Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vuk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2004, 15:25   #1
nus

Varsayılan Vuk

VUK. BİLGİ VERME :
MADDE 148 - Kamu idare ve müesseseleri, mükellefler veya mükelleflerle muamelede bulunan diğer gerçek ve tüzelkişiler, Maliye Bakanlığının veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların isteyecekleri bilgileri vermeye mecburdurlar.

Soru :
Vekil - müvekkil ilişkinde avukat, “mükelleflerle muamelede bulunan” kapsamında mıdır ?

yorum ve düşünceleriniz için teşekkürler
Old 18-03-2004, 23:44   #2
Çaba

Sayın nus,
Bir vergi incelemesi konusunda, sorunuzun cevabı bence evet.
Müvekkil olan vergi mükellefinin aldığı hukuki yardım veya bir dava sonucu Avukat aracılığıyla tahsil edilip ödenen paranın gelir kapsamında değerlendirilmesi gerekebilir.Ancak bu çok başvurulabilecek bir yol değildir.Artık bankalar vasıtasıyla para hareketleri izlenebilmekte,kurum ve müesseselerin yaptıkları ödemeler,kesilen stopajlar rahatça belirlenebilmektedir.
Saygılarımla.
Old 18-03-2004, 23:58   #3
nus

sayın çaba
ilginiz ve görüşünüz için tşk.
peki ... Vergi dairesi, mükellefi olan şirketin ve şirket ortaklarının bilinen en son adres ve telefon numaralarını, vekil olduğu gerekçesiyle avukattan talep edebilir mi ve avukat da bunu bildirmek zorunda mıdır ?
saygılar
Old 21-03-2004, 22:46   #4
Çaba

Sayın nus,
Kanımca böyle bir talep hakları yoktur.Zira telefon numarası ve adresler vergi konusuyla doğrudan bağlantılı değildir.Bir Avukatın Mahkemede tanıklık yapmaktan çekinme hakkı olduğuna göre bu konuda bilgi vermek zorunda olduğunuzu sanmıyorum.Telefon numarasını telekomdan öğrenebilecekleri gibi emniyet aracılığıyla adres tespiti yaptırabilirler.
Saygılarımla.
Old 22-03-2004, 10:45   #5
nus

Varsayılan çözüme doğru

6183 s. AATK
YARDIM MECBURİYETİ :
MADDE 6 - Tahsil dairelerince bu kanuna göre yapılan tebliğ ve verilen emirleri derhal yapmaya ve neticesini geciktirmeksizin tahsil dairesine bildirmeye alakadarlar mecburdurlar.
Makbul bir özre dayanmadan bu mecburiyeti ifa etmeyenler hakkında Cumhuriyet Savcılığınca umumi hükümlere göre doğrudan doğruya takibat yapılır.

Sayın Çaba,
Vergi dairelerinin bir çok meslektaşımıza gönderdikleri yazıyla bu yolda talepte bulundukları da bir gerçek !?
Saygılar
Old 22-03-2004, 23:39   #6
Çaba

Sayın nus,
Alakadarlar kavramı içerisinde Avukatların da dahil olduğunu düşünemiyorum.Eğer uygulama bu yönde ise kınıyorum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02479792 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.