Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcranın geri bırakılması

Yanıt
Old 29-05-2010, 14:38   #1
av.alperdogan

Varsayılan İcranın geri bırakılması

Sayın meslektaşlarım;
Bir borçlu hakkında 2005 yılında 25.02.2002 tarihli bono ile icra takibine geçtim. 09.02.2005 tarihinde borçlunun gayrimenkulune haciz koydum. Ancak satşı yapılmadı. 12.02.2007 tarihinde dosya takipsizlik nedeniyle işlemden kaldırıldı. 05.01.2010 tairihinde dosyayı yeniledim. Ancak borçlu taraf bononun zamanaşımına uğradığı gerekçesi ile icranın geri bırakılması talebi ile dava açtı ve mahkemece bu husus kabul edildi. Sormak istediğim şu; 3 senelik zamanaşımı süresi dosyada ki son işlem tarihindenmi yoksa dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten itibaren mi başlar. Bunun dışında farklı bir husus var ise yardımcı olursanız sevinirim. Hepinize şimdiden teşekkürler.
Old 29-05-2010, 19:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.alperdogan
Sayın meslektaşlarım;
Bir borçlu hakkında 2005 yılında 25.02.2002 tarihli bono ile icra takibine geçtim. 09.02.2005 tarihinde borçlunun gayrimenkulune haciz koydum. Ancak satşı yapılmadı. 12.02.2007 tarihinde dosya takipsizlik nedeniyle işlemden kaldırıldı. 05.01.2010 tairihinde dosyayı yeniledim. Ancak borçlu taraf bononun zamanaşımına uğradığı gerekçesi ile icranın geri bırakılması talebi ile dava açtı ve mahkemece bu husus kabul edildi. Sormak istediğim şu; 3 senelik zamanaşımı süresi dosyada ki son işlem tarihindenmi yoksa dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten itibaren mi başlar. Bunun dışında farklı bir husus var ise yardımcı olursanız sevinirim. Hepinize şimdiden teşekkürler.

Cebri icra işlemleri, bir başka deyişle borçluyu borcunu ödemeye zorlayan ya da alacağın tahsiline yönelik işlemler zamanaşımını keser. Takip talebinde bulunma, ödeme emri tebliği, haciz, satış gibi.
Olayınızda hacizden sonra gerçekleştirilmiş bu nitelikte bir işlem yoksa, bonoya ilişkin 3 yıllık zamanaşımı 09.02.2008 tarihinde dolmuştur.
Ancak temel ilişkiye dayanarak alacak davası açabilirsiniz.
Old 30-05-2010, 16:44   #3
sephirot

Dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihin bence bir önemi yok. Zira icra müdürlüğü dosyayı işlemden kaldırmadan önce 10.02.2007 tarihinde dosya zaten düşmüş oluyor.Zamanaşımı süresinde esas olan dosyadaki son işlem (cebri icra işlemi) tarihidir. (Nelerin cebri icra işlemi olduğu tartışılabilir) Dosyanızda son işlem tarihinden sonra üç yıllık süre 09.02.2008 tarihinde dolmaktadır. Bu tarih itibariyle bono hakkında kambiyo vasfından kaynaklanan haklar zamanaşımına uğrar, borç zamanaşımına uğramaz.
Old 04-12-2010, 11:28   #4
tangela

İcranın geri bırakılması kararı alındı. 7 gün içinde sürenin dolmadığına ve zamanaşımına uğramadığına dair dava açtım. duruşma günü henüz gelmedi.İcra dosyasına devam edebilirmiyim ? talep açabilirmiyim ?
Old 04-12-2010, 12:53   #5
MURAT ACER

Açtığınız davada önceki kararı hükümsüz kılacak bir belge v.s. yeni bir evrak yoksa işiniz zor gözüküyor.İcranın geri bırakılması kararından sonra dosyada işlem yapma şansınız kanaatimce yoktur.Çünki icranın geri bırakıldığına dair karar icra dosyasına eklenmekte ve bu dosyada hiç bir işlem yapma şansınız kalmamaktadır.
Old 04-12-2010, 12:56   #6
tangela

Daha önce dosya fotokopisini suret harcı yatırarak onaylatmıştım.Karşı taraf benim taleplerimin olduğu evrakı dosyadan çıkararak bu kararı almış.Elimde icra dairesinden onaylı belgem var.Yine işlem yapamaz mıyım? Çünkü duruşma gününe kadar beklersem zaman aşımı dolacak
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi