Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı

Yanıt
Old 29-09-2009, 16:19   #1
özfn_34

Varsayılan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı

Sayın Meslektaşlarım,
Sormak istediğim husus şu:Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı karar verirken fatura bedel tutarının 936,97 TL'lik kısmına kadar olan bölümünün iptaline karar verebilir mi?Yani sadece bakabileceği sınıra kadar olan kısmı ayırıp o kısmın iadesine karar vermesi yerinde midir?
Old 29-09-2009, 16:38   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Özlem AŞKAR;
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, başvuru sınırının üzerinde olan başvuruları kabul etmez. Dolayısıyla, başvurunun değerlendirilmesi için ana koşul, yasal sınırın geçilmemesidir. Eğer bahsettiğiniz şekilde bir karar verilmiş ise yerinde olmayan bir karara imza atılmış demektir. Saygılarımla..
Old 29-09-2009, 20:55   #3
nephilis

Alıntı:
Yazan Av.Engin
Sayın Av.Özlem AŞKAR;
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, başvuru sınırının üzerinde olan başvuruları kabul etmez. Dolayısıyla, başvurunun değerlendirilmesi için ana koşul, yasal sınırın geçilmemesidir. Eğer bahsettiğiniz şekilde bir karar verilmiş ise yerinde olmayan bir karara imza atılmış demektir. Saygılarımla..

Sayın Av.Engin, Yukarıda yazdıklarınıza katılmak mümkün değildir.
Değeri 936,97 TL nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Bu kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir. Taraflar bu kararlara karşı onbeş gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir.
FAKAT;
Değeri 936,97 TL ve üstündeki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerinin verecekleri kararlar, tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir. Kararların bağlayıcı veya delil olacağına ilişkin parasal sınırlar her yılın Ekim ayı sonunda Devlet İstatistik Enstitüsünün Toptan Eşya Fiyatları Endeksinde meydana gelen yıllık ortalama fiyat artışı oranında artar. Bu durum, Bakanlıkça her yıl Aralık ayı içinde Resmi Gazetede ilân edilir.

Dolayısıyla miktarı yasal sınırın üzerindeki uyuşmazlıklar için de THH ye başvurulabilir ve alınan bu karar gerektiğinde tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir..
Old 30-09-2009, 13:28   #4
özfn_34

Sayın Av.Engin ve Av.Nephilis,gösterdiğiniz ilgi için öncelikle çok teşekkür ederim.
Sayın Nephilis yazmış olduğunuz hususları biliyorum.Benim asıl öğrenmek istediğim Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin yapılan başvuruların bağlayıcı olarak alınan kısmını alarak,yani yapılan başvurunun 936,97'ye kadar olan kısmını bölerek bu kısma kadar olan kısım için kendisini yetkili görmesinin hukuken hangi dayanağa bağlı olduğu durumudur.Karar verilirken , bu meblağın üstünde bir meblağ için başvuru yapıldıysa meblağın tamamı için karar verilmesi gerekmez mi?Fatura bedelinin bir kısmını(2009 yılı için zorunlu olarak başvuru yapılması gereken parasal limit olan 936,97TL'ye kadar olan bölümü)ayırarak karar verebilir mi?
Old 30-09-2009, 13:46   #5
nephilis

Alıntı:
Yazan Av.Özlem AŞKAR
Sayın Av.Engin ve Av.Nephilis,gösterdiğiniz ilgi için öncelikle çok teşekkür ederim.
Sayın Nephilis yazmış olduğunuz hususları biliyorum.Benim asıl öğrenmek istediğim Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin yapılan başvuruların bağlayıcı olarak alınan kısmını alarak,yani yapılan başvurunun 936,97'ye kadar olan kısmını bölerek bu kısma kadar olan kısım için kendisini yetkili görmesinin hukuken hangi dayanağa bağlı olduğu durumudur.Karar verilirken , bu meblağın üstünde bir meblağ için başvuru yapıldıysa meblağın tamamı için karar verilmesi gerekmez mi?Fatura bedelinin bir kısmını(2009 yılı için zorunlu olarak başvuru yapılması gereken parasal limit olan 936,97TL'ye kadar olan bölümü)ayırarak karar verebilir mi?

Kısaca cevap vermek gerekirse; hayır bu şekilde bir karar veremez. Uyuşmazlık konusu miktarın tamamı üzerinden karar vermelidir.
Old 30-09-2009, 13:47   #6
özfn_34

Alıntı:
Yazan nephilis
Kısaca cevap vermek gerekirse; hayır bu şekilde bir karar veremez. Uyuşmazlık konusu miktarın tamamı üzerinden karar vermelidir.
Ben de öyle düşünüyorum fakat dayanak bulamıyorum.Acaba elinizde konuya ilişkin Yargıtay kararı var mı?
Old 30-09-2009, 14:10   #7
nephilis

Alıntı:
Yazan Av.Özlem AŞKAR
Ben de öyle düşünüyorum fakat dayanak bulamıyorum.Acaba elinizde konuya ilişkin Yargıtay kararı var mı?

"Davanın Bölünmezliği ilkesi" desem yeterli olmaz mı.. Yok mutlaka Yargıtay kararı istiyorum derseniz Y 14. HD E.2007/12876 K.2008/543 kararı yardımcı olabilir. Karar bende yok fakat Kazancıda var
Old 30-09-2009, 14:27   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Tüketici sırunları Hakem Heyeti başvuru sınırının üstündeki başvuraları da kabul etmesi gerektiği kanaatindeyim.

Verilen karar tarafları bağlamasa bile Tüketici Mahkemesi'nde delil olarak ileri sürülebilinir.
Old 30-09-2009, 14:30   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı karar verirken fatura bedel tutarının 936,97 TL'lik kısmına kadar olan bölümünün iptaline karar verebilir mi?

Alıntı:
Yazan Av.Özlem AŞKAR

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı mahkeme değildir. Bu nedenle görev sınırını belirlerken HUMK kurallarının uygulanıp uygulanmayacağı hususunda bir açıklık yoktur. Ancak;

Mahkemelerce; Dava konusu edilen tutarın hepsine değil de bir kısmının kabulüne mahkemece karar verilebilir. Fakat, görev sınırı bakımından mahkemenin kendisini görevli kılmak amacıyla dava konusunun tutarını değiştirmek suretiyle böyle bir karar vermesi düşünülemez.

HUMK.4. maddede bu husus düzenlenmiştir. Kısmi dava açılmış olsa bile dava edilen kısım son kısım değilse ve tamamı münazaalı ise, "alacağın tamamı" nazara alınır. Yani dava konusu edilen alacak tutarı görev tayini yapılırken mahkemece bölünemez.

İkinci olarak, bir diğer hukuk kuralı hakim taleple bağlıdır. Dava konusu edilen toplam tutarı esas almak zorundadır. Mahkeme dava edilen tutarın bir kısmını, kendiliğinden dava konusu tutar olarak belirleyemez.
Old 30-09-2009, 15:28   #10
Av. Engin EKİCİ

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin başvuru sınırının üzerindeki başvuruları da kabul edebileceğine ilişkin yasal düzenleme nedir?
Old 30-09-2009, 15:45   #11
özfn_34

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı mahkeme değildir. Bu nedenle görev sınırını belirlerken HUMK kurallarının uygulanıp uygulanmayacağı hususunda bir açıklık yoktur. Ancak;

Mahkemelerce; Dava konusu edilen tutarın hepsine değil de bir kısmının kabulüne mahkemece karar verilebilir. Fakat, görev sınırı bakımından mahkemenin kendisini görevli kılmak amacıyla dava konusunun tutarını değiştirmek suretiyle böyle bir karar vermesi düşünülemez.

HUMK.4. maddede bu husus düzenlenmiştir. Kısmi dava açılmış olsa bile dava edilen kısım son kısım değilse ve tamamı münazaalı ise, "alacağın tamamı" nazara alınır. Yani dava konusu edilen alacak tutarı görev tayini yapılırken mahkemece bölünemez.

İkinci olarak, bir diğer hukuk kuralı hakim taleple bağlıdır. Dava konusu edilen toplam tutarı esas almak zorundadır. Mahkeme dava edilen tutarın bir kısmını, kendiliğinden dava konusu tutar olarak belirleyemez.

Sayın Av.Mehmet Saim Dikici,elbette ki ben de Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının mahkeme kararı olduğu iddiasında değilim.Fakat Heyetin kararı o kadar ilginç ki,mahkemelerin dahi yapamayacağı şekilde bir karar almış ve sanki kendilerine başvuru yapılırken bağlayıcılığı olan kısma kadar olan kısmı alacağın bütününden ayırarak önlerine getirilen uyuşmazlığa bakabilirlermiş gibi bir karar vermişler.Karar aynen şu şekilde:"değiştirlmek için aynı üründen yok ise fatura bedel tutarının (936,97 TL'ye kadar olan bölümünün )iadesine....".Bunun hukukiliğini tartışmaya açmak istiyorum.
Saygılarımla...
Old 30-09-2009, 15:51   #12
özfn_34

Alıntı:
Yazan Av.Engin
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin başvuru sınırının üzerindeki başvuruları da kabul edebileceğine ilişkin yasal düzenleme nedir?
Sayın Av.Engin,aşağıda alıntılamış olduğum ve altı koyu harflerle çizilmiş kısım sorunuzun cevabını oluşturuyor kanaatindeyim.
29 Aralık 2008 PAZARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 27095

TEBLİĞ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:

4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'UN

4822 SAYILI KANUN İLE DEĞİŞİK 22 NCİ VE TÜKETİCİ

SORUNLARI HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ'NİN

5 İNCİ MADDELERİNDE YER ALAN PARASAL

SINIRLARIN ARTIRILMASINA

İLİŞKİN TEBLİĞ

(TEBLİĞ NO: TRKGM-2008/2)

MADDE 1 – (1) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un değişik 22 nci maddesinde belirlenen usule göre Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bildirilen Üretici Fiyatları Endeksinde meydana gelen ortalama % 13,29 (onüç virgül yirmidokuz) oranında artış esas alınarak 1/1/2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere:

a) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un değişik 22 nci maddesinin 5 ve 6 ncı fıkrasındaki tüketici sorunları hakem heyetlerinin kararlarının bağlayıcı olacağına ilişkin üst veya tüketici mahkemelerinde delil olacağına ilişkin alt parasal sınır 936,97 TL,

b) 1/8/2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği'nin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında, büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 2.446,03 TL,

olarak tespit edilmiştir.

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ 1/1/2009 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.
Old 30-09-2009, 17:16   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Özlem AŞKAR
Sayın Av.Mehmet Saim Dikici,elbette ki ben de Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının mahkeme kararı olduğu iddiasında değilim.Fakat Heyetin kararı o kadar ilginç ki,mahkemelerin dahi yapamayacağı şekilde bir karar almış ve sanki kendilerine başvuru yapılırken bağlayıcılığı olan kısma kadar olan kısmı alacağın bütününden ayırarak önlerine getirilen uyuşmazlığa bakabilirlermiş gibi bir karar vermişler.Karar aynen şu şekilde:"değiştirlmek için aynı üründen yok ise fatura bedel tutarının (936,97 TL'ye kadar olan bölümünün )iadesine....".Bunun hukukiliğini tartışmaya açmak istiyorum.
Saygılarımla...

Sayın Av. Özlem Aşkar, Ben de size atfen ve cevaben "Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının mahkeme kararı değildir" şeklinde yazmamıştım. Sadece açıklamamı yaparken bir tepit yapmam gerekiyordu, onu vurgulamak istedim.

Kanaatime göre mevzuatta belirlenen parasal üst sınır, Hakem Heyetine yapılan müracaat sırasında ihtilafa konu edilen tutara göre belirlenmelidir. Hükmün mevzuata konuluş gayesinin de bu olması gerekir. Hakem heyetine intikal eden ihtilaf tutarı üst sınırın üstünde ise görevsizlik kararı vermelidir diye düşünüyoum.

Hakem Heyetinin kabul edilen tutarı neye göre haklı bulduğu, kabul etmediği kısmı neden kabul etmediğini belirtmesi gerekir. Hal böyle iken, bütün bir fatura alacağının hem de tamamı talep edilmişken, salt görev sınırı kadarlık bölümü haklı görüp, bakiyesini kabul etmemesinin hukuki biz izahı da olamaz diye düşünüyorum.
Old 04-10-2009, 00:41   #14
nezireselcuk

Arkadaşlar,

936,97 TL'lik sınır dahilinde kalan uyuşmazlıklarda verilen karar ilam hükmündedir ve İlçe Hakem Heyetlerine başvuru zorunludur. Ancak Tüketiciler, İlçe Hakem Heyetleri'ne net rakamı (küsuratı) şu anda anımsıyamıyorum yaklaşık 2.400 TL'ye kadar başvurabilirler. Verilen kararlar mahkemelerde delil niteliğinde kabul edilir. Bu miktarın üzerindeki başvurular ya İl Hakem Heyetlerine yapılır veya Tüketici Mahkemeleri'ne yapılır. İlçe Hakem Heyetleri fatura bedelini esas alarak dosyayı inceler, karara bağlar. Vereceği karar ya ilam hükmündedir veya değildir...

Saygılarımla,
Av. Nezire SELÇUK
Old 04-10-2009, 10:04   #15
Hak Hukuk

Varsayılan Görev

Mahkemelerin iş yükünü hafifletmek amacıyla, Tüketici Hakem Heyetleri kurulmuştur.Bu meyanda belirli bir miktara kadar (mesela 936 TL) olan ihtilaflarda Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunludur. THH. ne başvurmada herhangi bir üst sınır öngörülmemiştir. Yeter ki iş tüketici ihtiyacını aşacak, satış vb amacını taşıyacak meblağa varmasın. Mesela 936 TL den az bir miktar için sulh hukuka başvurulursa mahkeme, “hele bir önce THH.ne git!” diyecektir. Ama, mesela 950 tl lik bir ihtilaf önüne geldiğinde Hakim artık görevsizlik kararı veremeyecektir.
Old 04-10-2009, 11:22   #16
nezireselcuk

İlçe THH ne başvuruda 2.400 TL. gibi bir başvuru sınırı vardır. Bu her yıl değişmektedir. Net rakam şu anda aklımda yok. Ancak İl THH'ne başvurabilmek için 2.400 TL. nin üzerinde bir bedel olması gerekir. Ayrıca 936 TL. ye kadar muhakkak İlçe THH'lerine başvurmak zorunluluğu vardır. 936 TL.sının üzeri için direkt Tüketici Mahkemelerine başvurmanızda hiçbir mahsur yoktur.

Saygılarımla,
Av. Nezire SELÇUK
Old 05-10-2009, 20:02   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan nezireselcuk
İlçe THH ne başvuruda 2.400 TL. gibi bir başvuru sınırı vardır. Bu her yıl değişmektedir. Net rakam şu anda aklımda yok. Ancak İl THH'ne başvurabilmek için 2.400 TL. nin üzerinde bir bedel olması gerekir. Ayrıca 936 TL. ye kadar muhakkak İlçe THH'lerine başvurmak zorunluluğu vardır. 936 TL.sının üzeri için direkt Tüketici Mahkemelerine başvurmanızda hiçbir mahsur yoktur.

Saygılarımla,
Av. Nezire SELÇUK

Sayın meslektaşım,

Soruyu soran meslektaşımız daha farklı bir hususa cevap arıyor. Fatura alacak tutarı 936 TL'den fazla olup, fatura tutarının tamamı talep edildiği halde Tüketici Hakem Heyeti kendiliğinden 936 TL için kendini görevli sayıp, 936 TL için karar tesis edebilir mi? diye soruyor.

Yani kısmi talep olmadığı halde Hakem Heyeti verdiği kararı bağlayıcı kılmak için talebi kendiliğinden bölebilir mi? diye soruyor.
Old 05-10-2009, 21:03   #18
nezireselcuk

Varsayılan Cevap Hakkında

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın meslektaşım,

Soruyu soran meslektaşımız daha farklı bir hususa cevap arıyor. Fatura alacak tutarı 936 TL'den fazla olup, fatura tutarının tamamı talep edildiği halde Tüketici Hakem Heyeti kendiliğinden 936 TL için kendini görevli sayıp, 936 TL için karar tesis edebilir mi? diye soruyor.

Yani kısmi talep olmadığı halde Hakem Heyeti verdiği kararı bağlayıcı kılmak için talebi kendiliğinden bölebilir mi? diye soruyor.

Sayın Dikici;
Tartışılan konuyu net anladım. Ancak katkı sunan meslektaşlarımın yanlış bir noktaya takıldıklarını görerek o konuya açıklık getirmek istemiştim. öncelikle hakem heyetleri fature bedeli üzerinden karar verirler. Hiçbir avukatın bunun aksini düşüneceğini zannetmiyorum. Ama İlçe Tüketici Hakları Hakem Heyetlerinin bakabilecekleri dosyaların para sınırı 936 TL değildir. 2.400 TL.'dir. Bu nedenle tartışılan konu çok anlamsızdır. 936 TL. İlam hükmündeki kararların üst sınırıdır. Bu sınıra kadar İlçe Hakem Heyetlerine başvurulmadan Tüketici Mahkemelerine başvurma hakkı yoktur.

Av. Nezire SELÇUK
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi