Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taahhüdü İhlal Suçu kaldırıldı mı?

Yanıt
Old 30-01-2007, 23:41   #1
Onur dönmez

 
Varsayılan Taahhüdü İhlal Suçu kaldırıldı mı?

Merhabalar, eskiden koşulları oluştuğunda (ödeme tarihlerinin,miktarlarıın ve tutanağın usulüne göre düzenlenmiş olması) icra ceza mahkemesi tarafından hükme bağlanan tahhüdü ihlal suçu, artık bir suç olmaktan çıktı mı? İcra İflas Kanunu m.340'ta belirtilen suçun karşılığı yeni TCK'da olmadığı için mi bu suçun cezası çıkmıyor? Bu konuda Üniversitelerde yapılan çalışmalar olduğunu ve bu hükmün de İcra Kanunundan çıkarılabilceğini duymuştum.Sanırım artık icra hukukunun hiçbir "icra kabiliyeti" kalmadı. Teşekkürler..
Old 31-01-2007, 02:07   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Sn. Onur Dönmez,
Koşulları varsa ceza verilmektedir. Söz konusu suç hiçbir zaman TCK'da yer almamıştı zaten. Yeni TCK'nun bu konuda getirdiği bir yenilik yok. Yalnızca aynı dönemde yapılan yasa değişikliği ile İİK'da düzenlenen bu suçun cezası hafif hapis iken tazyik hapsine dönüştürülmüştür. Başkaca bir değişiklik yokur. Konunun Anayasa'ya eklenen 38/8 hükmüne (Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.) aykırı olup olmadığı uzun zamandır tartışılmakta ise de henüz bu konuda bir gelişme yok.. Yanlış hatırlamıyorsam mal beyanı ile ilgili olarak böyle bir Anayasaya Aykırılık başvurusu yapılmış ve sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün değil, icra dairesine karşı kamusal bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle ceza verildiği gerekçesiyle Anayasaya aykırılık talebi reddedilmişti. Koşulları varsa diye başlamıştım. Bunlara hiç girmeyeyim. Forumu ararsanız koşullar hakkında yeterli bilgi içeren pek çok konu bulabileceğinizden eminim.
Old 31-01-2007, 09:55   #3
Onur dönmez

 
Varsayılan

Sn. Can Doğanel
Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim.Taahhüdü ihlal konusunda yaptırım olarak kanunda disiplin hapsi öngörülmüş dediğiniz gibi.Ben uygulamada geçen yıllarda koşulları oluştuğunda taahhüdü ihlal cezası ile icra ceza mahkemesinden karar alabilmekteyken bugün aynı koşullarla bu kararı çıkarmakta zorlanıyorum.Ayrıca Taahhüdü ihlal ile ilgili dün İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinde öğretim üyeleriyle yaptığım görüşmede bu konuda disiplin hapsinin de kaldırılması yönünde bir çalışma yapıldığı söylendi.Yanıtlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Old 31-01-2007, 15:52   #4
ahmat

 
Varsayılan

Sayın Onur Dönmez

Tahhüdü ihlalden dolayı İİK 340 maddesi çok açık.Verilen ceza disiplin hapsi olmayıp üç ay hapsen tazyik cezasıdır.Karar temyiz edilmemekte ve disiplin hapis cezası gibi itirazı kabil verilmektedir.Şartları oluştuktan sonra ceza verilmektedir.
Old 31-01-2007, 18:30   #5
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım Ahmat
Bahsettiğiniz kanun maddesi 2005 yılında değişikliğe uğradı, bundan böyle disiplin hapsi. Saygılarımla
Old 31-01-2007, 19:59   #6
bozoli

 
Varsayılan

sevgili adaşım, şimdi öncelikle hakimler taahhüdü ihlalden dolayı disiplin hapsi kararı verirken taahhüdün nasıl alındığına bakıyorlar. haciz tutanağına yazılan taahhütten ziyade borçlunun kendisinin gelerek haciz tutanağından ayrıca düzenlenmiş bir ödeme planı ve taahhüt içeren belge imzalaması önem taşıyor artık. borçlu.... ve alacaklı vekili geldi diye başlayan ve asıl borç ferileri ve faizi açıkça gösteren ve sanki borçlu istemiş de böyle bir şey olmuş gibi düzenlenen ve en altta icra müdürünün imzasının olduğu taahhütler önem kazandı artık.kısacası burada irade serbestisinin zedelenip zedelenmediğine ve borçlunun taahhüdün altına imzayı zorla atıp atmadığına baklılıyor artık.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Taahhüdü İhlal avslh Meslektaşların Soruları 53 09-06-2017 14:58
tahliye taahhüdü Av.Ayse E. Meslektaşların Soruları 7 13-09-2010 21:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08307195 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.