Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası devam ederken müşterek konutun kullanımı

Konuyu Kilitleyin
Old 26-05-2020, 23:08   #1
Konuk

Mesaj Boşanma davası devam ederken müşterek konutun kullanımı

6 7 aydır çekişmeli devam eden bir boşanma davası mevcut. Şiddet nedeniyle evi terketmek durumunda kaldım.Kişisel eşyalarımı dahi tam alamadım. 6 7 aydır kardeşimde arkadaşımda kalmak durumunda kaldım. Ama şu an gidecek bir yerim yok. Davalının benden uzaklaştırması var fakat mevcut evi kullanan o. Onun evden uzaklaşması gerekirken eve korkudan gidemeyen benim. Bu konuda ne yapabilirim evime gidebilir miyim? Gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum çünkü karşı taraf iftira atar diye de korkuyorum.
Old 27-05-2020, 12:42   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Çekişmeli boşanma davasının 6-7 aydır devam ettiğini, şiddet nedeni ile evi terk ettiğinizi, eşiniz sizin hakkınızda 6284 Sayılı yasaya göre uzaklaştırma çıkardığını ve gidecek bir yeriniz olmadığı için ne yapmanız gerektiğini sormaktasınız.

- TMK 169. maddesinde boşanma davası açıldığından Aile Mahkemesi Hakiminin tarafların barınması, geçinmesi, vs. hususlarında geçici önlem alması gerektiği yer almaktadır.

Alıntı:
TMK 169 - III. Geçici önlemler
Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

-Siz eşinizden şiddet gördüyseniz 6284 sayılı yasa kapsamında Aile Mahkemesinden eşinizi evden uzaklaştırma talebinde bulunabilirsiniz. Zaten boşanma davası açıldığında bu yöndeki talepler kabul edilmektedir.

-Ayrıca boşanma davanızın görüldüğü aile mahkemesi hakimliğine bir dilekçe vererek; gidecek ve kalacak bir yerinizin olmadığını belirterek TMK 169.madde kapsamında müşterek evinizin kendinize tahsis edilmesini talep edebilirsiniz. Mahkeme hakimi bu talebiniz ile ilgili bir karar verecektir.

-Hak kaybına uğramamak için hukuki sürecinizde bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi gücünüz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ildeki baroya gidip bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Old 27-05-2020, 12:54   #3
Konuk

Bunları dile getiren bir dilekçe yazdım fakat evden uzaklaştırma verilmedi. Evden uzaklaştırma talebinin duruşmada karar verileceği cevabı verildi. Fakat pandemi nedeniyle duruşma 4 ay sonraya ertelendi. Ve ben 4 ay boyunca ne yapacağımı bilemiyorum. Başka ne yapabilirim evime gidemez miyim o kişinin benden uzaklaşmasi var sonuçta. Tarafıma gelen evrakları dahi alamıyorum çok zor durumdayım avukatımda bir çözüm bulamadı o da şaşkın evden uzaklaştırma verilmediği için.

Ayrıca çok teşekkür ederim sorumu cevapladığınız için açıkçası çekinerek yazmıştım. Bi kadar zor durumda kalmasam yine yazamazdım ama gerçekten işin içinden çıkıaz bir durumdayım.
Old 27-05-2020, 17:45   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Evden uzaklaştırma talebinin duruşmada karar verileceği cevabı verildi.

Sayın Katılımcı,

- Talebiniz ile ilgili duruşmada karar verileceği cevabı verilmiş. Şu halde duruşmayı beklemekten başka bir çözüm görünmüyor.

-Avukatınıza başka neler yapılabileceğini sorabilirsiniz. Avukatınız dosyaya hakim olduğundan sorununuzun çözümünde size yardımcı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi