Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın bilgi vermemesi.

Yanıt
Old 12-04-2017, 10:22   #1
Sadık Kandemir

 
Varsayılan Bankanın bilgi vermemesi.

Herkese merhaba,
Müvekkil bir tüzel kişi, taşınmazlarını başka bir tüzel kişinin ticari kredi kullanması için bankaya teminat olarak gösteriyor. Banka krediyi verip taşınmazlara ipotek tesis ediyor. Zamanla tüzel kişilerin ortakları arasında iletişim bozuluyor.
Sorum; Müvekkil şirket ilgili bankaya ipoteklerin kaldırılması için ödenmesi gereken borç miktarını öğrenmek istiyor. Fakat kredi kullanan şirketin bankacılık işlemlerini takip eden banka şube müdürü, müvekkilin üçüncü kişi olduğu gerekçesiyle bilgiyi vermiyor.
Bankaya mail yoluyla; müvekkilin de ipotek borçlusu olduğunu, kredinin tahsil edilememesi durumunda taşınmazlarının cebri icra yoluyla paraya çevrilme ihtimali olduğunu anlatmaya çalıştık fakat sonuç alamadık.
Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
Old 12-04-2017, 16:40   #2
olgu

 
Varsayılan

Müvekkiliniz şirket müdürü ise veya şirketi bankacılık işlemlerinde temsil etmeye dair yetki belgesi (vekaletname) varsa bankadan bilgi alabilir, aksi halde şirket ortağı banka ile şirket arasında 3. kişi konumundadır ve banka 5411 sayılı yasa gereği bilgi vermemesinin doğru olduğunu düşünüyorum.

Ancak TTK 614. maddesi yol gösterici olabilir
(1) Her ortak, müdürlerden, şirketin bütün işleri ve hesapları hakkında bilgi vermelerini isteyebilir ve belirli konularda inceleme yapabilir.

(2) Ortağın, elde ettiği bilgileri şirketin zararına olacak şekilde kullanması tehlikesi varsa, müdürler, bilgi alınmasını ve incelemeyi gerekli ölçüde engelleyebilir; bu konuda ortağın başvurusu üzerine genel kurul karar verir.

(3) Genel kurul, bilgi alınmasını ve incelemeyi haksız yere engellerse, ortağın istemi üzerine mahkeme bu hususta karar verir. Mahkeme kararı kesindir.
Old 13-04-2017, 12:40   #3
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

TTK.m.614 ortakların şirket yönetiminden bilgi alma hakkını düzenliyor. Burada ise, bankanın kredi alacağı lehine taşınmazlarını ipotek yapan şirketin, bu bankadan bilgi talebi söz konusu...
Tamamen haklı ve yerine getirilmesi zorunlu bir talep.
Old 13-04-2017, 12:53   #4
Sadık Kandemir

 
Varsayılan

Sayın Olgu, sanırım soruyu yanlış anladınız. Av. Dr. Yahya DERYAL' a katılıyorum, yerine getirilmesi zorunlu bir talep. Sizlerden yardım talebim; tamamen usule ilişkindir.
Old 13-04-2017, 13:06   #5
Av. Erdem Akçay

 
Varsayılan

Genel müdürlüğe başvurdunuz mu meslektaşım? BDDK'ya şikayet de edilebilir sanırım.
Old 13-04-2017, 13:09   #6
olgu

 
Varsayılan

Soruyu yanlış anlamadım.
Borsadan çok düşük hissesini satın aldığını şirketin bankalardaki tüm hesap hareketlerini öğrenebilir misiniz?
Sizin soruda bence aynı kapıya çıkıyor.
Old 13-04-2017, 16:21   #7
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

5411 sayılı Bankacılık Kanunu m.76/I:

Müşteri hakları
"Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür. Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı bir örneğini müşterilerine vermek zorundadır. Talepleri halinde müşteri ile yapılan diğer işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir örneği de müşterilere verilir."

Kredi sözleşmesinin teminatı olan taşınmazların maliki, bu anlamda "müşteri" sayılmalıdır.
Old 13-04-2017, 16:35   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

 
Varsayılan

5411/76 kapsamında müşteri, bu Kanunda tanımlanmamakla birlikte; doktrinde, herhangi bir nedenle banka lehine teminat verenlerin de müşteri kapsamında değerlendirileceği belirtilir. Bkz. Prof. Dr. Seza REİSOĞLU, Bankacılık Kanunu Şerhi, C.II, Ankara 2007, s.993.
Old 13-04-2017, 16:36   #9
olgu

 
Varsayılan

Sorudan anladığım ipotekli taşınmazlar bankadan bilgi isteyenin değil, ortağı olduğu şirketin.
Benim tüm cevaplarım şirket ortağı olarak değerlendirilmesi şeklinde. Eğer tüzel kişiliğin yetkilisi soruyorsa ve ipotek veren şahıs ise ipoteğin üzerindeki borcu öğrenme hakkı var.
Yazılı sorulması halinde cevap vermekten kaçınacaklarını sanmıyorum.
Old 21-04-2017, 12:34   #10
Sadık Kandemir

 
Varsayılan

Evet soruyu yanlış anlamışsınız. İpotekli taşınmazlar bankadan bilgi isteyen tüzel kişiye ait. Bankadan kredi kullanan başka bir tüzel kişi. Bankanın iddiası, bilgi isteyene; sen taşınmazlarını ipotek vermiş olabilirsin ama bu durum, banka ve kredi müşterisi arasındaki bir bilgiyi sana vermemi gerektirmez yönünde.

Bilgiye; Türkiye de her zaman geçerli olan (kesinlikle tasvip etmediğim) yöntemlerle sahip olduk, cevap veren herkese teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Dain-İ Mürtein Bankanın Muvafakat Vermemesi begdem Meslektaşların Soruları 9 02-10-2013 15:47
kolluğun yeterli bilgi vermemesi Av. Filiz Sözen Ceza Hukuku Çalışma Grubu 1 29-05-2011 13:02
Bankaların bilgi vermemesi. seyitsonmez Meslektaşların Soruları 2 15-05-2007 18:08
Bankanın çek bilgilerini vermemesi ares139 Meslektaşların Soruları 3 06-02-2007 13:19
bankanın çek aslını vermemesi. seyitsonmez Meslektaşların Soruları 2 25-01-2007 13:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09109306 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.