Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eve bakmayan ve evi terk eden koca

Konuyu Kilitleyin
Old 17-07-2016, 19:06   #1
Konuk

Varsayılan Eve bakmayan ve evi terk eden koca

Kocamın yaklaşık olarak 1 yıl önce beni sosyal paylaşım sitesi ve mesajlarla aldattığını öğrendim ve o tarihten itibaren eve uğramamak ve maddi olarak bizi zor durumda bırakmaktadır. Evi terk etme sonrasında 1 ay içinde barodan avukat talep edip evede şerh koymuştum. Sonrasında gelip özür dileyip çok pişman olduğunu söylemesi ve kaldırıldığını belirtmesi üzerine affettim ve eve 1 aylığına da olsa geri döndü. En son Şubat 2016 gibi küçük bir tartışmadan sonra evi yine terk etti ve eve artık gelmiyor ve yine maddi olarak bir destek vermiyor. Sorularım
1- Boşanma davası açmam durumunda benim yada çocuğumun boşandıktan sonra kocama miras kalması anında hak talep etmek gibi bir durumu var mı?
2-Boşanmamda delil olarak sosyal paylaşım sitesindeki mesajı sunsam kabul edilir mi?
3-Çocuğum 18 yaşından büyük ve üniversite öğrencisi 2. öğretim öğrencisi olduğu için harç parası ve buna ek yurt parası gibi eğitim giderlerini karşılaması için babası üzerinde bir hakka sahip midir?
4-ev hanımı olmam sebebiyle bir gelirim bulunmamakta boşanma olana kadar yada boşanma olmasa bile bir hak talep edebilir miyim?
Old 22-07-2016, 21:36   #2
Av. Hatun Olguner

1- Eşinizden boşanmanız halinde mirasçısı olamazsınız. Ancak çocuk mirasçı olur.
2- Sosyal paylaşım sitesindeki paylaşımlar başka delillerle (mesela tanık,fotoğraf vs)desteklenirse delil olabilir.
3- 18 yaşından büyük olan çocuğunuz babasına karşı yardım nafakası davası açabilir. Üniversite bitene kadar yarfım nafakası alabilir.
4- Boşanma davanız kabul edilir ve eşiniz en az eşit kusurlu bulunursa tedbir/yoksulluk nafakası alabilirsiniz.
Eşiniz size bakmıyorsa ve ayrı yaşamakta haklı olduğunuza göre ( eşiniz sizi terketmiştir)boşanma davası açmadan yalnızca tedbir nafakası davası açabilirsiniz.

2. sorunuzla ilgili yargıtay kararı ;
“Elektronik ortamdaki fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcılar, diğer delillerle desteklendikleri takdirde “delil” olarak hükme esas alınabilir. Bu veriler tek başına vakıaların ispatına yeterli değildir.” (YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2013/19577 K. 2014/1926 T. 5.2.2014)

Hak kaybına uğramamak ve dava şartlarınızı görüşmek için mutlaka bir avukattan doğrudan yardım alınız. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yer il Borsundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini yazılı olarak talep ediniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi