Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Amerikanın Yerlileri İnsanmı Değilmi???

Yanıt
Old 18-03-2004, 17:24   #1
Gemici

Varsayılan Amerikanın Yerlileri İnsanmı Değilmi???

Türkiyeden haberleri çoğu zaman Almanyada yayınlanan türk basınından öğrenebiliyorum. Dün Gazete alamadım. Bügünkü Hürriyet Gazetesinde dün gerçekleşen bir olayın yankılarını okuyunca aklıma İstanbuldaki öğrencilik yıllarımdan bir hatrıa ve İspanyolların Amerikayı keşfettiklerinde (gelişmiş bir kültüre sahip bir kıta nasıl keşfedeliyorsa, halen anliyabilmiş değilim ama bu konumuz dışı) orada yaşayan yerlilere karşı takındıkları tavır aklıma geldi.

Gazetedeki haber hıristiyan bir kadının spor merkezinden atılması ile ilgili. Fikirlerine başvurulan hukukçular olayın yasadışı olduğunu belirtiyor.

İstanbulda okurken sohbetinden hoşlandığım ve kendisi ile değişik konularda konuştuğum, zannedersem edebiyat fakültesinde okuyan bir arkadaş vardı. Günün birinde bana şöyle bir soru yöneltti: “hıristiyanlar müslümanlarla bir tutulurmu, onlarında bizim kadar değerleri varmı?” Belirli bir dünya görüşünü, belirli bir eğitimin sonuçlarını dışa vuran bir soru. Ne cevap verdiğimi hatırlamıyorum. Ama beklemediğim bu sorunun beni bir hayli şaşırttığını hatırlıyorum.

Amerikayı keşfeden (yeraltı ve yerüstü zenginliklerini) avrupalılar kıtanın içlerine doğru ilerlerken Amerikanın yerlileri ile karşılaşıyorlar. Manitunun kulları ile hıristiyanlar arasında çıkan çatışmayı hıritiyanlar kazanınca, manitunun kullarının çoğunu kılıçtan geçiriyor ve geride kalanlarıda işlerinde hayvan gibi çalıştırmaya başlıyorlar. Manitunun kendilerini korumadığını gören ve bu suretle, birazda misyonerlerin ikna gücü sayesinde, hıristiyanların Tanrılarının kendi tanrılarından üstün olduğunu gören yerliler kurtuluşu hıristiyanlaşmakta buluyor ve akın akın kendilerini vaftiz ettiriyorlar.

Yerlilerin beklenmedik bu hamlesi işgalcileri şaşkına uğratıyor. O zamana kadar istedikleri gibi öldürdükleri, kullandıkları, eziyet ettikleri, işlerinde çalıştırdıkları vahşileri birdenbire başka bir gözle görmeye başlıyorlar ve kafalarında bir soru canlanıyor “ ya bu vahşiler insansa” . Kendileri sorunun cevabını bulamayınca Papa ya bir haber gönderiyorlar. Papaya giden elçi ne kadar zamanda geri döndü, aradaki okyanusu ne kadar zamanda aşabildi bilmiyorum. İşgalciler bu süre içinde yerlilere uyguladıkları katliamı durdurdularmı yoksa devammı ettirdiler onuda bilmiyorum. Bildiğim kadarı ile Papa Amerikanın Yerlilerininde insan olduğunu bildirmiş. Böylece geri kalan yerliler işgalcilerin (isterseniz keşifçilerin diyebilirsiniz) katliamından kurtulmuş.

Kıssadan Hisse:
Diyelimki 15. ve 16. Yüzyılın hıristiyanları biyolojik ve teolojik bilgi yoksunluğundan insanı insan olarak ayırabilme yeteneğinden yoksundular ve sorunlarının çözümü için papaya baş vurdular ve yerlileri öldürmelerinin günahmı yoksa sevapmı olduğu konusunda fetva istediler.

Peki günümüzün Türkiyesi insani değerlerden ve dünyaca kabul edilmiş insan haklarından bu kadarmı habersizki, bir insanı boynundaki haçtan dolayı bu kadar dışlıyabiliyor ve fetva için hukukçulara başvuruyor. Bence olayın hukuki yönünden ziyade insani yönü önemli ve bu insani yönün öne çıkarılması ve insani değerlerin korunması için hepimize, herşeyden önce Diyanet İşlerine, görev düşüyor.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03399611 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.