Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Elektrik Faturasına Yeni Yük Geliyor

Yanıt
Old 29-04-2016, 15:04   #1
ekinheval

 
Varsayılan Elektrik Faturasına Yeni Yük Geliyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)
Samsun Şube Başkan Mehmet Özdağ, yargı
kararı sonucunda dağıtım şirketleri
tarafından iade edilmek zorunda kalınan
kayıp ve kaçak bedellerinin tüm
elektrik abonelerinden yeniden tahsil
edilmesi için yasa çıkarılacağını öne
sürdü.


EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, kayıp, kaçak iadelerinin yeniden tahsil edileceğini ileri sürdü. Elektrik Piyasası Kanunu'nun yeniden düzenlendiğini dile getiren Özdağ, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 2014 yılında “Elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerini kurallara uyan abonelerden tahsili hukuk devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmamaktadır. Kayıp-kaçak bedelinin tüketiciden tahsil edilemeyeceği, kayıp-kaçak bedelinin tüketiciye iade edilmesi gerektiği” kararını hatırlattı.

Özdağ, bunun sonucunda dağıtım şirketleri tarafından iade edilmek zorunda kalınan kayıp ve kaçak bedellerinin tüm elektrik abonelerinden yeniden tahsil edilmesi için yasa çıkarıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Yargı kararı sonucunda dağıtım şirketleri tarafından iade edilmek zorunda kalan kayıp ve kaçak bedellerinin tüm elektrik abonelerinden yeniden tahsil edilmesi gündemde. Mecliste yeni bir tasarı görüşülüyor. Bu tasarı ile bugüne kadar dava sonucu iade edilen bedeller yeniden faturalara yansıtılacak. Alanlardan da bu para tüm abonelere yansıtılarak geri alınacak. Bu parayı bizden yineden tahsil edecekler.”

EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, TBMM'de görüşülen tasarı ile Anayasa Mahkemesi kararının ‘Yok' sayılarak, 31 Aralık 2019 tarihine kadar özelleştirilen kömür santralleri başta olmak üzere özelleştirilen ve özelleştirilecek olan tüm santrallere çevreye ne kadar zarar verirlerse versinler faaliyetlerinin durdurulmaması ve idari para cezası uygulanmamasının da yer aldığını söyledi. Özdağ, şöyle konuştu:

“Yine tasarıdaki bir düzenleme ile Nükleer santraller başta olmak üzere uluslararası anlaşma ile yapılan üretim tesislerinin, inşaat için gerekli izin, onay, lisans, ruhsat ve benzeri belgeler olmaksızın üretim lisansı alabilmeleri ve lisans almadan üretim tesisi ile ilgili olmayan yapıların inşaatına başlanması sağlanacak.”

Kaynak : http://www.ozgurdusunce.com/haber/elektrik-faturasina-yeni-yuk-19105/
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Duruşmada söz alındığında ayağa kalkma zorunluluğu : Eski köye yeni adet (hukuk) mu geliyor ne? Av.Muhammet Aydın Hukuk Sohbetleri 8 16-11-2012 17:16
Memura yeni haklar geliyor... av.sally Hukuk Haberleri 0 03-12-2008 08:24
AB'ne uyum sürecinde yeni cezalar geliyor!!! av.sally Hukuk Haberleri 0 02-01-2008 16:24
yeni filmler geliyor yemliha Sinema ve Televizyon 0 17-10-2006 19:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02401710 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.