Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Hissedar Olduğu Şirketteki Herşeyi Satıyor

Konuyu Kilitleyin
Old 22-04-2013, 15:02   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Hissedar Olduğu Şirketteki Herşeyi Satıyor

Değerli hukukçular,
Çekişmeli boşanma davamız var, henüz duruşma yapılmadı.
Aldatmadan dolayı yüksek miktarda maddi, manevi tazminat ve nafaka istediğimden dolayı şirket adına kayıtlı üç tane arabayı da satacakmış. Şu an aylık kirası 7000 Tl olduğu söylediği bir araç kullanıyor. Araba sıfır, eminim kendisinin, başkasının üzerine almıştır.Şirketi adına kayıtlı olan arabaya tedbir koydurabilir miyim? Ben onyedi yıldır çalışıp evi geçindirdim ve çocuğumuza baktım, o herşeyini şirketine yatırdı. Varsa yoksa şirket.
Onun %51 sahibi olduğu şirkette benim hakkım var mı?(diğer hisseler kardeşine aittir).
Ben de üzerime olan daireyi devretmeyi düşünüyorum. onun da yarısını istiyor, ben de vermek istemiyorum, çocuğumun en azından üzerinde bir çatısı olsun isterim, babası başka bir kadınla gitti.Evin tapusunu 10 yaşında olan çocuğumuzun üzerine geçirirsek yine ileride ev üzerinde hakkı olur mu?Veya ne yapabilirim, o çocuğumun hakkı...
Old 24-04-2013, 12:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davasında talep edilen maddi manevi tazminat ve nafakayı güvencelemek için tedbir kararı isteyebilirsiniz.Fakat boşanma davasında taraf olmayan eşinizin ortak olduğu şirket mali değerleri üzerine tedbir verilmeyeceini düşünüyorum.

Fakat eşinizin şirket phissesinin devredilmesini önlemek için tedbir kararı verilebilir.Bu tedbir şirketin ekonomik faaliyetini önlemez.

2-Eşinizin hissedar olduğu şirket 2002 den önce kurulmuş ise ,eşinizin kişisel malı sayılır.Bu kişisel malın değerinden talepte bulunamassınız.Fakat geliri edinilmiş maldır.Boşanma davasından sonra açılacak mal rejimi tasfiye davasında koşulları varsa katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Diğer yandan 2002 den önce bu şirketin kurulması ve sermayesi için aktif bir katkı sağlamış iseniz katkı payı alacağı talep edebilirsiniz.

3-Sizina dınıza kayıtlı taşınmaz için de yukarıdaki açıklamalar geçerlidir.

Bu taşınmazın alımına eşiniz katkı yapmış ise katkı payı/değer artışı talep edebilir.Bu taşınmaz 2002 den sonra sizin kazancınızla edinilmiş ise eşiniz katılım alacağı talep edebilir.

Eviniz hakkında bir tedbir kararı verilmemiş ise istediğiniz devri yapmaya yasal hakkınız vardır.Fakat bu devir gelecekte eşinizin talepte bulunmasına engel değildir ve eşiniz devirden yararlananlara da davada ihbarda bulunmak koşulu ile talepte bulunabilir.

Tüm aşamalarda bir avukattan doğrudan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi