Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatların icra müdürü olmaları....

Yanıt
Old 14-05-2013, 10:49   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan Avukatların icra müdürü olmaları....

Değerli meslektaşlarım;
Önemli bir konuda görüşlerinizi bekliyorum.Malumunuz Hukuk fakültesi mezunlarının sayısının fazla oluşu ve alternatif iş olanaklarının mevcut sayıya oranla yetersiz kalması,meslektaşlarımızın genel olarak maddi anlamda tatminsizlik yaşamasına sebep olmaktadır.Bu gün itibariyle en düşük memur maaşı 1.800,00 TL civarında iken yeni mezun veya değil (tecrübelerime dayanarak söylüyorum)bir avukat,hukuk bürolarında 1.000,00-2.500,00 TL civarında ücretle ve oldukça yoğun bir tempoda çalışmaktadır.Hal böyle olunca bir çok meslektaşımız avukatlık mesleği haricinde,İcra Müdürlüğü gibi alternatif iş olanakları aramaktalar.
Yaklaşık dört ay sonra İcra Müdürlüğü sınavı yapılacak. Artık bu sınava Adalet Meslek Yüksekokulları mezunları haricinde hukukçlardan da yoğun bir katılım olmakta,her geçen sene de sınava giren hukukçu sayısı artmaktadır...
Özetle, İcra Müdürlüğü avukatlar için sizce uygun bir meslek midir?
Old 14-05-2013, 12:34   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Sarıbardak
Değerli meslektaşlarım;
Önemli bir konuda görüşlerinizi bekliyorum.Malumunuz Hukuk fakültesi mezunlarının sayısının fazla oluşu ve alternatif iş olanaklarının mevcut sayıya oranla yetersiz kalması,meslektaşlarımızın genel olarak maddi anlamda tatminsizlik yaşamasına sebep olmaktadır.Bu gün itibariyle en düşük memur maaşı 1.800,00 TL civarında iken yeni mezun veya değil (tecrübelerime dayanarak söylüyorum)bir avukat,hukuk bürolarında 1.000,00-2.500,00 TL civarında ücretle ve oldukça yoğun bir tempoda çalışmaktadır.Hal böyle olunca bir çok meslektaşımız avukatlık mesleği haricinde,İcra Müdürlüğü gibi alternatif iş olanakları aramaktalar.
Yaklaşık dört ay sonra İcra Müdürlüğü sınavı yapılacak. Artık bu sınava Adalet Meslek Yüksekokulları mezunları haricinde hukukçlardan da yoğun bir katılım olmakta,her geçen sene de sınava giren hukukçu sayısı artmaktadır...
Özetle, İcra Müdürlüğü avukatlar için sizce uygun bir meslek midir?
Avukatlık mesleğinin her geçen gün zor şartlar altında yapılıyor hale gelmesi ve maddi/mesleki tatmindeki azalma süreci endişe verici boyutlara ulaşmış durumda olduğunu teslim etmemek mümkün değil.

Öte yandan, icra müdürü olan hukuk fakültesi mezunu sayısının artması da, keyfi uygulamalardan giderek uzaklaşılmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla..
Old 15-05-2013, 08:24   #3
Av. Sami Günsen

İcra müdürlüğü hukukçular, özellikle de bir dönem avukatlık yapmış meslektaşlarımız tarafından yapılırsa belki icralardaki sorunlar azalır diye düşünüyorum. Meslek olarak serbest çalışma-bağımlı çalışma ilişkisi olarak değerlendirmek lazım bence durumu.
Old 15-05-2013, 15:11   #4
JACELYN

bence icra müdürleri sadece hukuk fakültesi mezunlarından alınmalı. çok daha kaliteli ve temiz çalışılır. derdimiz de rahat anlatırız
Old 02-06-2013, 14:35   #5
thejustice

İcra Müdürlüğüne geçmek bana göre mantıklı değil. Düşünün ki; 1. bölgelerde ya da 2. bölgelerde mesleğe başladığınızda icra müdür yardımcısı olarak başlıyorsunuz ve hukuk fakültesi mezunu olmanıza rağmen çoook eskilerden bir müdür, size müdürlük yapıyor. Bir de bunun yanı sıra çocuğunuz hasta olduğunda; 40 tane adama çocuğun hasta olduğunu ve hastaneye götürmek zorunda olduğunuzu filan söyleyip izin alıyorsunuz. Lakin avukatlık mesleğinde bu şekilde değil. En azından kafa rahat diye düşünüyorum. Ya da ne bileyim, sabah mesaiye geç kaldığınız için hakkınızda gittiğinizde tutanak tutuldu mu? Tutulmadı mı? problemi ile inanın zaman geçmiyor. O bakımdan çok iyi düşünmek gerekiyor. Bir de doğusu var batısı var. Bunu da es geçmemek gerekiyor.

Saygılarımla..
Old 13-06-2013, 17:59   #6
Özgür Kınay

İcra müdürünün gelirinin yalnızca maaş vb kamu ödemeleri olmadığını göz önünde bulundurursanız maddi açıdan SGK'li bir avukat olmaktan çok daha cazip gelebilir...
Old 19-06-2013, 08:45   #7
Av.Hatice1

Sayın meslektaşımın da belirttiği gibi maddi anlamda düşünüldüğünde mantıklı bir seçim olur ancak hukuk fakültesi mezunu bir kişinin icra dairelerinde gerek çalışma ortmaı gerekse birlikte çalışacağı kişiler bakımından manevi olarak kendisi iyi hissedemeyeceği kanısındayım. Keşke icra müdür ve yardımcılarında hukuk fakültesi mezunu olma şartı aransa ancak o zaman bizler için alternatif meslek olarak düşünülebilir. Saygılar..
Old 19-07-2013, 15:00   #8
canberk_K

ben hukuk mezunu ayrıca icra müdür yardımcısıyım icra müdürleri ile icrada çalışan avukatları karşılastıracak olursak pek bir fark yok yaptığı işler
diyebilirim fakat maddi açıdan yeni avukatlar açısından düşünülecek bir meslek diye düşünüyorum.
Old 24-07-2013, 15:17   #9
ıus2004

Kişisel olarak hukuk fakültesi mezunu birini tatmin edecek bir meslek olmadığını düşünüyorum.Maddi olarak tabiki ülkemiz şartlarında iyi bir seçim olsa da bir gün sınıf arkadaşınız olan bir Cumhuriyet Savcısı veya bir hakim işlerinizi denetlediğinde emin olun zorunuza gidecek.Hele mesleğin büyüsüne kapılan bir zatsa sizi denetleyen.Çevremde biraz meburiyetten biraz da hakimlik sınavlarının hezimetine uğrayıp bu mesleği seçen arkadaşlarım var.Bana özenip duruyorlar keşke staj yapıp kuruma girseydik diye.Ben mecbur kalsam ben de seçerdim.Niye derseniz memur olmalıyım ve bir sınavzedeyim.
Old 23-08-2013, 23:38   #10
Av.Tümer

2013 yılında değişiklik yapılarak sizlerin de bildiği üzere tahsilatlar Vakıfbank üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla icra müdürlerinin şu andaki yaptığı iş; bütün gün boyunca Vakıfbanktan gelen tahsilatların reddiyat çıkışının yapılarak alacaklıya ya da vekiline gönderilmesidir. Mesleki tatmin açısından size hiçbir şey kazandırmayacaktır, ancak zorluklarla uğraşmak istemiyor ve aldığım maaş bana yeter, gerisi de umrumda olmaz derseniz takdir sizin...! Şahsi fikrim, hukuk fakültesi mezunlarının daha yüksek hedefler peşinde koşması ve mücadele etmeye devam etmesidir. Neticede icra müdür yardımcısı ya da icra müdürü olmanızı tavsiye etmem.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi