Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu İhale Kanunu-Teminat mektubunun iade edilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2017, 13:17   #1
Av. Ayşegül Okçu

Varsayılan Kamu İhale Kanunu-Teminat mektubunun iade edilmemesi

İyi çalışmalar sevgili meslektaşlarım.

Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuat hakkında yeterli tecrübem yok. Forumda ve içtihatlarda arama yaptıysam da konuyla ilgili net bilgiye ulaşamadım. Sorum şöyle:

Kamu ihalelerine girerek hizmet işi yapan müvekkilim şirket var. Sözleşme süresi yaklaşık 1,5 yıl önce sona ermiş. Çalışanların SGK ve diğer ödemeleri yapılmış. Ancak idare halen mevcut olan işe iade davaları ve işçilik alacakları davalarını gerekçe göstererek müvekkil şirketin teminat mektuplarını iade etmiyor. Üstelik bugün yaptıkları tebliğ ile mektupların süre uzatımının yapılmasını aksi hale tüm mektupların paraya çevrilerek depo edileceğini bildirmiş. Öncelikle idarenin böyle bir yetkisi var mı? Sözleşme ve yasada göremedim.

Bu arada müvekkilin hizmet işi iki sözleşme ile yapılmış. Sözleşmenin biri 4 ay diğeri 45 gün sürmüş. Teminat mektuplarının toplamı yaklaşık 500.000,00.TL. civarında. Oysa işçiler tüm davaları kazansalar dahi bu kadar meblağın işçilere ödenmesi söz konusu değil.

Öncelikle idareye durumu anlatan ve itirazlarımızı içeren bir dilekçe göndermeyi düşündüm. İdare halen tutumunda ısrar ettiğinde teminat mektuplarının iadesi için idare mahkemesine mi yoksa adli yargı yoluna mı başvuracağımı bilemedim.

Tecrübesi ve bilgisi olan meslektaşlarımın yol göstericiliğinden çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-11-2017, 13:59   #2
Av.Nevin Canruh

Merhaba Meslektaşım;

Benzer bir durum benim müvekkilim şirkette yaşanmak üzere idi. Müvekkil şirket kamuya temizlik hizmeti vermektedir. Mektupların iade edilmek istenmemesi üzerine Bakanlığın Hukuk Müşavirinden randevu talep ettik. Durumun oluşturacağı sakıncaları dile getirdik. Dava sayısı ve meblağları ile idarede mevcut mektup meblağı arasındaki orantısızlığı yazılı olarak da anlattık.

Bunun üzerine dava meblağı ile idarede mevcut mektup meblağı arasındaki uçurum dikkate alınarak davaları karşılar miktardaki mektup ile değişim yapabileceğimizi bildirdiler.

Size tavsiyem müvekkilinizin iş yaptığı idarenin bağlı olduğu hukuk müşavirliği veya mevzuat bölümünden bu konu hakkında görüş isteyin. Zira bu sıkıntılar idarecilerin eylemlerinden kaynaklanmakta. İdareciler ise gelen görüş yazısı veya mahkeme kararları ile geri adım atmaktadır.

Mahkemelerden ise maalesef kısa sürede sonuç alınamadığı dikkate alındığından görüş yolu ile işinizi çözmenizin en makul yol olduğunu düşünüyorum.
Old 27-09-2019, 12:50   #3
ayşekömürcü

Merhaba,

Buna benzer bir olay için araştırma yapıyorum fakat bende bana yol gösterecek bir bilgiye rastlayamadım.

Konuyu 2 yıl evvel açmışsınız. Sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi acaba? Bulduysanız nasıl bir yol izlediniz?
Old 23-09-2020, 16:52   #4
Av.Ali DURAK

Merhaba benim müvekkilde önce idare sonra işletmenin özel şirkete devrinden sonra şirkete teminat mektubu veriyor.İş bitiminde idare sgkdan gelen müzekkere cevabına göre iş bitirme yazısı düzenleyerek teminat mektuplarını iade ederken,şirket işçilerin kıdem tazminatını bize ödemez iseniz mektubunuzu iade etmem demiştir.Benim sorum şu böyle bir davada arabuluculuk şart mı?Başvurur isek şirket mektubu hızlıca nakte çevirebilir.Önce sadece tedbir alıp öylece mi dava açsam?Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi