Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Veraset Mal Paylaşımı

 
Old 04-03-2002, 19:03   #1
Ahmet M. Yılmaz

 
Varsayılan Veraset Mal Paylaşımı

İlgilenip cevap verirseniz sevinirim..


5 kişilik bir ailede A=Anne(ev kadını) B=Baba C(Evli Kız)+D(Kız)+E(Erkek)

Baba hastalanıyor ve vefat ediyor.

Babanın uzerine 1 ev 2 dukkan dukkanın biri kendi işletiyordu sonradan yeğeni işletmeye devam ediyor.


Baba 2.5 ay once vefat etti. Hala veraset çıkarılamadı. Avukat işi uzuttı. Nedeni bilinmiyor. Evraklar geç geldi falan diyor.

Anne butun herşey benim uzerime olacak kendimi garanti altına almak istiyorum diyor. Evli kızı yumuşak üslupla bunu kalbul etmiyor ama başka bir avukatda tutamıyor. Annesine ayıp olur diye.

Anne bu arada yılbaşında dukkanın kapanışını vererek acılışı E oğlunun uzerine yapıyor. Anne kendi uzerine yapamıyor cunku baba bağkurdan emekli olduğundan bu hakkından olmak ıstemiyor. Sonra kızına diyorki sen bana imza vereceksin. Mulkler yine babanın uzerine olacak fakat ben sadece kullanma hakkını alacağım . Nezaman ben olursem siz 3 kardeş bunları paylaşırsınız. Başkada olmaz.

Soru:

1. Anne veraset cıkmadan E ye nasıl dukkanı uzerine yapabildi. Kanunen yasakmı yoksa Kapanış yapıp sonra malları kendi üzrinemi geçirti.. Dava acılabilirmi
2. Anne sadece kullanma hakkı alıp mulkler olmus babanın uzerinde olabiliyormu. Bunun ileride C(evli) saf dışı yapmak için yeterli olurmu. Sakıncalımı
3. Diğer dukkanı C(evli) işletmek istese anne karşı geliyor. Hakkı yokmu. Diğer dukkan şu an kirada.
En onemlisi 1 dede sorduğum gibi veraset cıkmadan dukkanı E uzerine nasıl açarlar.

Yardımlarınızdan dolayı teşekkurler...
--------------------------------------------------------------------------------


21-01-2002 15:44:51
Old 04-03-2002, 19:03   #2
Sabri

 
Varsayılan

Sayın Ahmet M. Yılmaz ,
Öncelikle böylesi karmaşık bir konuda buradan alacağınız yanıtların çok genel bilgiler olacağını, halbuki hukukta
ayrıntıların büyük önem taşıdığını bilmenizi isterim. Olayınızı,her yönü ile değerlendirerek,gerekli işlemlerin yönünü-yöntemini belirleyecek bir avukata başvurmanızı öneririm.

Sorularınıza gelince;
1- dükkanın yeğen üzerine geçirilmesi: Üç ayrı konuda düşünülmeli:
a) dükkanın içindeki mallar: bu mallar mirasçıların hapsine aittir. Anne tek başına bu malları başkasına (yeğene) devredemez. Kendi üzerine de geçiremez.

Yapılacak iş; a)dükkandaki malları almaktır veya b) dükkandaki malların bedelini almak için terekenin tespiti için sulh hukuk hakimine başvurmaktır.

b) dükkanın kullanılması: Bu kullanma hakkı başkasına ancak mirasçıların hep beraber izin vermesi ile mümkündür.Anne tek başına karar veremez.

Yapılacak iş; a)işyerinin kullanılması karşılığında alınacak kiranın miras hissenize düşecek miktarını
talep etmek veya b) işyerinin kullanılması hakkının dayanağı olan sözleşmenin (yeğen ile anne arasındaki sözleşmenin) iptalini istemek.

c) İşyerinin kapanması işlemi ile vergi hukuku açısından sorumluluk rahmetli babanızdan (dolayısı ile mirasçılarından) gider;yeniden açılması ile açan kişi (yeğen) üzerine başlar.Bu işlemde sizin mağduriyetiniz söz konusu değil.

2- Annenin ölünceye kadar miras kalan mallardan yararlanması için sözleşme yapmak mümkündür. Böyle bir sözleşme sonucunda C (evli kız) kuru mülkiyet hakkını kaybetmez.

3- Mirasçıların miras kalan malları hisseleri oranında kullanmaları mümkündür. Yani C(evli kız) dükkanı kullanabilir, ama kirasının diğer mirasçılara düşen payını diğer mirasçılara ödemek zorundadır.

En önemlisi, en başta da belirttiğim gibi, konunun enine boyuna incelenebilmesi için bir avukattan yardım istemektir. Burada verilen yanıtlar bütünüyle genel bilgiler olup, olayınızın somut inceliklerine uygun olmayabilir.

Saygılarımla.


21-01-2002 20:23:49
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mal Paylaşımı Av.Murat Bölükbaş Meslektaşların Soruları 1 24-05-2007 15:00
boşanma mal paylaşımı putto Meslektaşların Soruları 2 08-11-2006 10:18
Boşanma, Mal Paylaşımı tekin_eraslan Hukuk Soruları Arşivi 2 13-03-2006 22:37
Mal Paylaşımı hulya_hk Hukuk Soruları Arşivi 2 15-06-2003 03:04
miras paylaşımı bora Hukuk Soruları Arşivi 2 12-02-2002 00:46


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02735901 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.