Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kolej velisine karşı icra takibi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2018, 09:53   #1
İcap

Varsayılan Kolej velisine karşı icra takibi.

Merhaba,
Vekilliğini üstlendiğimiz bir özel okulda, veli ile yapılan sözleşmede kararlaştırılan vade tarihinde ücret ödenmemiş olduğundan; veliye karşı icra takibi başlatmayı planlamaktayız.

Söz konusu icra takibinde, kolejler açısından dikkat etmemiz gereken bir özel durum olup olmadığını araştırmaktayız.

Örneğin aşağıda yer alan yönetmelik maddesini "vadenin ders yılı sonu olduğu" yolunda yorumlamak mümkün müdür?

Bize göre mümkün değil, zira ortada bir sözleşme ve belirli bir vade var. Üstelik aşağıdaki madde, tahsil şekli ve yöntemini değil de öğrenicinin kayıt durumunu ilgilendiriyor bize göre...

Ancak bilmediğimiz bir detayla ya da mevzuatla da karşılaşmak istememekteyiz.

Bu anlamda; tecrübe ve görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56. maddesi hükmü şu şekildedir.

Okullar, ders yılı sonunda ödemesi yapılmayan öğrencilerin
kayıtlarını yenilemeyebilir. Ücretini ödememekte ısrar eden velinin/vasinin çocuğunun kaydı il milli eğitim müdürlüğünce görevlendirilen maarif müfettişi/şube müdürü veya uygun görülen başka personel tarafından yapılacak inceleme sonucunda nakil ve yerleştirme komisyonu aracılığıyla resmî kurumların tabi olduğu ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde uygun olan resmî okula veya açık liseye alınır.
Old 27-12-2018, 05:28   #2
umutlaw

Yasa koyucunun belirtildiği maddedeki özünün yorumuna bakılırsa öğrencinin tahsil hakkının maddi gelirden daha üstün olduğunu görebiliriz bu nedenle tabi ki alacağinizda haklıysanız gerekli icra takibatina başlamanız gerekir ancak önemle altını çiziyorum bu sebeple eğitim yılı bitene kadar öğrencinin ilişkisini eğitim kurumundan kesmeyiniz ve kesinlikle velisinin borç durumunu öğrencinin tahsil durumuna yansıtmayın zira bu sefer velinin müvekkilinize karşı manevi tazmınat yoluna gidebilmektedır. Aksi sözleşme kanuna mugayir da olmadıkça, icra takibini başlatınız ama çocuğun eğitimini kesinlikle yıl sonuna kadar yarıda kesmeyiniz.
Old 02-01-2019, 13:25   #3
usta88

Alıntı:
Yazan İcap
Merhaba,
Vekilliğini üstlendiğimiz bir özel okulda, veli ile yapılan sözleşmede kararlaştırılan vade tarihinde ücret ödenmemiş olduğundan; veliye karşı icra takibi başlatmayı planlamaktayız.

Söz konusu icra takibinde, kolejler açısından dikkat etmemiz gereken bir özel durum olup olmadığını araştırmaktayız.

Örneğin aşağıda yer alan yönetmelik maddesini "vadenin ders yılı sonu olduğu" yolunda yorumlamak mümkün müdür?

Bize göre mümkün değil, zira ortada bir sözleşme ve belirli bir vade var. Üstelik aşağıdaki madde, tahsil şekli ve yöntemini değil de öğrenicinin kayıt durumunu ilgilendiriyor bize göre...

Ancak bilmediğimiz bir detayla ya da mevzuatla da karşılaşmak istememekteyiz.

Bu anlamda; tecrübe ve görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56. maddesi hükmü şu şekildedir.

Okullar, ders yılı sonunda ödemesi yapılmayan öğrencilerin
kayıtlarını yenilemeyebilir. Ücretini ödememekte ısrar eden velinin/vasinin çocuğunun kaydı il milli eğitim müdürlüğünce görevlendirilen maarif müfettişi/şube müdürü veya uygun görülen başka personel tarafından yapılacak inceleme sonucunda nakil ve yerleştirme komisyonu aracılığıyla resmî kurumların tabi olduğu ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde uygun olan resmî okula veya açık liseye alınır.

Tecrübem yok yalnız, görüşümü belirtmek isterim ki belirttiğiniz hüküm icra takibine engel değildir. Çünkü sizin alacağınız vadesi belli bir borçtur. Bu hükümle sadece özel kuruma borcu olan öğrencilerin kaydını yenilememek anamında geçerli bir sebep tanınmıştır bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi