Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Yemini Edilmeden Duruşmaya Girilebilinir mi?

Yanıt
Old 08-10-2008, 08:45   #1
Derya DEMİR

Varsayılan Avukatlık Yemini Edilmeden Duruşmaya Girilebilinir mi?

Merhaba. Aklıma takıldı da bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Ruhsatını gelmiş ancak yemin etmemeiş bir avukat duruşmaya girebilir mi? Girmesine engel bir kanun maddesi var mı? Av.kakununda şöyle bir hüküm var
Madde 9 - Avukatlık meslekine kabul edilen adaya, ilgili baro tarafından bir ruhsatname verilir.
Avukatlığa kabul, ruhsatnamenin verildiği andan itibaren hüküm ifade eder.
Aday böylece avukatlığa kabul edildikten sonra (Avukat) unvanını kullanmak hakkını kazanır. Durum Türkiye Barolar Birliğine bildirilir. Ne zaman baz alınacak Ruhsattaki tarih mi yoksa, yemin edildiği tarih mi?
Old 08-10-2008, 09:19   #2
Yücel Kocabaş

Alıntı:
AVUKATLIK RUHSATNAMESİ VE YEMİN:Madde 9 - Avukatlık meslekine kabul edilen adaya, ilgili baro tarafından bir ruhsatname verilir.
Avukatlığa kabul, ruhsatnamenin verildiği andan itibaren hüküm ifade eder.
Aday böylece avukatlığa kabul edildikten sonra (Avukat) unvanını kullanmak hakkını kazanır. Durum Türkiye Barolar Birliğine bildirilir.
(Değişik fıkra: 13/01/2004 - 5043/1.md.) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır ve düzenlenir. 8 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen şekilde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca uygun bulma kararı verildiğinde ruhsatnameler Birlik Başkanı ve ilgili Baro Başkanı tarafından imzalanır. Avukat kimlikleri, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmündedir.
Mesleğe kabul edilen avukata ruhsatname verilirken, baro yönetim kurulu önünde aşağıdaki şekilde andiçtirilir:
(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/8. md.) "Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine andiçerim."
Avukatın andiçtirildiği, andın metnini de kapsıyan bir tutanağa bağlanır ve ilgilinin dosyasında saklanır. Tutanak baro yönetim kurulu üyeleri ile birlikte andiçen avukat tarafından imzalanır.

Ruhsatnamenin gelmiş olması değil, verilmiş olması unsurunu yer verilmektedir.
Yasa ruhsatname verilirken mesleğe kabul edilen avukata yemin ettirileceğini öngördüğüne göre, ruhsatname verilmeden önce yemin işlemi yerine getirilecek ve ruhsatnamenin verildiği andan itibaren avukatlığa kabul işlemi hüküm ifade edecektir.
Diye düşünüyorum.
Old 08-10-2008, 09:42   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Derya Demir,

Bildiğiniz üzere mesleğe başlayabilmek için, Avukatlık ruhsatına sahip olmanız gerekmektedir. TBB tarafından verilen bu ruhsat bağlı bulunduğunuz baro aracılığı ile tarafınıza mesleki yemin ettirilmek suretiyle verilmektedir.

Yeminden sonra Avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanabileceğiniz kanaatindeyim.

Mesleğinizde başarılar dilerim. İyi çalışmalar.
Old 08-10-2008, 09:56   #4
avturker

Yemin ve arkasından ruhsat verilmesi avukatlık ünvanının kazanabilmek için gereken şartlardır. Bir meslektaşım ruhsat töreninden bir gün önce stajyer avukatların giremeyeceği bir duruşmaya kendisini avukat olarak tanıtarak girdiği için hapis cezası aldı. Tabi bunda kendisinden çok rehber avukatının kusuru olduğu kanaatindeyim. Onun duruşmaya girmemekte ısrar etmesine, ' ne olacak giy şu cübbeyi gir' şeklinde cevap verir kendisi....
Old 08-10-2008, 09:59   #5
Derya DEMİR

Teşekkür ederim, ben de öyle düşünmüştüm. Ama uygulama öyle demiyormuş, girebilyormuş, Barolar çok acil konular söz konusuysa, göz yumuyormuş! Sabah sabah adliyede de uyarımı aldım zaten Adliyeye sırf bunu sormak için gittim. Baro Başkanımız kot pantolon giydiğim için uzunca bir nasihat çekti, kendi kendimi yakalattım yine.
Old 08-10-2008, 12:03   #6
Derya DEMİR

Hapis cezası mı aldı. Sorduğum tüm yetkililer bir şey olmaz şeklinde cevap verdi ama.
Old 08-10-2008, 14:07   #7
av.cengizkurt

benim başımada böyle bir olay geldi hakimin bana"cübbe yeminle giyilir"dedi yanii yemin etmeden avukatlık cübbesi giyilemez bende yanıyordum az kalsın hakimin iyi niyetli olması beni kurtardı
Old 08-10-2008, 15:02   #8
seam

Sayın Derya hanım,size 10 yıllık avukat olarak söyleyebilirim ki,yetkililer dediğiniz kişilerin ne dediği değil ,yasanın ne dediği açıktır.Yemin eda etmeden duruşmalara girilemez.
Old 08-10-2008, 16:13   #9
Derya DEMİR

Ben de sizlerin huzurunda asla kanunlara aykırı davranmayacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim.
Old 08-10-2008, 20:18   #10
tolga

Varsayılan Kanunun değil hukukun üstünlüğü

Yemin etmenin laiklik ilkesi ile ne kadar bağdaşır olduğu ayrı bir sorun olmakla beraber sevgili meslektaşım,
kanunların üstünlüğünden ziyade hukukun üstünlüğüne inanmamız gerektiğini ve illa ki and içeceksek buna içmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bizim bu metni tekrar etmiştik:
"Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine ant içerim"

Başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi