Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışına 35.md.göre tebligat olur mu

Yanıt
Old 22-01-2007, 00:50   #1
Yeşim Dağgeçen

 
Varsayılan Yurt dışına 35.md.göre tebligat olur mu

elimde bir tenfiz kararı var karar almanyadaki davalıya dava dilekçesi tebliğ edlmiş ancak karar tebliğ edilememiş ben 35 .maddeyi uygulatabilir miyim? Ya da bu konuda 1965 tarihli 1965 TARİHLİ HUKUKÎ VE TİCARÎ KONULARDA ADLÎ VE GAYRİADLÎ BELGELERİN YABANCI MEMLEKET LERDE TEBLİĞİNE DAİR LAHEY SÖZLEŞMESİNE GÖRE TEBLİGAT USULÜ 3 ve 4.md gereği tebliğ belgesi olmadan karar verilebilir mi?yardıma ihtiyacım var?
Bu arada münih ve manavgat'ta meslekdaş ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
Old 22-01-2007, 09:01   #2
Av.Hilmi Sormazoğlu

 
Varsayılan

Dava dilekçenizin tebliğ edilmesiyle kendinizi şanslı sayabilirsiniz. 35'e göre tebligat şansınız olmadığı düşüncesindeyim çünkü başıma gelen bir olayda ki ben dava dilekçesini dahi tebliğ edememiştim,hakim Alman Hukukuna göre ilanen tebligat usulünü uygulamak istedi(ki bu bile tartışılır).Türkhukuk sitesinde kısa bir araştırma neticesinde bir meslektaşımın Almanya'da yayınlanan bir Türk gazetesinde tebligat yaparak sorunu çözdüğünü okumuştum.Tebliğ belgesi olmadan karar verme konusunda ise hakimin böyle bir yolu deneme cesareti göstereceğini ve ikna edeceğinizi umut ediyorum.Kaldıkı dava niteliği itibarıyla özünde maddi hukuka ilişkin yargılamanın yapılmadığı,basit yargılama usulünün uygulandığı bir tespit davası bence...
Old 11-03-2007, 15:22   #3
Av.Yasar SALDIRAY

 
Kitap Yurt Disinda TÜrk Vatandasina Tebligat

sayın MESLEKTASIM

Yurtdışına tebligatta üç kaynak ortaya çıkmaktadır:
  1. Tebligat Kanunu ve Tüzüğü
  2. İkili Uluslar arası Sözleşmeler
  3. Çok taraflı Uluslar arası Sözleşmeler
Antlaşma olmayan ülkelerde tebligat ise; milletlerarası nezaket kurallarına ve karşılıklılık esasına göre yapılmaktadırYURTDIŞINDAKİ TÜRK VATANDASINA TEBLİGAT HAKKINDA (25/a ve 27. m

A) Yurtdışındaki Türk Vatandaşlarına Tebligat(25/a m.): Muhatap T.C. Vatandaşı ise tebliğ; o yerdeki Türkiye siyasi temsilciliği(büyükelçiliği) aracılığıyla veya konsolosu aracılığıyla o ülkenin mevzuatının izin verdiği yöntemle gönderilecek bildirim yoluyla yapılabilir.(4829 sayılı Yasayla değişik Teb. K. 25/a mad.)

Türk Vatandaşı olmayanlara 25/a’ya göre tebligat yapılamaz.
Yapılan değişiklikle, muhataba temsilcilik görevlendirilecek bir memur aracılığıyla çıkarılacak ihtaratlı bir bildirimle O ülkenin mevzuatının izin verdiği yöntemle muhataba bildirim yapılmakta, muhatap verilecek 30 günlük süre içinde başvurmazsa tebligat otuzuncu günün bitiminde, muhatab otuz gün içinde başvururda evrağı almazsa, keyfiyet tutanağa geçirilmekle, tebligat keyfiyetin tutanağa geçirildiği(tutanağın düzenlendiği) tarihte yapılmış sayılır. Evrak önceki gibi iade edilmememektedır.

YABANCILARA TEBLİGAT USULÜ(Teb. K. 25 m.)
Yurtdışına yapılacak tebligatta uygulanacak kuralların çok çeşitli olması nedeniyle usulde de farklılıklar olacağından, öncelikle ilgili ülke ile ülkemiz arasında tebligat konusunda sözleşme bulunup bulunmadığı, yoksa uluslar arası kuralların neler olduğunun bilinmesi gerekir.

Eger Alman vatandası ıse

Tebliğ çıkaran merci, tebliğ evrakını iki nüsha Türkçe asılları veya onaylı örnekleri ile gönderilecek ülkenin dilinde yapılmış tercümeleri ilgili bakanlığa gönderir.
Bu bakanlıkça, tebliğ evrakı Dışişleri Bakanlığı’na, Dışişleri Bakanlığı’nca da tebligatın yapılacağı ülkedeki diplomatik temsilcimize gönderilir.
Bu temsilciliklerimiz, tebligatın yapılmasını bulundukları ülkenin yetkili makamlarından isterler.
Tebligat bu yolla yapılır, ve aynı yoldan geri döner.

UMARIM ISINIZE YARAMISTIR...

SAYGILARIMLA


Old 11-03-2007, 23:20   #4
Yeşim Dağgeçen

 
Varsayılan

Konuya duyarlılık göstererek yardımcı olmaya çalışan her iki meslekdaşıma da teşekkür ediyorum.Ben sorunu kişinin Türkiyedeki adresini bularak çözdüm.Çok uğraştım ama sonnunda karar kesinleşti .
Old 12-03-2007, 00:22   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Tenfize konu yabancı ilamda davalının adresi TC ise, o adrese 35.m.ye göre tebligat çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Daha önce İzmir Asliye Hukuk Mahkemesinde uygulamasını gördüm. Ama davalının o ilamdaki adresi TC değilse, meslektaşlarımın yukarıdaki mesajlarına katılıyorum.
Old 12-03-2007, 11:15   #6
av.sinem

 
Varsayılan

Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum.En ilginç olanı ise müvekkilimin Almanya'da bulunan ve oradaki boşanma davasını takip eden avukatı ikametgah ilmuhaberi gibi bir belge yolladı ve davalı halen dava dilekçesini tebliğ ettiğimiz adreste oturuyor.Ancak, bu belgeyi eklememize rağmen kararı tebliğ edemedik.Aile mahkemesi sayın hakimi adres araştırması yönünde bir talep yapmamı istedi .Hadi hayırlısı...
Old 19-08-2007, 23:42   #7
Yeşim Dağgeçen

 
Varsayılan

Konu ile ilgili maalesef sonuca ulaşamadım tam bir yılan hikayesi sanki.Hakim kişinin Türkiye'deki adresine yapılan tebligatı bizzat olmadığı annesine yapıldığı için kabul etmedi.Hakim sanki sorun çözmek için değil çözmemek için o makamda.Şimdi bu tebligatın yeniden yapılmasını olmadığı takdirde ilanen tebligat yapılmasını talep edeceğim.Umarım çözümlenir.
Old 01-09-2007, 09:54   #8
Yeşim Dağgeçen

 
Varsayılan

Konu ile ilgili geçtiğimiz hafta Manavgat'a gittim.Hakimin değişmiş olması umudum gerçekleşti.Taleplerimi içeren dilekçemi verdikten sonra davalıya dava dilekçesinin tebliğ edildiği adrese yeniden ihtaratlı tebligat çıkarıldı. Tebligata 30 gün içerisinde başvurmadığı takdirde kişiye tebligatın yapılmış sayılacağına dair ihtarat eklendi.Kararın ilgiliye tebliğ edildiği ancak taşındığı anlaşılan tebligatta 30 günlük bu kayıt olsaymış bu kadar uğraşmazmışız.Şimdi tebligatın dönüşünü bekliyoruz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bağ-Kur 'un Yurt Dışı Ödemesi kmola_yargi Meslektaşların Soruları 3 11-12-2006 19:23
velayete sahip olan tarafın çocuğu yurt dışına çıkarması Av.tuncer Meslektaşların Soruları 3 09-11-2006 18:34
Adalet göz göre göre soyuldu! ahmetsacit Hukuk Haberleri 1 26-08-2006 18:22
Göz Göre Göre Norm Fazlası Yaptılar bilgimbilgin Hukuk Soruları Arşivi 0 17-09-2005 06:13
Yurt Dışında Boşanma dost70 Hukuk Soruları Arşivi 3 26-11-2002 17:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03458810 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.