Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kredi kartında limit tuzağı

Yanıt
Old 18-01-2007, 14:10   #1
Viyola

 
Varsayılan Kredi kartında limit tuzağı

Bankalar, kredi kartlarından limit aşım ücreti ve her gün için uyguladığı gecikme faizi ile yeni bir mağdur kitle ortaya çıkardı. Bankaları hukuk dışı davranmakla suçlayan tüketici dernekleri, limit aşımında da normal kuralların işletilmesini istiyor.
31,5 milyon adet kredi kartı dağıtan bankalar, gelir artırmak için farklı yöntemler deniyor.
Bankaların tatlı kazanç kapısı haline gelen kredi kartlarında büyüme yavaşlayınca müşteriler sürpriz uygulamalarla karşı karşıya geliyor. Kart için belirlenen limit müşteriye bilgi verilmeden artırılırken, ay sonunda faturaya 'limit aşım ücreti' adı altında ilave tutar yazılıyor. Limiti aştığını fark edemeyen kart kullanıcıları aylık yüzde 5 civarında faiz ödemek zorunda kalıyor. Asgari tutarın yatırılması halinde gecikme faizi almayan bankalar limit faizinde aynı kuralı işletmiyor. Tüketici dernekleri yıllık kullanım ücretinden sonra söz konusu uygulama için 'tek taraflı ve hukukî değil' değerlendirmesini yapıyor. Uzmanlar, tüketicilere "Nasıl kredi kartı kullanırken kullandığınız kadar ödüyorsanız ekstradan bir faiz uygulamak tüketici haklarına aykırı. En önemlisi de size sormadan yapılan bu tür değişikliklere itiraz edin." uyarısında bulunuyor.
Benzer bir tartışma yıllık kart ücretlerinde yaşanırken bazı bankaların itiraz eden müşterilerinden kullanım aidatı almaması, uygulamanın keyfî olduğunu gösteriyor. Kredi Kartları Kanunu'ndaki limit sınırlamasına rağmen bankalar kart sahiplerine yüzde 100'e varan oranlarda ilave harcama hakkı tanıyor. Kanunun örtülü bir şekilde delindiğini ima eden Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Üstün Bol, "Ekstresinde yüksek faizle karşılaşan müşteri bankayı aradığında 'Herkese uyguluyoruz, istemezseniz kartınızı limit aşımına kapatabiliriz.' cevabını alıyor." diyor.
Tüketiciler Birliği'nin 2006 raporuna göre bankalar en çok şikayet edilenler listesinde ilk sırada yer aldı. Birlik'e geçen yıl 6 bin 385 başvuru yapılırken bunların yüzde 25'i ayıplı mal, yüzde 22,6'sı kredi kartı faizi, yüzde 22'si ise ayıplı hizmete ilişkindi. Birlik Başkanı Bülent Deniz, eylül ayından bu yana kredi kartı ile ilgili başvurularda kıpırdanma görüldüğünü belirterek, "Orta vadede bu sıkıntının krize dönüşmesinden endişeliyiz." dedi. Sektöre yakın kaynaklar, yüksek enflasyon dönemindeki faiz gelirlerini önemli ölçüde kaybeden finans kuruluşlarının yeni dönemde komisyon ücretlerine daha fazla ağırlık vereceklerini belirtiyor. Ancak limit aşımı, kart işlem ücreti ve üyelik aidatı gibi çok sayıda kalemin ücretlendirmesi bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. İtiraz eden müşterilere esnek davranılması ise manidar bulunuyor. Tüketici derneklerine göre, kişinin aylık gelirine uygun fiyat belirlenmeli. Kart başına 10-50 YTL arasında değişen ücretler alınması da tepkiyle karşılanıyor. 2007 yılında alınacak ücretler henüz belirlenmezken yeni bir uygulama olarak yıllık üyelik ücretinin yanı sıra kart aidat ücreti de kesilmeye başlandı. Kredi kartı borçlarından dolayı mağduriyet ve intiharlardaki artışlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu harekete geçirmişti. Geçen yıl yürürlüğe giren Kredi Kartları Kanunu ile limit sınırı getirilirken sokak ortasında gelişigüzel kredi kartı pazarlamaya yasak geldi. Şikayetlerin yeniden artışa geçmesi üzerine BDDK, kredi kartları sistemi kuran, kart çıkaran, kart dağıtan bankalar, üye işyerleri ve kart kullanıcılarına dönük ağır yükümlülükler getiren bir düzenleme hazırladı. Görüşe açılan 'Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik' taslağına göre, tüketiciler, kredi kartı sözleşmesi imzalarken ve kartı teslim alırken bankalar tarafından tüm şartlara açıklık getirilmesi için yazılı olarak bilgilendirilecek. Talep edilmeden kart düzenlenemeyecek, kartların limiti artırılamayacak, bileşik faiz uygulanamayacak, kart çıkaran kuruluşlarda pay sahiplerinden yönetim kurullarına kadar tüm yönetim BDDK kontrolünde belirlenecek.
Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Üstün Bol, yeni müşteri bulmakta eskiye nazaran zorlanan bankaların kredi kartı kullanım ve üyelik ücretlerine ağırlık verdiğine dikkat çekiyor. Bol'a göre, bankalar müşterinin 'küçük meblağ' diyerek karşı çıkmayacağı ücretlendirmeye gidiyor. Asgari ödeme tutarının artırılması yoluyla kullanıcının ödeme güçlüğü çekerek faize maruz kalmasına sebebiyet veriliyor. İki yıl önce 2-3 YTL'lik kart kullanım ücretlerinin eleştirilmediğini kaydeden Bol, "Şimdi 30-40 YTL'ye yükselince her gün şikayet almaya başladık." diyor. Limit aşımında bankaların uygulamasını etik bulmayan Bol, "Limiti aştıktan sonra ilave bir ücret istenmemeli. Bazı bankalar limit aşımı ücreti istemiyor. Kimisi de limiti aşınca bu parayı tahsil ediyor. Tüketici limiti aştığında bir uyarı almalı." ifadelerini kullanıyor. Bol'a göre, mağduriyet bankaya iletildikten sonra sonuç alınamazsa hemen tüketici hakem heyetlerine başvurulmalı. Kart sözleşmesi imzalanırken iyi okunmalı. Limit aşımına müsaade edilip edilmediği, kart ücretinin ne olduğu iyi incelenmeli. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 9. maddesinde "Kart çıkaran kuruluşlar, kart hamilleri talep etmedikçe kart limitlerini artıramazlar. Kart hamillerinin harcamalarıyla kart limitlerini aşmaları halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için, akdi faizden başka herhangi bir ücret talep edilemez." deniliyor.
www.tumgazeteler.com
Old 20-01-2007, 14:41   #2
hukukçu42

 
Varsayılan

Bankalar tüketiciye kredi kartı verirken kendilerince bir limit koymaktadırlar. Bence de "limit" deniliyorsa aşılmasına izin verilmemeli.

Eğer tüketicinin alış veriş sırasında mağdur olmaması için aşılmasına izin veriliyorsa -ki ben bu düşünceye de katılmıyorum- tüketicinin bu hususta uyarılması gerekir. Genellikle limitin aşıldığını tüketici ancak ekstrayı aldığında görmektedir.

Limit konuluyor ve aşılması mümkün oluyorsa kartlar limitsiz kalsın kart mağdurlarına yeni yığınlar eklensin. Bankalarımız hep mutlu olsun
Old 31-01-2007, 13:42   #3
Av.Ceylan Pala Karadağ

 
Varsayılan

http://www.kentgazetesi.com/yukle.ph...7822&kat=haber


Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Kredi Kartları Yasası'nı dolaylı yollardan delen bazı bankaların müşterinin harcama limitini aşmasına göz yumup ardından 'limit aşım ücreti' talep ettiklerini söyledi.

Aygün, önümüzdeki aylarda, yeni bir kredi kartı faciasıyla karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Kredi Kartları Yasası'na göre, bankaların müşterinin talebi olmadan limit artıramayacaklarını belirterek, yasayı dolaylı yollardan delen bazı bankaların, müşterinin harcama limitini aşmasına göz yumup ardından da ''limit aşım ücreti'' talep ettiklerini belirtti.
Limit aşımı halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için akdi faiz uygulanabileceğini belirten Aygün, ''Bankalar, akdi faizden başka herhangi bir ücret talep edemezler'' dedi.
Çok sayıda kredi kartı kullanıcısının ekstrelerinde ''limit aşım ücreti'' sürprizi ile karşılaştıklarına işaret eden Aygün, tüketicilere, ''Kredi kartınızın limitini aşmamaya özen gösterin. Aşarsanız da limit aşım ücreti talep eden bankalara itiraz edin. Gerekirse tüketici hakem heyetlerine başvurun'' uyarısında bulundu.
''YENİ FACİAYLA KARŞI KARŞIYA
KALINABİLİR''
Aygün, son birkaç aydır kredi kartları konusundaki şikayetlerin yeniden artmaya başladığına dikkat çekti.
Kredi kartı borcunu kapatmak için tüketici kredisi çekmek isteyen vatandaşların bu taleplerinin reddedildiğini belirten Aygün, bankaların, borcunu kapatmak isteyen müşterilerine kolaylık göstermemesi durumunda, önümüzdeki aylarda yeni bir kredi kartı faciasıyla karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti.
Yıllık enflasyonun yüzde 9.65 olduğu göz önünde tutulduğunda, Merkez Bankası tarafından yüzde 5.63 olarak ilan edilen kredi kartı akdi faiz oranının yüksek olduğunu vurgulayan Aygün, ''Yıllık enflasyonun yüzde 9.65 olduğu bir ekonomide aylık faizin yüzde 5.63 olması tefeciliktir'' görüşünü dile getirdi.
Aygün, bazı bankaların yüzde 5.63'ten daha düşük faiz uyguladıklarını belirterek, bankaların akdi faiz oranlarının Merkez Bankasının internet sitesinde düzenli olarak yayınlandığını, tüketicilerin en düşük faizi uygulayan bankaların kredi kartını tercih etmesi gerektiğini ifade etti.
''BANKALAR, HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİYOR''
Aygün, bankaların, ''limit aşım ücreti'', ''yıllık kart ücreti'' ve ''komisyon ücretlerinden'' ciddi ölçüde haksız kazanç elde ettiklerini, bu durumun tüketici haklarına olduğu kadar ticaret etiğine de aykırı olduğunu öne sürdü.
Yıllık kart ücretinin ortalama 25-30 YTL civarında olduğuna dikkat çeken Aygün, Aralık 2006 itibariyle kredi kartı sayısının 32 milyon 433 bine ulaştığı dikkate alındığında, bankaların sadece yıllık kart ücretinden yaklaşık 973 milyon YTL kazanç elde ettiklerini bildirdi.
İtiraz eden kimi müşterilerden kart ücreti alınmadığını vurgulayan Aygün, bunun da uygulamanın keyfiliğini gözler önüne serdiğini belirtti.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) söz konusu keyfi uygulamaları ortadan kaldırmak için yönetmelik hazırlığı içinde olduğunu da kaydeden Aygün, ''BDDK'nın, yasadaki boşlukları kapatan bir yönetmelik çıkarmasını bekliyoruz'' dedi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ATM' lerdeki komisyon tuzağı hukukçu42 Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 2 09-02-2010 22:48
Yarışmalar Para Tuzağı !!! Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 24-11-2006 15:15
sahte kredi kartında sorumluluk avönder Meslektaşların Soruları 4 31-08-2006 08:15
Kredi Kartı ( şenol al Hukuk Soruları Arşivi 2 28-03-2002 06:29
Kredi Kartı Haydar Hukuk Soruları Arşivi 6 02-03-2002 10:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03026295 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.