Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

imzaya itiraz ve çabukluk

Yanıt
Old 26-06-2009, 23:12   #1
sebastian

Varsayılan imzaya itiraz ve çabukluk

borçlu vekili olarak müvekkil aleyhine başlatılan kambiyo takiplerine karşı icra takibine(çeke dayalı) süresinde icra mahkemesinde imzaya itiraz ettim. mahkeme de tensip zaptı düzenleyerek icra takibinin %20 teminat yatırıldığında durdurulmasına ve bir duruşma tarihi belirledi. sorun burndan sonra başladı. tensip düzenlendiği günün(bu arada borçlu vekili olarak tensipten ve içeriğinden haberim yoktu) sabahın da alacaklı vekili icra dairesinden dosya isteme yazısı ile mahkemeye müracat ederek hakimden de havale alarak icra dosyasını icra dairesine getirtti. bu arada icra dosyasında mahkemenin tensip zaptı yok daha doğrusu imzaya itiraz ettiğimize ilişkin hiçbirşey yok. doğal olaral icra müdürü kesinleşmiş gibi görünen icra dosyasında alacaklı vekilinin haciz talimatı talebini kabul ederek alacaklı vekili icra dairesinden aldığı talimatla müvekkilin evine hacze gitti. burada alacaklı vekilin yaptığı yasal mı? ayrıca etik mi?
Old 27-06-2009, 07:11   #2
Av.Cengiz Aladağ

İcra takibi henüz durdurulmamış olduğuna göre yapılan işlemler yasaya uygundur.
"Etik mi?" tartışmasının size ve mesleğimize bir yararı olacağını düşünmediğimden, o sorunuza yanıt vermemeyi yeğliyorum.
Old 27-06-2009, 16:47   #3
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan avukat mustafa hacıoğlu
borçlu vekili olarak müvekkil aleyhine başlatılan kambiyo takiplerine karşı icra takibine(çeke dayalı) süresinde icra mahkemesinde imzaya itiraz ettim. mahkeme de tensip zaptı düzenleyerek icra takibinin %20 teminat yatırıldığında durdurulmasına ve bir duruşma tarihi belirledi. sorun burndan sonra başladı. tensip düzenlendiği günün(bu arada borçlu vekili olarak tensipten ve içeriğinden haberim yoktu) sabahın da alacaklı vekili icra dairesinden dosya isteme yazısı ile mahkemeye müracat ederek hakimden de havale alarak icra dosyasını icra dairesine getirtti. bu arada icra dosyasında mahkemenin tensip zaptı yok daha doğrusu imzaya itiraz ettiğimize ilişkin hiçbirşey yok. doğal olaral icra müdürü kesinleşmiş gibi görünen icra dosyasında alacaklı vekilinin haciz talimatı talebini kabul ederek alacaklı vekili icra dairesinden aldığı talimatla müvekkilin evine hacze gitti. burada alacaklı vekilin yaptığı yasal mı? ayrıca etik mi?

Sayın hacıoğlu;

İcra mahkemesine itiraz ettiğinize dair bir evrakın bulunmadığını söylemektesiniz. Fakat itiraz kurumu, kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takipte sadece satışı durdurmakta olup, hacze engel olmamaktadır. Dolayısıyla, muvakkaten icranın durdurulması kararını almamışsanız takip satış aşamasına kadar devam edecektir. Eğer muvakkaten durdurulmasına dair kararı almışsanız -ki somut olaydan o anlaşılmaktadır-, o vakit gereğini yapıp, icra işlemlerinin olduğu yerde kalmasını sağlayabilirsiniz. Etiklik konusunda görüş beyan etmemeyi tercih ediyorum.

Saygılarımla
Old 27-06-2009, 19:06   #4
sebastian

Alacaklı vekili hacze gitti ve müvekkilden icra dosya borcunun tamamını nakit olarak haciz baskısıyla aldı. Aklıma takılan şu: mahkeme tensip zaptında alacağın %20 si kadar teminatla icra takibinin durdurulmasına dedi. Borçlu vekili olarak bu %20 yi hangi sürede yatırmam gerekirdir yani tensip zaptının borçlu vekiline tebliğden itibaren 7 gün içinde teminatı yatırıp icrayı durdurma gibi bir hakkım olduğunu icra müdür söyledi. Alacaklı vekili bir oldu bittiye getirip bu işi çözdü. her ne kadar yasal olsada kanımca meslektaşımın yaptığı etik değil. Ancak şu da varki meslektaşımı, çabukluğundan ve iş bitiriciliğinden dolayı da tebrik ettim.
Old 27-06-2009, 20:10   #5
Emin Cihan UYSAL

