Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Silahı göstererek taşımaya ceza

Yanıt
Old 04-01-2007, 18:52   #1
Y£LİZ

 
Varsayılan Silahı göstererek taşımaya ceza

Meclis Adalet Komisyonu, ruhsatlı olduğu gerekçesiyle halk arasında silahla dolaşmayı engellemeyi amaçlıyor. Yeni yasa teklifiyle silahı görünür taşımanın cezası artıyor.

ANKARA / İSTANBUL - Ruhsatlı silah veya av tüfeklerinin göstererek taşınmanın cezası artıyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda hazırlanan yasa teklifiyle genel güvenliği tehlikeye sokan silahlı eylemlerde kişi suçun yanısıra silah kullanmaktan da hüküm giyebilecek. Adalet Komisyonu üyesi AKP milletvekili Bekir Bozdağ tarafından hazırlanan yasa teklifiyle Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki bazı cezaların yeniden düzenlenmesi öngörülüyor.

Yeni teklif, ruhsatlı silahların görünür biçimde taşınmasına verilen idari cezaların arttırılmasını öngörüyor. Düzenleme, ruhsatlı olduğu gerekçesiyle halk arasında silahıyla görünür şekilde dolaşan kişileri engellemeyi amaçlıyor.

Teklifin getireceği yenilik ise, silahla işlenen suçlarda, silaha ve suça iki ayrı cezalar uygulamak. Silaha verilecek ceza yüksek olacağı için suç tecil kapsamına giremeyecek. Ancak ceza hukukçularının henüz görüş birliğine verilememesi nedeniyle düzenlemenin nasıl metne gireceği henüz netleşmedi.

MAHKEMENİN CEZA İNDİRİMİ KALDIRILACAK
Teklif, hırsızlık suçuyla ilgili düzenlemeler de içeriyor. ‘Nitelikli hırsızlık’ ceza indirimine girmeyecek. Düzenleme, ‘nitelikli gasp’ olaylarında da mahkemenin indirim hakkını ortadan kaldırmayı öngörüyor. Mevcut düzenlemede mahkemenin takdir hakkı bulunuyordu. Yeni düzenlemeye göre ise, çete suçlarını alışkanlık haline getirip örgütlü işleyenler için mahkemenin ceza indirim yetkisini kaldırmayı öngörüyorhttp://www.f5haber.com/haber.aspx?id=63788&cat_id=1
Old 04-01-2007, 21:25   #2
PINAR YILMAZ

 
Varsayılan

Bu haberde bir sorun var sanki yada ben eksik biliyorum.Ruhsatlı silah ve av tüfeğini göstererek taşımanın cezası artacak denilmiş.Ruhsatsız olarak silah gösterme Kabahatler Kanunu m.43'le idari para cezasına bağlanmıştır.Ruhsatsız silah taşımanın cezası artacak denilse bu maddedeki ceza miktarının artacağını anlarım.Ama ruhsatlı silah taşımanın cezası arttırılacak denilmiş.Ruhsatlı olarak silah taşımak ve bunu göstermek hangi kanunun hangi maddesinde suç olarak düzenlenmiş ki cezası arttırılsın.Ben böyle bir düzenleme bilmiyorum.Acaba böyle bir hüküm var mı?Bilen varsa bizi aydınlatırsa memnun oluruz.Saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ceza Kanunu Ve Af Av.Kadir Hukuk Sohbetleri 1 25-11-2004 11:13
İtirafa Ceza Av.Armağan Konyalı Hukuk Sohbetleri 0 26-04-2003 19:23
Suç Ve Ceza (af Yasası) Mert Hukuk Soruları Arşivi 1 25-04-2002 21:00
Ceza Hukuku doctor Hukuk Soruları Arşivi 8 15-04-2002 14:46
Tck Ve Diğer Ceza Kanunlarında 2001 Yılı İçin Hangi Oranda Ceza Artırımı Yapılacak? mahmut savaşçı Hukuk Soruları Arşivi 2 14-02-2002 00:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02677608 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.