Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hagb'li bir müvekkil, ilk davam, tavsiyelerinizi bekliyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2019, 18:13   #1
zeyneppk

İnceleme Hagb'li bir müvekkil, ilk davam, tavsiyelerinizi bekliyorum

herkese merhaba

Taze avukatım ve ilk davamı almış bulunmaktayım. Daha önce kasten yaralamadan hagb alan bir müvekkilim var. Beş sene dolmadan tekrar birini (haksız tahrik sonucu) btm ile giderilebilecek şekilde yaralıyor. Karşı taraf şikayetçi oluyor. Hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor. Beş senenin dolmasına neredeyse bir sene var. Eski hükmün açıklanmasına engel olmanın bir yolu var mıdır yahut müvekkilime fayda sağlayabilecek ne gibi adımlar atabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Ayrıca müvekkilim ilk duruşmaya katılacak fakat daha sonra yurtdışına Almanya'ya gidecek 9 aylık bir iş için. Hakimi bu konuda bilgilendirmeli miyiz? Yoksa sadece vareste tutulmasını mı talep etmeliyiz? Hakim talebi kabul etmezse ve müvekkilim yurtdışına çıkarsa bir sorunla karşılaşır mıyız. Teşekkürler..
Old 24-05-2019, 22:03   #2
imsel

rapor varsa büyük ihtimalle ceza alacak.bu durumda eski karar açıklanır.kurtuluş şikayetten vazgeçirme gözüküyor.ama yanaşmıyor diyorsunuz müşteki.
Old 27-05-2019, 10:10   #3
avayşe

Alıntı:
Yazan zeyneppk
herkese merhaba

Taze avukatım ve ilk davamı almış bulunmaktayım. Daha önce kasten yaralamadan hagb alan bir müvekkilim var. Beş sene dolmadan tekrar birini (haksız tahrik sonucu) btm ile giderilebilecek şekilde yaralıyor. Karşı taraf şikayetçi oluyor. Hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor. Beş senenin dolmasına neredeyse bir sene var. Eski hükmün açıklanmasına engel olmanın bir yolu var mıdır yahut müvekkilime fayda sağlayabilecek ne gibi adımlar atabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Ayrıca müvekkilim ilk duruşmaya katılacak fakat daha sonra yurtdışına Almanya'ya gidecek 9 aylık bir iş için. Hakimi bu konuda bilgilendirmeli miyiz? Yoksa sadece vareste tutulmasını mı talep etmeliyiz? Hakim talebi kabul etmezse ve müvekkilim yurtdışına çıkarsa bir sorunla karşılaşır mıyız. Teşekkürler..

Merhabalar sayın meslektaşım;
Takdir ettiğiniz üzere hagb kararlarında denetim şartı "kasten bir suç işlememek" şeklindedir. Müvekkilinizin denetim süresi içerisinde yeniden kasıtlı bir suç işlediği açıktır. Bu nedenle ikinci dosyada müvekkilinizin ceza alması halinde önceki dosya için ihbarda bulunulacaktır. ancak asıl dosyada haksız tahrik vs. indirim sebeplerini uygulatırsanız cezanın tck 51'e göre ertelenmesine de zemin hazırlamış olabilirsiniz.

Müvekkilinizin ilk duruşmaya katılıp savunmasını verdikten sonra ceza mahkemelerinde duruşmaya devam etmesi gerekmemektedir. Vareste tutulmayı talep edebilirsiniz. kabul etmese bile hakim müvekkilinizin yurtdışına gidişinde engel hal yoktur. kaldı ki ek savunma vs gibi hususlarda sanık müdafii olarak beyanlarınız esas alınacaktır.
Saygılarımla
Old 28-05-2019, 11:49   #4
Av. İbrahim Şen

karşı tarafın şikayetini geri almasından başka bir yol yok ne yazık ki. ceza alması durumunda HAGB verilen karar da açıklanacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi