Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tarla vasfındaki taşınmazın ifrazı

Yanıt
Old 10-01-2007, 13:17   #1
avukat.ayça

 
Varsayılan tarla vasfındaki taşınmazın ifrazı

merhabalar ; araştırdığım ama kesin bir bilgi edinemediğim bu konu hakkında bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
belediye sınırları dışında kalan bir bölgede yapılan 1/25000 ölçekli imar planı uygulaması neticesinde müvekkilimizn taşınmazı tarla olarak nitelendirilmiştir.Bu plana 1 aylık askı süresinde itiraz edilmediğinden kesinleşmiş ve şu anda taşınmaz tapuda tarla olarak gözükmektedir.
Bu tarla vasfındaki taşınmazın ifrazını talep etmemiz mümkün müdür ?
İfraz koşulları nelerdir ve taşınmazın ifrazı ile bir kısmının bağ olarak tescili mümkün müdür? tarla vasfındaki taşınmazı bu haliyle kullanamayacağımızdan ifrazı ile taşınmazda inşaat yapma imkanımız var mı?
yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...
Old 10-01-2007, 15:16   #2
Gamze Dülger

 
Varsayılan

3194 s.İmar Kanunu

İFRAZ VE TEVHİD İŞLERİ

İFRAZ VE TEVHİD :
MADDE 15 - İmar planlarına göre yol, meydan, yeşil saha, park ve otopark gibi umumi hizmetlere ayrılan yerlere rastlayan gayrimenkullerin bu kısımlarının ifrazına veya tevhidine izin verilmez.
İmar parselasyon planı tamamlanmış olan yerlerde yapılacak ifraz veya tevhidin bu planlara uygun olması şarttır.
İmar planlarında parsel cepheleri tayin edilmeyen yerlerde yapılacak ifrazların, asgari cephe genişlikleri ve büyüklükleri yönetmelikte belirtilen esaslara göre tespit edilir.
İmar planı dışında kalan alanlarda yönetmeliklerinde tayin edilecek miktarlardan küçük ifrazlara izin verilmez.


(Yönetmelikte belirlenen alan en küçük 5000 m2 dir.)

Gayrımenkulün 1/25000 lik imar planında kalması demek,Belediye mücavir alanı içinde kalması demektir.Ancak bunun haricinde 1/5000 lik nazım imar planı ve 1/1000 lik uygulama imar planı kapsamında olmadığı bu nedenle arsa vasfı kazanamayacağı (Belediye hizmetlerinden yararlanmadığı )anlaşılmaktadır.

Bu nedenle,"Belediye sınırları içinde kalmıyor" şeklindeki beyanınızı anlayamadım.Belediye sınırlarında olmayan taşınmazlarla ilgili olarak Belediye imar planı yapamaz.Bu yetki Blediye sınırları dışında Valilik (Bayındırlık İmar Bakanlığına bağlı Bayındırlık il müdürlükleri ) tarla hangi idari birim içinde kalıyor ise ,o idari birime aittir.

Büyük bir ihtimalle sorunuzu ben yanlış anlıyorum.Ayrıntılı yazarsanız doğru cevaplandırmam mümkün olabilir.Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İdari yoldan tescili yapılmış taşınmazın zamanaşımı ile iktisabı halit pamuk Meslektaşların Soruları 3 11-06-2008 13:56
belediyeye bağışlanan taşınmazın tekrar parayla satın alınması iustinianus Hukuk Soruları Arşivi 4 30-12-2006 11:46
Ortak Mülkiyete Tabi Taşınmazın İcra Yoluyla Satışı saniye Hukuk Soruları Arşivi 9 19-08-2006 13:48
İpotekli Taşınmazın Satın Alınması Durumu !!! secretmask Meslektaşların Soruları 1 06-01-2005 09:28
Şirkete Ait Taşınmazın Hisse Dağılımını Tadil Eden Protokol Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 2 26-05-2002 10:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02476907 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.