Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kat Mülkiyeti Kanunu m.19 değişikliği/ Eski binanın yıkılması

Yanıt
Old 11-02-2009, 16:58   #1
Av. Güllü Tekeli Boyacı

Varsayılan Kat Mülkiyeti Kanunu m.19 değişikliği/ Eski binanın yıkılması

merhabalar,
kat mülkiyeti kanunu kapsamına giren 16 bağımsız bölümden oluşan bir binada maliklerden biri müteahhittir.binanın teras katına sahip olan bu kimse, diğer maliklere 45 yaşındaki bu binanın tamamını yıkmak,13 ay sonra bitmek üzere yeniden inşa etmek istemekte ve diğer maliklerin bu süre içinde ödemek durumunda kalacakları kira bedelllerini bizzat karşılamayı teklif etmektedir.
bu çok yaşlı binanın,diğer kat malikleri, durumu heyecan ve sevinçle karşılayıp teklifi kabul etmişlerdir.fakat kat malikleri kurulu toplantısında, çok yaşlı binanın en eski ve en yaşlı sakini bir teyzemiz,binanın böyle bir değişikliğe ihtiyacı olduğunda hemfikir olmakla birlikte,yaşı gereği bu tür işlerle uğraşamayacağını,bu güzel projenin kendisi öldükten sonra hayata geçirilmesini istediğini belirtmiştir.
bizim diğer genç ve heyecanlı kat maliklerimiz ise,kanunun 19. maddesinde yapılan değişikliğin-ki maddede 4/5 çoğunluğun karar yeter sayısı olduğu belirtilmiş- bu olaya uygulanıp uygulanmayacağını merak etmektedirler.

Konuya ilişkin görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı ısrarla rica ediyorum.
ilginiz için teşekkürler efenim..
Old 11-02-2009, 19:25   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tekelig
merhabalar,
kat mülkiyeti kanunu kapsamına giren 16 bağımsız bölümden oluşan bir binada maliklerden biri müteahhittir.binanın teras katına sahip olan bu kimse, diğer maliklere 45 yaşındaki bu binanın tamamını yıkmak,13 ay sonra bitmek üzere yeniden inşa etmek istemekte ve diğer maliklerin bu süre içinde ödemek durumunda kalacakları kira bedelllerini bizzat karşılamayı teklif etmektedir.
bu çok yaşlı binanın,diğer kat malikleri, durumu heyecan ve sevinçle karşılayıp teklifi kabul etmişlerdir.fakat kat malikleri kurulu toplantısında, çok yaşlı binanın en eski ve en yaşlı sakini bir teyzemiz,binanın böyle bir değişikliğe ihtiyacı olduğunda hemfikir olmakla birlikte,yaşı gereği bu tür işlerle uğraşamayacağını,bu güzel projenin kendisi öldükten sonra hayata geçirilmesini istediğini belirtmiştir.
bizim diğer genç ve heyecanlı kat maliklerimiz ise,kanunun 19. maddesinde yapılan değişikliğin-ki maddede 4/5 çoğunluğun karar yeter sayısı olduğu belirtilmiş- bu olaya uygulanıp uygulanmayacağını merak etmektedirler.

Ben yaşlı teyze haklı diyorum. 19 uncu madde anagayrımenkulün bakım ve onarımını düzenlemektedir, yıkımını değil.

44 üncü maddeye baktığımızda anagayrımenkule, kat ilavesinin dahi oybirliğiyle alınacak bir kararla mümkün olduğunu görürüz.

Hele 45 inci maddede anayapının dış duvarlarının reklam amacıyla kiraya verilmesinde bile oybirliği arandığına göre ;"diğer genç ve heyecanlı kat maliklerinin" hiç şansı kalmamaktadır.
Old 11-02-2009, 20:08   #3
Dilge

Alıntı:
Yazan tekelig
merhabalar,

Kanunun geneline bakıldığında böyle bir kararın evleviyet prensibi gereği oybirliği ile alınması gerekir. Ama bu durum kanımca uygulamada bir çok aksaklığı beraberinde getirmektedir. Çok yaşlı, oturulamayacak durumda olan bir evde bir malik muhalefet ediyor diye apartman yeniden inşa edilemiyor ve güçlendirilemiyor bu nedenle de diğer malikler açısından tehlikeli bir durum oluşuyorsa bu husus da hukukun başka ilkelerini zedeliyor olabilir.

Dolayısıyla teyze görünüşte haklı gibi görünse de aslında diğer kat malikleri daha haklıdır Dava yoluna başvurulabilir bence!

Bu yolun başındaki bir hukukçunun naçizane görüşüdür. Ustaların düşüncelerini ben de merak ediyorum.

Saygılar
Old 11-02-2009, 20:31   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Kanunun geneline bakıldığında böyle bir kararın evleviyet prensibi gereği oybirliği ile alınması gerekir. Ama bu durum kanımca uygulamada bir çok aksaklığı beraberinde getirmektedir. Çok yaşlı, oturulamayacak durumda olan bir evde bir malik muhalefet ediyor diye apartman yeniden inşa edilemiyor ve güçlendirilemiyor bu nedenle de diğer malikler açısından tehlikeli bir durum oluşuyorsa bu husus da hukukun başka ilkelerini zedeliyor olabilir.

Dolayısıyla teyze görünüşte haklı gibi görünse de aslında diğer kat malikleri daha haklıdır Dava yoluna başvurulabilir bence!

Bu yolun başındaki bir hukukçunun naçizane görüşüdür. Ustaların düşüncelerini ben de merak ediyorum.

Saygılar

Siz ustaların cevabını beklerken, ben bir ekleme yapayım..Soruda binanın tehlike arz ettiği yazılmamaktadır. Sadece modern bir bina yapılacağı anlaşılmaktadır.Yaşlı teyzenin
Alıntı:
çok yaşlı binanın en eski ve en yaşlı sakini bir teyzemiz,binanın böyle bir değişikliğe ihtiyacı olduğunda hemfikir olmakla birlikte
bu beyanından, bu şekilde anlaşılmaktadır. Yoksa anayapının güçlendirilmesi gibi bir konuda(eğer mahkeme kararı varsa), bırakalım oybirliğini maliklerin rızası dahi aranmamaktadır.
Old 11-02-2009, 20:47   #5
Dilge

Aslında olayda binanın ne için yıkılmak istendiği açıkça yazmıyor. Ben olayı okuduğumda 45 yaşında bir binanın çürümüş olduğu için yeniden inşa edilmek istendiğini düşündüm. Ama bir hukukçu hiç bir olaya tek bir açıdsn yaklaşmamalı bu da özeleştirim olsun Suat Bey size teşekkür ederim...
Old 12-02-2009, 09:47   #6
Av. Güllü Tekeli Boyacı

İlginiz için teşekkürler.
Evet bina yaşlı,bir çok dairede nemlenme vs. oluyor.Ancak binanın güçlendirilmesine ilişkin bir zaruret bulunmuyor. Suat Bey,gözünüzden hiçbir şey kaçmıyorBu durumda oybirliği şart yani..bunu "genç ve heyecanlı" maliklerimize anlatmak için cesaret toplamak lazım

İlginiz için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi