Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maaş Haczi Müzekkeresi Nasil Tebliğ Edilecek ?

Yanıt
Old 12-01-2007, 10:56   #1
pallanco

 
Varsayılan Maaş Haczi Müzekkeresi Nasil Tebliğ Edilecek ?

Bir borçlunun internet SSK Hizmet dökümüne göre bir işyerinde halen çalışmakta olduğu tespit edildi. Bu işyerinin ünvan ve adresi SSK'dan öğrenilerek maaş haciz müzekkeresi (iadeli taahhütlü olarak) gönderildi. Ne var ki, işyerinin o sırada kapalı olduğuından bahisle kapıya ihbar kağıdı bırakıldığı, ancak, bekleme süresi içinde evrak postaneden alınmadığından iade edildiği görüldü. Böyle bir durumda, maaş haczi müzekkeresini ne şekilde göndermeliyiz. Tebliğ zarfı ile gönderirsek, üzerine birinci haciz ihbarnamesi yazılmalı mıdır ? yoksa sadece maaş haciz müzekkeresi yazmak yeterli midir ? Teşekkürler.
Old 12-01-2007, 11:24   #2
av.m.a.g

 
Varsayılan

sayın pallanco,

maaş haczi müzekkeresi yuazmanız yeterli olacaktır. Bir daha gönderin demekten başka bişey diyemem.

saygılar
Old 12-01-2007, 17:31   #3
sevimli

 
Varsayılan

müzekkereyi elden de işyerine götürebilirsiniz. illa posta ile tebliği zorunlu değildir. elden takipli olarak yazacağınız müzekkereyi imza karşılığı işverene tebliğ edebilirsiniz.

İİK 89/1 haciz ihbarnamesi gibi olmadığından eldende götürülebilir.
Old 27-02-2008, 17:39   #4
Av.Ömer Faruk

 
Varsayılan

tebligat zarfı ile tebliğ etmenizde fayda var.ayrıca muhatap işyeri bir devlet kurumu olmadığından İİK 355,356,357 ihtarlı bir müzekkere yazarsanız daha verimli olacağı kanaatindeyim...
Old 27-02-2008, 20:43   #5
pir_i fani

 
Varsayılan

Resmi kurum ya da kuruluş değilse bu 3. kişi işveren; tebligat zarfıyla, zarfın üstüne içeriğinin de yazılmasıyla evakın postalanması makuldur.Resmi daireler için taahhütlü zarf ile müzekkerelirin postalanması kafidir.İİK 89/1 ler her zaman tebligatla yollanmalıdır .Müzekkereler zarfla gidebilir.
Old 29-02-2008, 09:03   #6
pallanco

 
Varsayılan

Pekiii, işi biraz daha çetrefilleştirelim... elden götürme imkanımız yok, tebligat usulü ile gönderdiğimizde de bila geldi. SSK'dan işyeri adresini edindiğimiz için, yani resmi kurum olduğu için, T.K. 35'e göre tebligat yapabilir miyiz ? Eğer bu mümkün olursa da, sonrasında ne olacak, yani, artıık borcun tamamı için o işverenin malvarlığına da gitme imkanımız olabilecek mi ?
Old 05-05-2008, 17:53   #7
av.pınar

 
Varsayılan bir soru da benden

bir soruda benden?


Maaş haczi İİK 355 'e göre genel hacizlerden farklı olduğu bilinen bir gerçektir. Bir muhtıra ile (bildiğimiz maaş haciz müzekkeresiyle hiç alakası olmayan) borçlunun borç durumunu bildirerek ivedi olarak icra dosyasına ödenmesi isteye bilir mi?Bunu alan işveren bu muhtıraya istinaden işçinin maaşın saklı kısmını(1/4) keserek icra dairesine gönderebilir mi?

Not:Muhtirada maaş haczi, oranı ile alakalı hiç bir şey yok.Sadece borç durumu ile ivedi olarak ödenmesi isteniyor.
Old 05-05-2008, 21:06   #8
hciyiltepe

 
Varsayılan Memru Vasıtası ile Tebliğ

Tebligat Yasası Madde 41 :
MEMUR VASITASİYLE TEBLİGAT:
Madde 41 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3220/14 md.)

Adli, idari ve askeri kaza mercileri ile diğer adalet daireleri re'sen veya talep halinde işin mahiyetine göre, dairelerinde çalışan memurlar vasıtasıyla tebligat yapılmasına karar verebilirler.

Görüleceği üzere Maaş haczi müzekkeresini icra dairesine talep açıp memur vasıtasıylada yaptırabilirsiniz. Özellikle hacze çıkan memura tebligatı verirseniz, tebliğ adresi haciz istikameti üzerinde olduğunda icra memuru tebligatı gerçekleştiri. Kanımca etkili ve kesin çözümdür.
Old 09-10-2012, 12:45   #9
iklim

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan pallanco
Pekiii, işi biraz daha çetrefilleştirelim... elden götürme imkanımız yok, tebligat usulü ile gönderdiğimizde de bila geldi. SSK'dan işyeri adresini edindiğimiz için, yani resmi kurum olduğu için, T.K. 35'e göre tebligat yapabilir miyiz ? Eğer bu mümkün olursa da, sonrasında ne olacak, yani, artıık borcun tamamı için o işverenin malvarlığına da gitme imkanımız olabilecek mi ?

Sn.pallanco üzerinden bir hayli zaman geçmiş ancak bu sorunuzun yanıtını bulabildiniz mi? Birden fazla dosyada aynı durumla karşı karşıya kaldım. Sonuca yönelik paylaşımızını bekliyorum. Teşekkür ederim
Old 09-10-2012, 13:17   #10
olgu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Tebligat Yasası Madde 41 :
MEMUR VASITASİYLE TEBLİGAT:
Madde 41 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3220/14 md.)

Adli, idari ve askeri kaza mercileri ile diğer adalet daireleri re'sen veya talep halinde işin mahiyetine göre, dairelerinde çalışan memurlar vasıtasıyla tebligat yapılmasına karar verebilirler.

Görüleceği üzere Maaş haczi müzekkeresini icra dairesine talep açıp memur vasıtasıylada yaptırabilirsiniz. Özellikle hacze çıkan memura tebligatı verirseniz, tebliğ adresi haciz istikameti üzerinde olduğunda icra memuru tebligatı gerçekleştiri. Kanımca etkili ve kesin çözümdür.

Bende tk41 e gore memur vasitasiyla maas haczi muzekkeresi teblig etme niyetiyle yola ciktim, gittigim isyeri zuccacuyeydi, sirket yetkilileri "banane bu adamin borcundan aha burada gel alabiliyorsan al" dediler, memur "almak zorundadiniz aksi halde suc islemis olursunuz" deyince az daha celik tencerelerden birini kafaya yiyordum. Gunu ilce emniyet mudurlugunde gecirdik. Basit bir tebligat demeyin neler gelebiliyor alacakli vekilinin basina.

Sgk daki sirket adresine tebligat ile gonderin, bila olursa tk35 e gore gonderin. İsci ucretinin dogacagi zaman olan ay sonuna kadar para veya cevap gelmezse dosyaya dogrudan iik 356 uyarinca isverenin kesmekle yukumlu oldugu kadar sirket aleyhine haciz islemi yapabilirsiniz
Old 09-10-2012, 13:26   #11
pallanco

 
Varsayılan

Şahsen, artık iadeli taahhütlü mektup olarak değil de, tebligat olarak tebliğ zarfıyla gönderiyorum ve TK 21/2 veya TK 35'den faydalanıyorum. Ondan sonra da ödeme olmaz ise o işveren şahıs ya da şirketin malvarlığı üzerine haciz talep ediyorum.
Old 09-10-2012, 13:37   #12
Av.Birsel

 
Varsayılan

kolay gelsin arkadaşlar..
resmi dairede görevli borçlunun maaşının haczi için iadeli taahhütlü posta yolu ile müzekkere gönderdik. 2 ay olmasına rağmen hiç bir cevap alamadık. resmi daireler ile özel işyerleri farklı usule mi tabiler? bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler..
Old 09-10-2012, 13:39   #13
pallanco

 
Varsayılan

borçlunun maaşından haczedilen kısmı kesmekle yükümlü olup da kesmeyen kişinin ismini ve görevinin yazılmasını isteyen bir yazı gönderin... Sonra bu kişinin maaşından tahsil edebilirsiniz, ayrıca bu kişiyi savcılığa şikayet ederseniz ceza alır..
Old 09-10-2012, 13:39   #14
olgu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Birsel
kolay gelsin arkadaşlar..
resmi dairede görevli borçlunun maaşının haczi için iadeli taahhütlü posta yolu ile müzekkere gönderdik. 2 ay olmasına rağmen hiç bir cevap alamadık. resmi daireler ile özel işyerleri farklı usule mi tabiler? bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler..
Cevap icin pul koydunuz mu?

Tasradaki bazi kurumlar odenekleri olmayinca dosyaya pul yoksa cevap vermiyor/veremiyor.
Old 09-10-2012, 13:41   #16
pallanco

 
Varsayılan

Pul koyma zorunluluğu yok... Ayrıca, bu şekilde bir resmi kurum görevlisini savcılığa şikayet ettim dava açıldı... Sonra şikayetten vazgeçin borcu ödeyelim dediler... tamam dedim... borcu ödediler.. Mahkemeye şikayetten vazgeçtiğimizi belirten dilekçe verdim... ama mahkeme yine de ceza verdi...
Old 09-10-2012, 13:42   #17
olgu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Birsel
evet pul da koymuştum.
İik 356-357. Maddelerin ihtarini iceren tekid muzekkeresini tebligat ile gonderin.
Old 09-10-2012, 13:43   #18
olgu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan pallanco
Pul koyma zorunluluğu yok... Ayrıca, bu şekilde bir resmi kurum görevlisini savcılığa şikayet ettim dava açıldı... Sonra şikayetten vazgeçin borcu ödeyelim dediler... tamam dedim... borcu ödediler.. Mahkemeye şikayetten vazgeçtiğimizi belirten dilekçe verdim... ama mahkeme yine de ceza verdi...
Pul koymazsaniz cevap verme yukumlulugu olmayacagina iliskin yargitay ve savciligin takipsizlik kararlari mevcut
Old 09-10-2012, 13:44   #19
Av.Birsel

 
Varsayılan

evet bir tekid müzekkeresi göndermem gerekiyor sanırım.. teşekkürler arkadaşlar. kolay gelsin..
Old 09-10-2012, 18:15   #20
av.sercan35

 
Varsayılan sayın iklim

Alıntı:
Yazan iklim
Sn.pallanco üzerinden bir hayli zaman geçmiş ancak bu sorunuzun yanıtını bulabildiniz mi? Birden fazla dosyada aynı durumla karşı karşıya kaldım. Sonuca yönelik paylaşımızını bekliyorum. Teşekkür ederim
öncelikle borçlunun şahıs mı şirket olduğu önemli.şahıs ise uyap tan mernis adresini sorgulatırsınız.Adresler (mernis adresi ile ilk adres)aynı ise T.K 21/2 ye göre yeniden tebligat gönderirsiniz.
Borçlu şirket ise ticaeret. sicilinden adres sorgusu yapılmalı.Adresler aynı ise 35 e göre tebligat yapabilirsiniz,
Adresler farklı ise yeniden teligat göndermeniz gerekecektir.kolay gelsin..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ssk emeklisine maaş haczi johnross Meslektaşların Soruları 25 27-05-2009 14:14
ssk emeklisine maaş haczi johnross Meslektaşların Soruları 11 22-02-2009 01:33
Maaş Ve Maaş Hesabı Haczi gokhancay Hukuk Soruları Arşivi 20 05-12-2006 22:13
maaş haczi esra giritli Hukuk Soruları Arşivi 2 19-04-2006 15:04
maaş haczi esra giritli Hukuk Soruları Arşivi 0 16-04-2006 15:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,14809489 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.