Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız Yere Acilabilecek Miras Davasi

Yanıt
Old 15-02-2019, 03:52   #1
avukatmüzisyen

Varsayılan Haksız Yere Acilabilecek Miras Davasi

Miras davalarıyla ilgilenmedigim için bir konuda net cevaplar veremiyorum. Fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum.
Anneanne henüz vefat etmedi,ancak çocukları kendi aralarında miras paylaşımını anlaşarak yaptılar.
Anneannenin evlatlarından birinin eşiyle birlikte çalışıp biriktirerek edindiği bir çok malvarlığı var.Aslinda annelerinin malvarligini paylasirken bu kardeşe diğer kardeşler biraz haksızlık etmişler.Henuz intikallere bakmadım.Ama kendisinin bir itirazı olmamış.
Öncelikle ilk sorum, Bu kardeş ileride vefat ettiğinde ,tüm malvarlığı birinci derece mirasçısı olan alt soyuna yani cocuklarina ve sağ kalan eşe kalır.Peki mirasbirakanin kardeşleri,anneannenin de hak sahibi olduğunu iddia edebilir mi?
Asıl aklıma takılan, bu kardeşler,mirasbirakanin kendilerinden daha fazla pay aldığını ileri sürüp, mirasbirakanin eşiyle birlikte kazanıp aldığı mal ve gayrimenkuller üzerinde hak iddia ederek huzursuzluk çıkarabilir mi?
Benim düşüncem,böyle bir iddia atılırsa,hakim veraset ilamı ister,pay oranlarını belirler.Herkese düşen pay oranları ve intikalleri karşılaştırır ve bunlara göre herkese denklestirme yapar.
Çocuklara mirasbirakandan kalan (anne ve babalarının )kendi kazanımlariyla edindiği mal ve mülklerin bu kardeşlere geçmesi söz konusu olur mu?
Kardeşler hak sahibi olmadıklarını bildikleri halde ,kendi annelerinden mirasbirakandan geçen malvarlığının fazla olduğunu ileri sürüp çocuklara kalan malvarlığı değerlerini almaya çalışıp alabilir mi?
Old 15-02-2019, 12:46   #2
hülya er

Medeni Kanun m.678:

“Mirasbırakanın katılması veya izni olmaksızın bir mirasçının henüz açılmamış bir miras hakkında diğer mirasçılar veya üçüncü bir kişi ile yapacağı sözleşmeler geçerli değildir. Böyle bir sözleşme gereğince yerine getirilmiş olan edimlerin geri verilmesi istenebilir.”

Miras taksim sözleşmesi yalnızca miras bırakanın ölümünün ardından , miras açılınca yapılabilir. Miras bırakan ölmeden önce yapılan sözleşmeler ahlaka aykırı olduğu için geçersiz sayılır.

Ayrıca veraset belgesinde adı geçen tüm mirasçıların veya vekillerinin (yasal temsilcilerinin) sözleşmeye imzalamaları gerekir.

Sizin anlattığınızdan anladığım kadarıyla ortada geçerli bir miras paylaşım sözleşmesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla hakları zarar gören mirasçılar tarafından Miras Paylaşım Sözleşmesinin İptali Davası açılabilir.
Old 16-02-2019, 16:13   #3
avukatmüzisyen

Alıntı:
Yazan hülya er
Medeni Kanun m.678:

“Mirasbırakanın katılması veya izni olmaksızın bir mirasçının henüz açılmamış bir miras hakkında diğer mirasçılar veya üçüncü bir kişi ile yapacağı sözleşmeler geçerli değildir. Böyle bir sözleşme gereğince yerine getirilmiş olan edimlerin geri verilmesi istenebilir.”

Miras taksim sözleşmesi yalnızca miras bırakanın ölümünün ardından , miras açılınca yapılabilir. Miras bırakan ölmeden önce yapılan sözleşmeler ahlaka aykırı olduğu için geçersiz sayılır.

Ayrıca veraset belgesinde adı geçen tüm mirasçıların veya vekillerinin (yasal temsilcilerinin) sözleşmeye imzalamaları gerekir.

Sizin anlattığınızdan anladığım kadarıyla ortada geçerli bir miras paylaşım sözleşmesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla hakları zarar gören mirasçılar tarafından Miras Paylaşım Sözleşmesinin İptali Davası açılabilir.
Teşekkür ederim,aslında sormak istediğim tam anlamıyla su: örneğin,
Ben yasarken eşimle beraber kendime bir çok arsa ve dükkan alıyorum.Sonra kardeslerimle beraber ,annemiz henüz yaşamasına ragmen annemizin ve ninemizden annenize kalan toprakları paylaşıp intikalleri yapıyoruz.
Yıllar geçiyor ben ölüyorum.benim mirasçılarım sadece sağ kalan eşim ve evlatlarım değil midir? Kardeşlerim,daha önce benim annenizden daha fazla pay aldigimi ileri sürüp, çocuklarıma kalan bu arsa ve dükkan üzerinde hak iddia edebilir mi? (Ben bir miras sözleşmesi yapmadim daha once.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi