Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

trafik kazasından doğan davalarda kanunun zaman bakımından uygulanması

Yanıt
Old 17-03-2017, 12:34   #1
Av. Meltem ERTÜRK

 
Varsayılan trafik kazasından doğan davalarda kanunun zaman bakımından uygulanması

Herkese iyi çalışmalar diliyorum;

Müvekkil 05.09.2015 tarihinde ölümlü ve yaralamalı trafik kazası geçiriyor. Buna dayalı olarak kusurlu karşı taraf sürücüsünden, araç sahibinden ve sigorta şirketinden tazminat talep edeceğiz. Fakat aklıma takılan bir husus var.

-Kazanın olduğu tarihte yürürlükte olan Karayolları Trafik Kanunu'na göre sigortaya önceden başvuru yapmak zorunlu değildi. Nisan 2016 tarihi itibariyle önce sigortaya başvuru yapmak ve neticesinde de duruma göre dava açmak şart oldu.

-Şimdi kanun değişikliğini de dikkate alarak yeni kanun hükmüne göre mi hareket edeceğiz, yoksa 'kaza olduğu tarihte' eski kanun böyle değildi deyip eski kanun hükmüne göre mi hareket edeceğiz?

Kısacası davanın açıldığı tarihe mi bakılır, kazanın olduğu tarihe mi ?? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 17-03-2017, 14:09   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Davanın açıldığı tarihe bakılması gerekir. Zira, sözünü ettiğiniz davadan önce sigortaya başvuru zorunluluğu dava şartıdır.
Old 17-03-2017, 17:11   #3
hasanözt61

 
Varsayılan

Bu konu daha önce de forumda tartışılmıştı diye hatırlıyorum. Usul kurallarında hemen yürürlüğe girme ilkesi uygulanır. Her ne kadar HMK da düzenlenmemişse de kanımca hemen yürürlüğe girecektir. Ben davalarımda başvuru yapmaktayım.

Yapılmaması durumunda davanın hemen reddedilmeyeceğini düşünüyorum. Hakim size 2 haftalık kesin süre verilip başvuru yapmanızı isteyecektir. Aksi halde dava şartı nedeniyle davanız reddilecektir.
Old 20-03-2017, 14:24   #4
Av. Meltem ERTÜRK

 
Varsayılan

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Sayın hasanözt61;

Ben daha önce sigortaya başvuru yapmadım. Siz başvuru yaptığınızı söylemektesiniz o halde size yönelteyim sorumu=)

-Müvekkil elinde ne kadar evrak varsa getirmiş ancak çoğu fotokopi, hatta bir kısmı telefondan alınmış çıktılar. Bu şekliyle sigortanın başvuru kabul edeceğini düşünmüyorum zira başvurularda evrak asıllarını yahut onaylı örneklerini istemekteler. (değil mi?) Asıllarını temin edin efendim diyebilirsiniz ama ceza dosyası ve bilumum gerekli evraklar Çanakkale'de. Müvekkil haliyle bitmiş ceza yargılamasına vekaletname sunmamı istemiyor. Daha önce sigortaya başvuru yapmış bir meslektaşım olarak ne yapmamı önerirsiniz?
Old 20-03-2017, 15:15   #5
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

Müvekkilinizin Çanakkale'ye giderek bizzat kendisinin fotokopi almasını öneririm.
SAYGILARIMLA
Old 20-03-2017, 15:29   #6
Av. Meltem ERTÜRK

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ
Müvekkilinizin Çanakkale'ye giderek bizzat kendisinin fotokopi almasını öneririm.
SAYGILARIMLA

Haklısınız. O halde asılları olmadan sırf fotokopi ile sigorta şirketinin inceleme yapmayacağını söylemektesiniz öyle mi?
Old 20-03-2017, 15:44   #7
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

"Aslı Gibidir" onaylı fotokopileri sunmalısınız. Bu arada olay yerine ait görüntüleri içerir varsa cd ile fotoğrafları da almanızı öneririm. Zira Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi ile trafik bilirkişiler varsa olay yeri görüntülerini, fotoğraflarını içerir cd istemekte.
KOLAY GELSİN
Old 20-03-2017, 20:03   #8
hasanözt61

 
Varsayılan

Daha önceden sigorta şirketi vekilliği yapmaktaydım. Dava aşamasında sulh olurken evrak asıllarını istemiyorduk. Ben de başvurularımda fotokopi kullanmaktayım. Zira sigorta şirketleri sizden kafasına göre her evrakı isteyemez. Genel şartlarda hangi evrakların istenmesi gerektiği yazıyor ve yanında asılları diye bir ibare geçmiyor. En kötü aslı gibidiri vekil olarak siz yapabilirsiniz.Telefondaki resimleri telefona indireceğiniz tarayıcılardan taratın kendinize mail atın. Başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirin.

Anladığım kadarıyla pek başvuru yapma taraftarı değilsiniz. Başvurudan sonra yasal ödeme süresi 8 iş günü olduğundan 8 iş gününün sonunda dava açabilirsiniz.

(Ek:RG-2/8/2016-29789)
Ek:6 Tazminat Ödemelerinde İstenilecek Belgeler

Maddi Zararlar

• Trafik Kazası Tespit Tutanağı.
• Hak sahibi tüzel kişiler için: imza sirküleri ve sirkülerde yer alan yetkililerin nüfus cüzdan fotokopileri.
• Hak sahibi gerçek kişiler için: T.C Kimlik No.
• Hak sahibine ait banka hesap bilgileri.

Bedeni Zararlar
Sürekli Sakatlık

• 30/3/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde düzenlenmiş sağlık kurulu raporu.
• Hak sahibi gerçek kişiler için: T.C Kimlik No.
• Kaza raporu.
• Mağdura ait son 3 aylık döneme ilişkin ücret belgesi.
• Hak sahibine ait banka hesap bilgileri.

Ölüm

• Kaza raporu.
• Veraset ilamı.
• Güncel vukuatlı nüfus kayıt örneği.
• Mağdura ait son 3 aylık döneme ilişkin ücret belgesi.
• Hak sahibine ait banka hesap bilgileri.
Old 21-03-2017, 07:37   #9
Av. Meltem ERTÜRK

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan hasanözt61

Anladığım kadarıyla pek başvuru yapma taraftarı değilsiniz. Başvurudan sonra yasal ödeme süresi 8 iş günü olduğundan 8 iş gününün sonunda dava açabilirsiniz.

Teşekkür ederim sayın hasanözt61;

Aslında aksine ısrarla başvuru yapma taraftarıyım. Ancak sanıyorum ki müvekkil ölümden dönünce, evrak tazminat şu bu derdine hiç düşmemiş. Şimdi tazminat istiyor ve elinde kaza tutanağı dahil hiçbir evrak yok. Sayın DELİGÖZ'ün de dediği gibi ceza yargılaması dosyasından en azından fotokopilerini aldırıp 'aslı gibidir' onaylı hale ben getireceğim. İlginiz için çok teşekkürler. Umarım ilerde de sigorta hususuyla ilgili konularda bilgilerinizden yararlanmama izin verirsiniz
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
velayet hakkı ve trafik kazasından doğan tazminat Av.Asuman Meslektaşların Soruları 5 20-09-2013 09:30
Basit yargılama usulü/ Takipsiz kalmış dosya ve HMK 320/4'ün zaman bakımından uygulanması Av. Murat ÇETİN Medeni Usul, İcra ve İflas Hukuku Çalışma Grubu 1 13-12-2011 15:47
trafik kazasından doğan maddi ve manevi tazminat mustafa er Meslektaşların Soruları 10 25-11-2011 15:51
Karayolları Trafik Kanununun Zaman Bakımından Uygulanması Engin YILMAZ Meslektaşların Soruları 1 11-11-2011 22:05
Sitede Kat Mülkiyeti Kanunun Uygulanması counselor Meslektaşların Soruları 10 18-05-2009 16:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04086590 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.