Tensip zaptındaki tedbirin teminatının ne kadar süre içerisinde yatırılması gerektiğinin yazması gerekir diye düşünüyorum. Eğer borç müvekkilinize ait değilse, müvekkiliniz neden ödedi peki? Bana teminatı yatırmak daha mantıklı geldi sanki.
Old 27-06-2009, 20:59   #6
sebastian

1. tensip zaptında teminatın kaç gün için de yatırılması diye bir şey yazmıyor
2. müvekkil, evindeki eşyaların kaldırılmaması için parayı alacaklı vekiline ödedi
3. borçlu vekili olarak ben teminatı yatırıp icra dosyasını durdurcaktım ancak daha önce de belirttiğim gibi alacaklı vekili benim teminatı yatırmama fırsat vermeden alelacele icra dosyasını mahkemedeki dosyanın içinden alıp hacze gitti. alacaklı vekili daha tensip zaptının düzenlenmesinden 1 saat sonra icra dosyasını mahkemeden alıp icra dairesinden haciz talimatı alması. bence icra mahekemesi icra dosyasını alacaklı vekiline vermemesi gerekirdi. en azından icra dosyasını mahekemede 1 gün bekletmesi gerekir idi. en azından bu sürede borçlu vekili olarak bende teminatı yatırıp icrayı durduracaktım.
Old 27-06-2009, 21:12   #7
Emin Cihan UYSAL

İcra müdürü paraya el koydu o zaman? Çünkü imzaya itirazınız hükümden düşmeden, para teslim edilebilir mi acaba? Dolayısıyla hala bir şansınız var sanırım. Bir müddet cevap veremeyebilirim.

Saygılarımla.
Old 27-06-2009, 21:18   #8
sebastian

malesef müvekkil borçlu haciz talimatında belirtilen rakamı(haciz baskısıyla) alacaklı vekiline haricen ödedi. yani alacaklı parayı alıp cebine koydu. burada anlatmak istediğim alacaklı vekili bu şekilde hareket ederek bence mesleki anlamda risk aldı. ancak tekrarlayım alacaklı vekilini çabukluğu ve iş bitiriciliği konusunda tebrik ettim
Old 27-06-2009, 21:43   #9
Emin Cihan UYSAL

Söz konusu avukatın görevini başarı ile tamamladığından kuşku yok. Ancak haricen ödeme söz konusu olduğunu söylediniz. Bu ödemeyi ilerde ispatlayabilmek açısından, yazılı bir belge almıştır umarım müvekkiliniz. Eğer imzaya itirazda haklı çıkarsanız istirdat davası bir çözüm olabilir. Ancak icra baskısı altında haricen ödeme yaptığınızı, üstelik söz konusu dosyaya istinaden olmak üzere kanıtlamanız gerekecektir.

Saygılarımla
Old 28-06-2009, 10:57   #10
Av.MB

Sayın Hacıoğlu

Haciz sırasında borçlu sizinle irtibat kursaydı , icra memuru muhafaza yapana kadar % 20 yatırılıp durma yazısı yetiştirilirdi. Ben de alacaklı vekilini tebrik ederim. Hukuk kurallarını bilme konusunda yeni mezun ya da tecrübeli avukatlar arasında çok fark olacağını düşünmüyorum; ama işini hızlı takip eden kazandığını biliyorum. Siz durma kararı aldıysanız neden hemen % 20 yi yatırıp kararı icra dosyasına ibraz etmediniz. Her şey tebliğle olmuyor, dosyanızı kendiniz takip edeceksiniz.
Old 28-06-2009, 13:30   #11
sebastian

sayın MB
ben imzaya itiraz ettim icra mahkemesinde, mahkeme aynı gün karar vermedi, 2 gün sonra karar verdi. 2 gün boyunca icra mahkemsinin kapısın önünde beklemem gerekirdi sizin anlatımınıza göre. borçlu vekili olarak ben beklemedim. ancak alacaklı vekili beklemiş belliki. alacaklı vekili benim tensip zaptından haberdar olmamdan önce haciz talimatını alıp hacze bile gitmiş. söylediğiniz gibi benim burda ihmalim yada yavaşlığım söz konusu değil, alacaklı vekili çok hızlıicrayı bu yüzden seviyorum. çabuk olan kazanıyor.
Old 29-06-2009, 07:32   #12
av.murat kılıç

İcra dosyasından alacaklı vekiline muhtıra gönderin.
Aldığı parayı icra dosyasına beyan etsin.
Sonra imza itirazınıza devam edin. İmzanın sizin olmadığı ortaya çıkınca i.i.k. 40 veya i.i.k.72 (hangisi olayınıza uyarsa) uyarınca yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz. Şu anda başkaca bir çözüm görünmüyor..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi