim sorularımız hiç de sanıldığı gibi kolay değil...
  • ...vakıf üniv. dekiler size tölerans tanınıyor,siz kolay geçiyosunuz ben kaç kere duydum anlattıklarını...
  • ...Sizin sorularınız oldukça basit devlet üniversitelerine göre...
  • ...Zaten bizim hocalarımız vakıf üniv.lerinden şikayetçi hep anlatıyorlar bize...
...........Arkadaşlar döndür dolaştır aynı sözlerle taraflar savunuyor kendini bu forumda.Ve eğer hala ne yapılabileceği değil de aynı şeyler tartışılrsa;kusura bakmayın arkadaşlar ama forum artık yararlı olmakta çkmıştır benim nacizane fikrime göre.Ve yani artık bişey de yazacağımı sanmıyorum böyle devam ederse..Çünkü varolan konu fazla uzadı,tartışmaya döndü ama elde hala bir çözüm önerisi veyahut sorunun asıl kaynağı yok!!..Bence bunalr aranmalı ve tartışılmalı!

Herkese başarılar diliyorum..Varedebildiğiniz hayaleriniz sizinle olsun....

(Ya buarada Sayın Erkanaga sormayayım dedim ama sormadan edemeyeceğim Siz İstanbul Üniv. öğrencisiymişsiniz;ne güzel ,başarılar sizinle olsun Ama aklıma takıldı."...hocalarımın töleranslarını anlatmalarına kaçdefa tanık oldum..." gibi bişey demişsiniz.Ya sizin anayasa hocanız dan tutunda başka dersler olmak üzere bize bir çok değerli hocalarınız dersimize geliyor.Ne tuhaftır ki şu bahsettiğiniz töleransı;çok çalışan ve azmeden bir öğrenci olmama rağmen ben bitürlü göremedim.Sizin okulunuzun anayasa hocanız dan 49,49 la büte kaldım 1.dönem!!Bize mi denk gelmiyor dersiniz bu tölerans Fikriniz merak ediyorum sadece Ama iyiki büte kalmışım 85 aldım bütten,ortalamam yükseldi .Bu arada Ben Maltepe öğrencisiyim.Ahh bizim okulada yapsa ya anlattığınız hocalar
Saygılarımla.
Old 14-09-2007, 20:08   #169
hukukun-üstünlüğü

objektif yorum yapalım.hala özel üni-devlet üni tartışması yapıyoruz.özel üniversitede okuyan arkadaşlar genel itibariyle okudukları okuldan memnun ve bir başka fakültenin kendisinden üstün olduğu gibi bir düşünceside yok.ısrarla özelde okuyanlara karşı bir üstünlük psikolojosi içerisinde olmayalım ve belki öss de çeşitli nedenlerden ötürü puan alamamışlarsa bile girdikleri fakültede hukuk öğrenme istek ve emeklerine saygı duyalım.şunu da bilelim şuan çoğu özel hukuk fakültesi birçok devlet üniversitesinin hukuk fakültelerinden daha iyi ve çok öğretim üyesine sahip.tüm bu yazdıklarımı özel hukuk fakültelerinde de aynı disipline hukuk eğitiminin verildiğini farzederek söylüyorum.şunu tartışalım fakültelerde iyi hukuk eğitimi veriliyormu?olması gereken hukuk eğitimi şuan bulunduğumuz fakültede bizlere sunuluyorm u?bizler iyi hukukçu olabilmek için kendimizi geliştirebiliyormuyuz bu en önemlisi çünkü iyi bir hukukçu olmak bireysel çabaya isteğe ve hedefe bağlıdır.
Old 14-09-2007, 21:51   #170
erkanaga

Alıntı:
Yazan ÇAĞLA
(Ya buarada Sayın Erkanaga sormayayım dedim ama sormadan edemeyeceğim Siz İstanbul Üniv. öğrencisiymişsiniz;ne güzel ,başarılar sizinle olsun Ama aklıma takıldı."...hocalarımın töleranslarını anlatmalarına kaçdefa tanık oldum..." gibi bişey demişsiniz.Ya sizin anayasa hocanız dan tutunda başka dersler olmak üzere bize bir çok değerli hocalarınız dersimize geliyor.Ne tuhaftır ki şu bahsettiğiniz töleransı;çok çalışan ve azmeden bir öğrenci olmama rağmen ben bitürlü göremedim.Sizin okulunuzun anayasa hocanız dan 49,49 la büte kaldım 1.dönem!!Bize mi denk gelmiyor dersiniz bu tölerans Fikriniz merak ediyorum sadece Ama iyiki büte kalmışım 85 aldım bütten,ortalamam yükseldi .Bu arada Ben Maltepe öğrencisiyim.Ahh bizim okulada yapsa ya anlattığınız hocalar
Saygılarımla.
Sevgili arkadaşım Çağla aslında sorduğun sorunun cevabı çok açık.Şöyle ki;İstanbul Hukuk Anayasa final sınav sonuçlarına bakarsan 750 kişi arasından bir kişinin bile 70 i geçemediğini görürsün ayrıca büte kalan 480 kişi arasından yine 70 i geçen bir kişi bile yokken eğer sen aynı hocanın dersinden 85 alabiliyorsan şapkanı önüne koyup bir düşünmen gerek derim arkadaşım.

Saygılarımla...
Old 15-09-2007, 02:18   #171
endersav

tiyerianri arkadaşımızın ''vakıf üniversitelerine girmek basittir bitirmek ömre bedeldir'' iddiasına katılmıyorum.tabi ömre bedelden kasıt ödenen ücretse ona katılıyorum evet gercekten bu ödenen ücret ülkedeki milyonlarca kişinin ömrüne bedeldir.
Old 15-09-2007, 16:45   #172
ÇAĞLA

Varsayılan Şapkaları karşılıklı çıkaralım, önümüze koyalım ve düşünelim!!!

Sayın Erkanaga bakın tam olarak şöle bişey düşünün küsarattan kalıyorsunuz ve oldukça çalıştınız.Ve küsüratla kalırken çevreniz de tölerans konuşuluyor!!
Ve işte bütünlemeye girerken varolan psikoloji buydu.Notumun 85 olması tamamen benim hırslanmamamın sonucu.Hocanın tanıdığı töleransın değil!!!Şapkamı önüme koyup düşündüm ve madem küsüratla kalıyorum; bu sınavdanda 90 alıcamdiye çok çalıştım.Demişsiniz ki "...biz bütte 70 üstü alamazken...madem siz bütte 85 almışssınız..."gibi bi cümle kullanmışsınız.Sizde 70 üstü alABİLEn yoksa kusura bakmayın anayasa ya benim kadar çalışan da yok o zaman!!! ..Ya şöyle bişi olsa gerek sizin anlayışınızSayın Erkanaga:
  • Diyelim ki düşük not aldı vakıf üniv. öğrencisi;yapılan yorum:... kolay sorulardan bile sınıf geçemiyorlar...zaten sorularınız oldukça kolayken kalan kişi sayısı malum....
  • Diyelim ki düşük alıp notumuzu yükselttik,yada yüksek not aldık:..tamemen hocaların töleransı...Bizede siz gibi kolay sorulsaydı bizde vizeden düşük alıp bütte bukadar yüksek not alabilirdik.Size kolay soruluyor ki bakın nekadar yüksek almışsınız birden bire...
Ya eğer hakikaten böle düşünüyorsanız ben sadece YORUMSUZ diyorum.Bakın eşitsizlik diyorsunuz;çok doğru düşük puanla hukuk okunması= eşitsizlik!=Haksızlıktır..başkada bir açıklaması yoktur.Malesef vakıf üniv. de ders çalışan arkadaşların sayısı oldukça az=doğrudur.
Ama artık çalışılarak alınan notlarda töleranssa ben başka ne diyeyim size!!!Hani olur küsüratta kalınır benim gibi de;devlet üniv.'nin hocaları ,devlet okullarında küsürattan bırakırken bizde geçirir!!=Tamam derim doğru söylüyor.Ama bana niye yüksek not versin hocam?Küsüratta kalmamışım sınıfta kalma gibi bir kritik nokta yok ortada.Hocam hakkım 55ken niye 85 versin ki küsüratta kaldığımda bile yardımcı olmamışken??!!!
Yani yaptığınız yorumda hiç küsüratta kalmam dikkatinizi çekmemiş de çalışıp 85 alınmasına takılınmış!EE yani tabi siz de haklısınız küsüratta kalınması pek töleransa çekilemez o yüzden 85 almam töleransa yatkın yorum için!!!
Saygılarımla.
Old 15-09-2007, 18:25   #173
erkanaga

Ne mutlu size ki finalden küsüratlerle kalıp, bütünlemeden 85 alarak geçebiliyorsunuz...
Old 15-09-2007, 19:30   #174
hukukun-üstünlüğü

vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum.şunu farkettik öyle olsa da olmasa da sizler devlet üniversitelerinin sizden üstün olmadığı ve sizin fakültenizinde en az ankara ya da istanbul hukuk(veya diğerleri) kadar zor olduğu düşüncesindesiniz.bu konuyu değiştirelim dememe karşın hala aynı tartışmalar sürüp gidiyor.ben 380 puan dahi alsam asla vakıf üniversitesinde okumam tercihim istanbul hukuk ya da ankara hukuk olur.istanbul yada ankara hukuk olur çünkü türkiyenin en köklü iki hukuk fakültesi şuan vakıfta okuyan arkadaşlarımızın ve diğer devlet üniversitesindeki arkadaşlarımızın hocalarının yetiştiği ve yetişmeye devam ettiği hukukta ekol olmuş fakültelerdir.ancak sizlerin emeğine saygı duyarım.fakat hukuk ticari bir müessese zihniyetinin hakim olduğu bir yerde öğretilemeyecek kadar değerlidir.
Old 15-09-2007, 20:26   #175
avu.zahide

bu konu o kadar uzadı ki...insanın ailesinin çocuğu için çalışması ve çocuğunu istediği bölüme girmesine yardımcı olması kadar doğal ne olabilir...acaba bu karşı çıkanlar ilerde evlatlarını vakıfa göndermek zorunda kalırsa ne yapacaklar...hayır vakıfta hukuk eğitimi yok gidemezmisin mi diyecekler...hukuk kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalıdır...bence artık susalım ve bir şeyler yapmak isteyen insanların şevkini kırmayalım..herkese başarılar...
Old 16-09-2007, 08:59   #176
tiyerianri

endersav ve erkanaga arkadaşlar vakıf üniversitesi bitirmedikleri için yada karşılarına bir iki tane farklı bir örnek geldiği için bu kadar uzaktan yorum yapıyorlar sanırım.Ben burada bizim sınavlarımız şöyleydi bize anayasa hukukunda şunu sordular size test yaptılar bize olay sordular gibi çocukça tartışmalar yapmayacağım.Bunlar ucuz mülahazalar olur çünkü.Erkanaga siz hocalarınızın anlattıklarına şahit olurken biz onların bize yaptıklarına şahit olduk hatta birebir maruz kaldık.Bu yüzden olayı sizler kadar biz de yakından biliyoruz.Devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşların özellere bu kadar karşı olmasının tek sebebi sürek li aynı.Biz ÖSS ye çalıştık siz yattınız okulu da yata yata geçiyorsunuz.Bunlara cevap dahi verilmez sadece bir dönem vakıf üniversitelerine misafir olsunlar sonra zaten kendileri bu sütunlardan herkesten özür dileyecekler.Erkanaga arkadaş aldığı düşük notun sorumlusu olarak bile özel okullarda okuyan arkadaşları gösteriyorsa burada objektif bir tartışmadan çok özel okullara ve orada okuyanlara karşı bir önyargı ve hasetlik söz konusu olabilir.Yukarıda karşı çıkmış olsam da bende cümlelerimi erkanaga ve endersav arkadaşımın yaptığı şekilde bitireceğim zira konuyu böyle daha iyi anlayabileceklerini ve anlatabileceğimi düşünüyorum,siz hiç bir gün de 3 final sınavına girdiniz mi,ya da bütünlemesiz mi sizin okulunuz bütünlemeli mi,bir dersten kalıp aynı sınıfı tekrar ettiniz mi hiç bir yıllık ücret ödeyerek,zaten çok kolay geldiniz bu fakülteye ama asla bitiremeyeceksiniz diyip size sordukları soruların kat be kat zorlarını soran hocalara rastladınız mı hiç,bir de şöyle bir açıklama yapalım ki bilmeyen arkadaşlarımız farklı yorum yapmasın bizim sınavlarımız istanbul yada 9 eylül hukukta sorulanların aynısıydı hocalar getiriyordu aynı soruları artık bu hocalar ya size ya bize yalan konuşuyorlardıÖzel de okumayan özelin zorluğunu bilemez çünkü oradaki zorluk hem maddi hem manevidir.Çok uzattım biliyorum ama şunu da eklemek isterim orada okuyanlar helal kazanılan paraları o okullara verip eğitim alıyorlar hiç değilse önyargılı arkadaşlar bunlara saygı göstermeli.
Old 16-09-2007, 11:36   #177
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan tiyerianri
,bir dersten kalıp aynı sınıfı tekrar ettiniz mi hiç bir yıllık ücret ödeyerek

Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyelerinden Sayın Hocamız Prof. Dr. Şeref ERTAŞ'ın vermiş olduğu Eşya Hukuku dersinden bir türlü geçemedim ve tek derse bir yıl uzattım

Bence Vakıf şöyledir, devlet üniversiteleri şöyledir polemiklerine girmek bize hiç bir şey kazandırmayacak. çünkü tartışma kısırdöngü içinde gerçekleşiyor. Her iki tarafında doğrularından ödün vermediği hep aynı şeyi savunduğu belli, o yüzden tartışmanın anlamı yok. Bizler Özelliyiz evet farkımızda bu Özeliz çalışıpta geçen ile yatarak geçenin hakkını zaten okul sonrası müvekkil/çalıştığı kurum veriyor, bu bağlamda burda saatlerce aynı şeyler üzerinde konuşmanın pekte bir anlamı yok. Saygılarımla.
Old 16-09-2007, 12:48   #178
erkanaga

Alıntı:
Yazan tiyerianri
.Devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşların özellere bu kadar karşı olmasının tek sebebi sürek li aynı.Biz ÖSS ye çalıştık siz yattınız okulu da yata yata geçiyorsunuz.Erkanaga arkadaş aldığı düşük notun sorumlusu olarak bile özel okullarda okuyan arkadaşları gösteriyorsa burada objektif bir tartışmadan çok özel okullara ve orada okuyanlara karşı bir önyargı ve hasetlik söz konusu olabilir.
Bir konu ancak bu kadar saptırılabilir. Eğer benim ilk mesajımı okusaydınız özel üniversitelere karşı olmadığımı ve onlara kin ve haset(tövbe tövbe) beslemenin söz konusu dahi olmayacağını anlardınız.İlk mesajımda olumlu mesajlar yazmaya çalıştım ancak yine de o kadar yüklendiniz ki bir an kendimi gereksiz tartışmalar içinde buldum.(Ben anayasadan günlerce çalışmama rağmen kalmışken ve arkadaşımızın da 85 almış olması açıkçası zoruma gitti.
Hepinizden özür diliyorum ve bu konunun daha fazla uzamamasını temenni ediyorum.
Saygılarımla...
Old 16-09-2007, 14:59   #179
endersav

tiyerianri arkadaşım ya benim yazdıklarımı okumamışsın yada beni başka biriyle karıştırıyorsun tekrar okursan yazdıklarımı benim okullar ve dersler hakkında şu iyi bu kötü gibi herhangi karşılaştırmalı bir yorum yapmadığımı görebilirsin.hatta öznel yaklaşıma çok açık olduğu için böyle bir tatışmanın içine girmeninde gereksiz olduğunu düşünüyorum.ben sadece vakıf üniversitelerine karşı olduğumu ifade etmiştim.vakıf üni.lerinin eğitiminin iyi yada kötü olması açıkcası beni pek ilgilendirmiyor.
Old 16-09-2007, 19:27   #180
ÇAĞLA

Arkadaşlar merabalar....Artık bu konuda yorum yazmayacağım ve sizlerde bu konu ile ilgili olarak daha önce yazdığım yorumlara atfen cevap yada yorum yazmazsanız çok sevineceğim.Bunu sizlerden rica ediyorum.
Bu konu fazlasıyla gereksiz bir polemiğe dönüştü.Herkese başarılar diliyorum...Yolunuz açık olsun arkadaşlar
Sayın Erkanaga,Endersav,Akçadağ,tiyerianri...ve diğer arkadaşlar,başarı,mutluluk,varolabilen tüm güzellikler hayatınız boyunca sizinle olsun....
YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi