Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müdafii hakkında suç duyurusunda bulunma

Yanıt
Old 19-01-2007, 15:30   #1
Av.Barış

 
Karar Müdafii hakkında suç duyurusunda bulunma

merhaba arkadaşlar.benim size şöyle bir sorum olacak:
Cmk dosyalarında görevlendirilen bir avukatın bu dosyaya girmemesi dolayısızla hakkında suç duyurusunda bulunulmasında hukuka uygunluk bulunmaktamıdır?
çünkü bizim burada bazı mahkemeler duruşmaya girmeyen avukat hakkında direk suç duyurusnda bulunuyorar.
Old 19-01-2007, 16:05   #2
av.m.a.g

 
Varsayılan

konuya ilişkin olarak 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5320 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanuna İlişkin İç Yönetmeliğin 7/5 maddesi;
Alıntı:

Baro tarafından müdafii ve vekil olarak atanan avukatın mesleki mazereti nedeni ile yargılama yapılamayacak hallerde müdafii ve vekil olarak görevlendirilmiş bulunan avukat duruşmadan önce baroya başvurarak mazeretini ve yerine görev yapacak avukatın adını bildirir. Baro bildirilen avukat adına bir görevlendirme yazısını ilgili mahkemeye gönderir.Bu şekilde görevlendirilen avukata ayrıca ücret ödenmez.
Müdafii ve vekil olarak görevlendirilen avukatın mesleği bırakması veya yasal engellerle davadan çekilmesi hallerinde, baro tarafından yeniden bir müdafii ve vekil görevlendirilir. Görevlendirilen müdafi ve vekile Ceza Muhakemesi Kanunu ücret tarifesindeki ücret ödenir
.

demektedir.altını çizdiğim cümlelerin aksini yorumlarsak; söz konusu sebeplere dayalı olarak davalara girmediyse sorun yok, ancak bu tür sebebpleri yok ise sorun var demektir.
Old 19-01-2007, 16:10   #3
Av.Elvan Akkaya

 
Varsayılan

CMUK Uygulama ve Eşgüdüm Yönetmeliği;

Madde 15 - Hazırlık soruşturmasında ve son soruşturmada gereken yasal işlemleri yapmayan veya ihmal eden müdafii hakkında Avukatlık Kanunu ve TBB Meslek Kuralları gereğince işlem yapılır.

Avukatlık Kanunu;

Görevi savsaklama ve kötüye kullanma:

Madde 62 - Türk Ceza Kanununun 294 ve 295 inci maddelerinde yazılı hallerden başka (Her ne şekilde olursa olsun) bu kanun ve diğer kanunlar gereğince avukat sıfatı ile veya Türkiye Barolar Birliğinin yahut baroların organlarında görevli olarak kendisine verilmiş bulunan görev ve yetkiyi ihmal veya kötüye kullanan avukat Türk Ceza Kanunun 230 ve 240 ıncı maddeleri gereğince cezalandırılır.

Ceza kovuşturmasının disiplin cezalarına tesiri:

Madde 140 /1 - Avukat hakkında başlamış olan ceza kovuşturması, disiplin işlemve kararlarının uygulanmasına engel olmaz.

TBB Meslek Kuralları;

*Avukat meslek kuruluşlarınca verilen görevleri haklı sebepler dışında, kabul etmek zorundadır.
*Avukat duruşmayı terk edemez. Ancak kişisel veya meslek onurunun zorunlu kıldığı hallerde duruşmalardan ayrılabilir. Bu durumda avukat derhal baroya bilgi verir.
* Avukat davayı almaktan ve kovuşturmaktan çekinme hakkını müvekkiline zarar vermeyecek biçimde kullanmağa dikkat edecektir.
Old 19-01-2007, 16:21   #4
av.şahin kavukoğlu

 
Varsayılan

Müdafiisi olduğunuz dosyada katılamadığınız oturuma barodan başka bir meslaktaşınızın katılımını isteyebilirsiniz.Ancak en azından mesleki mazeretin verilmesi gerekliliği vardır(Müdafilik görevinde mazeret vermek mümkün olmasada..)
Bunun yanında herkes tarafından bilinen bir gerçek vardırki katılmak istediğimiz halde zaman problemi yüzünden katılamadığımız-yetişemediğimiz duruşmalarımız olabilmektedir.Bu nedenle derhal suç duyurusunda bulunulması kanaatimce doğru değildir.Kaldı ki görevi ihmal suçunun işlenebilmesi için kastın olması şarttır.Ancak itiyat haline getirilen oturumlara katılmamalarda avukatın sorumlu tutulması gerekeceğide muhakkaktır.Bu durumlarda da görevden azil ve baro ile yapılacak yazışmamın yeterli görülmesi gerekir.
Old 19-01-2007, 22:30   #5
Tractatus

 
Varsayılan

Eğer TBB CMK yönetmeliğine göre, CMK ücreti müdaafiye peşin ödenmeliyse, "masraflarım ödenmediği için duruşmaya katılamadım" diye kendinizi savunabilirsiniz. Devlet,en azından taksi masrafını bile vermeden şüphelinin veya sanığın duruşmasına girmenizi sizden bekleyemez. Hakimler, masrafı yatırılmayınca keşfe çıkıyor mu? Çıkmamaları halinde görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor mu?
Old 20-01-2007, 11:25   #6
Av.Barış

 
Varsayılan

herzaman belirtmişimdir.avukatlar yargının üvey evlatları pozisyonundalar.hakim ve savcılarımız avukatların en ufak açıklarını yakaladıkları takdirde hemen davayı açıp karar verebiliyorlar.bence geçen gün okuduğum gazete haberindeki savcının avukat olma isteğine barodan ret kararı çıkması çok isabetli olmuştur.
hakimlerin ve savcıların unutmaması gereken bir nokta var;
emekli olduktan sonra hemen hemen hepsi bu cübbeyi giymek isteyecekler.bence yarını düşünerek şimdiden önlemlerini alsınlar
cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Müdafii miyiz Saksı mıyız? Brusk Hukuk Sohbetleri 18 22-10-2012 18:55
Barodan Atanan Müdafii Yetki Belgesi Düzenleyebilir mi? Av.Habibe YILMAZ KAYAR Meslektaşların Soruları 20 07-08-2009 09:49
tedaviyi terkeden veremli hasta için kim nasıl ve nereysuç duyurusunda bulunmalı bu ilkgenc Hasta Hakları Çalışma Grubu 4 11-02-2007 18:00
CMK Gereğince Ödenecek Müdafii Ücreti ( Adalet Bakanlığı CMK Yönetmelik Taslağı) Av.Cengiz Aladağ Hukuk Haberleri 9 31-01-2007 15:13
Hizmet Dışında Devlet Memurunun İtibar Ve Güven Duygusunu Sarsacak Davranışta Bulunma Bülent Hukuk Soruları Arşivi 3 28-06-2006 13:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03644300 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.