Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baro Genel Kurulu ve Türban

Yanıt
Old 02-10-2002, 22:27   #1
levent öge

Soru Baro Genel Kurulu

Baro Genel Kurullarına Türbanlı bir üye katılabilir mi?,evet veya hayırsa yasal dayanaği nedir? hayırsa disiplin suçu oluşurmu ?
Old 03-10-2002, 09:00   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu tür konular çözümsüzdür.. Başka bir ifade ile zor iştir. İsterseniz Hukuk sohbetlerinde konu açıp tartışalım. Türban nedir, neden giyilir, neden yasaktır?

Tekrar arz ediyorum bu tür konuların tek bir ayağı yoktur.. Olayın sosyal, dini ve hukuki boyutu vardır.

Selamlar
Old 04-10-2002, 23:47   #3
levent öge

Mesaj Tarihi : 03-10-2002 10:00 Bu Mesajı Düzeltin - [Y]

Bu tür konular çözümsüzdür
Sayın , Tikici ye bu cevabıyla kınıyorum.Bizler hukuk adamıyız (en azından kendimizi oyle addediyoruz)
Bizler çözüm bulmak zorundayız.Ama bir takım çevreleri karşimiza alamamak ve onlardan oy alamamak kaygısıyla bir çok baro başkan adayı "bu yumuşak karın ağrısı meselesine"tarafsız kalmak istiyorlar

İşte itirazım buna !
Saygıdeğer arkadaş ve dostlarım,bu konuda herkes fikrini açıkça söylemeli.Ama biz ne yapıyoruz.ortamına göre."ben türbana kesinlikle karşiyim hiçbir yerde giyilemez" veya" türban bir özgürlük meselesidir bunun giyinmesini sonuna kadar savunuyorum" diye çifte standart kullnarak her iki ortamda bu beyanları kullanıyoruz.İşte bu YANLİŞ
hangisinin doğru olduğuna inanıyorsak ortam farkı gözetmeden onu savunmalıyız.Ben bu ikiyüzlüğüye karşiyimn.Ama kimse deşmek istemiyor.Ama her iki grupda bunun hazırlığını yapıyor vede eyleme dönüştürmeyi planlıyor.Ama her iki grupda bunu açık yüreklilikle değil kapalı kapılar arkasında konuşüp karara bağliyor.
Yasa ve yönetmenlik ne diyorsa onu uygulamalıyız AÇIK YÜREKLİLİKLE
Bence Yasa ve yönetmenlik hükümleri gereğince türbanla baro genel kuruluna katılmanın bir sakıncası yok görüşündeyim.
Mahkemeye türbanla giremeyen insanlar, yasa ve yönetmenlik gibi
mevzuat çerçevesinde biz avukatların en büyük organı olan genel kuruluna katılabilirler hiçbir engelleri yok
Bu başarıda Avukatlık Yönetmenliğini hazırlayan T.B.B yönetim kurulunundur.
Saygılarımla
Old 05-10-2002, 10:07   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Hukukçu ! Öğe;

Alıntı:
Bu tür konular çözümsüzdür
Sayın , Tikici ye bu cevabıyla kınıyorum.Bizler hukuk adamıyız (en azından kendimizi oyle addediyoruz)
Bizler çözüm bulmak zorundayız.Ama bir takım çevreleri karşimiza alamamak ve onlardan oy alamamak kaygısıyla bir çok baro başkan adayı "bu yumuşak karın ağrısı meselesine"tarafsız kalmak istiyorlar

Ben sizi yukarıdaki yazınız nedeniye kınamıyorum bile... Sadece üzülüyorum. Hukukçu olduğunuzu da özellikle eklemeniz bu üzüntümü daha da artırıyor.

Benim yazdığım yazıyı okudunuz mu? Okuduysanız anladınız mı? Ben her iki sorum için de cevabınızın olumsuz olabileceğini düşünüyorum.

Değerli beyefendi,

Bu tür olayların tek ayağının olmadığını, sosyal, dini ve hukuki boyutu olduğunu, arzu ederseniz ayrı bir bölümde ''korkusuzca'' tartışabileceğimizi size ifade ettim. Ancak, ne varki cevabınızda aynen ''Sayın, Tikici'ye, bu cevabıyla kınıyorum'' nezaketini sergilediniz.

Benim bu konudaki fikrimi bilmeden, esasında algılamadan tamamen kurulmuş bir tabanca gibi ateş etmenize sadece ama sadece üzülürüm.

Kendinizi hazır hissediyorsanız buyrun tartışalım. Bakalım sonuç ne olacak.
Old 05-10-2002, 23:00   #5
levent öge

Sayın Tikici,
"BU TÜR KONULAR ÇÖZÜMSÜZDÜR..BAŞKA BİR İFADE İLE ZOR İŞTİR"
Bana verdiğiniz cevap bu.Benim sorum gayet açık ve net olarak"Türbanlı bir avukat baro genel kuruluna katılabilirmi"vede"cevap hayır veya evet ise "bu cevabı veren arkadaşimin yasal gerekçesini öğrenmekdi.Cevapların onun oyle olmasını istediği için değil,Av.Yasası,Av.Yönetmeliği,meslek kuralları açısından niye evet veya hayır olduğunun açıklanmasını istemiştim.(Yasal dayanak)
Bana gayet açık ve net olarak katılabilir veya katılamaz diye cevap verebilirdiniz .Hiçde kınamazdım.
Ama siz bir cevap yerine konuyu ÇÖZÜMSÜZ olarak gösterdiniz.(gerçi buda bir cevaptır) İşte kınadığım bu çözümsüzlüktü.
Bilmem anlatabildimmi?(Mevzuat açısından hiçbir konunun çözümsüz olduğuna inanmıyorum)
Ben sizin konuyu ÇÖZÜMSÜZ olarak görmenizi kınadım.Daha sonra çözümsüz olarak gördüğünüz bir konuyu tartişmaya açalim demenizin bence pek bir anlamı bulunmamaktadır.
Ben soruyu ve olayı, bu foruma katılan arkadaşların konuyla ilgili dünya görüşlerine uygun fikirlerini öğrenmek için sormadım.Sorunun mevzuat açısından(Av.Y.,Av.Yönetmeliği,meslek kuralları,ve içtihatlar)değerlendirilmesini istedim.Tekrar diyorum Ben türban nın genelde tartişmayı istemedim.Kendi özelimde (Barolarda)Baro genel Kurullarındaki konumunu sorgulamak istedim.Yoksa türban olayının tabidir ki sosyal,dini,kültürel boyutları vardır.Ancak ben hukukçular özeline indirgiyerek soru sordum.Bu özelde, de sosyal,dini ve kültürel bir boyutu olmayıp burda, genelde müvekkil vede genel kurulda bir yerlere aday olan kişilerin oy boyutları meselesi vardır.
Bir cevabı kınamak,kanımca saygısızlık vede terbiyesizlik değildir.Ben cevabınızı kınamakla,"ÇÖZÜMSÜZ" cevabınıza katılmadığımı,katılmamaktan öte sizden böyle bir cevabı almaktan dolayı üzüntümü ve hayretimi bildiriyorum.
Ve ben cevabınızı sadece kınadım,ama alaycı,küçültücü,vede aşağilayici bir ifade ve kelime kullanmadım.
İkimizinde soru ve cevapları yukarıda. Takdiri foruma katılan arkadaşlara bırakıyorum.
Benim konu ile ilgili görüş ve sitemlerim size verdiğim cevapta zaten var.
Bu konu her Baronun gündemindeydi.Ama kimse müvekkil kaybetme veya oy kaygısıyla olaya karşi kesin bir cevap veremiyor.vede sizin gibi ÇÖZÜMSÜZ görüyor.
Tekrar belirtiyorum işte ben bu ikiyüzlülüğü kınıyorum.Ve bu konu T.B.B tarafından gayet iyi algılandığı ve bilindiği halde ,görmemezlikden gelinerek kendileri tarafından hazırlanan yönetmelikde konu ile ilgili kesin ve tek bir hüküm yok.
T.B.B de herhalde olayı sizin gibi çözümsüz olarak değerlendirdi ki olayı görmemezlikden gelmekde çare aradı.
Tekrar ediyorum kınamak nezaketsizlik değildir.
Birimiz birimizin yazısını iyi okumadı aynen katılıyorum.
Saygılarımla
Old 08-10-2002, 17:10   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Öğe,

Birbirimizi anlamak zorundayız. Türkiye'de şartlar ve durum bellidir. Olayı körüklemek, çözüm üretmek olamaz. Çözüm akıldadır.

Bence:

Devlet; organizasyona dayalı, hizmete endeksli ve akılcı bir yapıda olmak zorundadır. Devletin, halk ile ilişkilerinin bir nizamı vardır, olmaldır. Fakat,diğer yandan Devlet; halkın, eğitim ve öğretimine önem vermek, kişinin sosyal, dinsel, tinsel, kültürel ve eğitsel gelişmesini sağlamak zorundadır. Din ve inanç özgürlüğü ile devletin belirli nizamını dengede tutmak da dahil Anayasal emirleri devlet sağlamakla yükümlüdür..

Olayın dini boyutunu devletin dini teşkilatından (diyanet başkanlığı), sosyal boyutunu (sosyal bilimci-sosyologlardan) ve hukuki boyutunu (tarafsız hukuk adamlarından) rapor almak suretiyle tespit etmek de devletin ödevi olmalıdır. Anayasa mahkemeleri de olaya aynı mantıkla bakarak, gerekli bilirkişi raporlarından istifade etmelidir..

Bu kısa tespitten sonra: Öğrenim hakkı ve devletin öğretime önem verme yükümlülüğü gözetilerek, okullarda örtülü olmayı yasaklamamak icap eder.. Fakat öğretici(öğretmen) için durum farklı olmalıdır.. Zira, devlet çalışanlarının haricen kişisel dünya görüşünü dışa vuracak ve herkes tarafından hiç bir gayret sarfetmeden öğrenilecek şekilde hareket etmemesi şarttır. Bu anlamda öğretmen görevi sırasında örtünmemelidir.. Keza; Hakim örtünmemeli ancak avukat serbest olmalıdır..

Ölçü: Devleti temsil ederken mesleği icabı İnsanları etkileyecek konumda olanların, fikrini haricen belli edecek unsurlardan kaçınması olmalıdır..

Ben böyle düşünüyorum..

Türkiye'nin şartları ve gerçeği bunu gerekli kılmaktadır..

Saygılarımla..
Old 09-10-2002, 21:42   #7
levent öge

Sayın Tikici,
nezaketsizlik olarak gördüğünüz cevabıma karşı, verdiğiniz cevabınızda nezaketinizden hiçbirşey kaybetbediğinizi gördüm
Bana cevap vermekden öte tartişmasını istemediğim "tü
rban olayının geneline"olayını indirgemissiniz.Halbuki sorum genel değil özel de(Baro Genel Kurullarıyla ilgiliydi)
Birimiz birimiz sorusunu hala okumadı kanısındayım(anlamadı değil)
Birde cevabınızda "tarafsız hukuk adamları"deyimnine yer vermişsinizki bunu anlamakda zorluk çektim.
Tarafsız hukuk adamı nasıl olur açıklarsanız sevinirim.(Hukuk adamı, tarafsız değil, kanunları savunan değil. hukuk un üstünlüğünü savunan adamdır.Hukuku savunduğu içinde tarafdır)
Saygılarımla
Old 18-10-2002, 11:50   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Yasal dayanağı, Anayasa mahkemesinin kararında da açıkça belirttiği kılık kıyafete yönelik kanun, yönetmelik ve tebliğlerdir. Ayrıca, barolar kanun hükümlerini harfiyen uygulamakla yükümlü olduklarından karar almalarına bile gerek yoktur..

Bu kanun, yönetmelik, tebliğ ve anayasa mahkemesi kararının gerekçesinin doğru olup olmadığı ayrı bir meseledir. Ancak, mevcut zemin budur.

Tarafsız hukuk adamından kastım, kurulmuş bir cihaz gibi hareket etmeyen, bilgisi ve görgüsünü hukuki kurallara bağlı kullanan ve asla siyaseti adalete bulaştırmayan kişilerdir..

Size yabancı geldi ise bu benim sorunum değildir..

saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi