Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Payli Mülkiyete çevirmek Mi Ortakliğin Giderilmesi Davasi Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2018, 14:14   #1
inwonderland

Varsayılan Payli Mülkiyete çevirmek Mi Ortakliğin Giderilmesi Davasi Mi?

Herkese merhabalar,
Müvekkilim de varisi olduğu elbirliğiyle malik olunan bir tarla var. Varislerin anlaşamaması sebebiyle tarla üzerinde kimse tasarrufta bulunamıyor. Tarlanın satışını istemiyoruz; yalnızca herkes kendi payına düşen alanı bilsin ve buna göre tasarruflarını yapsın, geri kalanların tasarruflarına karışamasın istiyoruz.

Buna göre, işimize yarayacak olan kurum elbirliğiyle mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açmak mıdır yoksa ortaklığın giderilmesi davası mıdır? Araştırdım ancak kafamı karıştıran birçok sorunla karşılaştım, örneğin paylı mülkiyete çevirme davasını açtığımı varsayalım bu durumda dava sonucunda sadece pay oranım belli olacak ama yine hangi alanın bana ait olduğunu bilemeyeceğim öyle mi?

Ayrıca ortaklığın giderilmesi davasını açtığımı varsayar isek, tarlanın sadece aynen taksimini istemem mümkün değil mi? Yani satış talebinde bulunmasam usulen bir hata yapmış olmuyorum değil mi?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Saygılarımla
Old 03-10-2018, 20:21   #2
Cumhur Okyay

Birinci paragrafda arzu ettiğiniz husus, bir fiili taksimdir ki, bu mahkemece yapılmaz, ancak elbirliği mâlikler aralarında anlaşarak yapar.
2. Evet dâva sonucunda, yalnız pay oranınız belli olacak. Öte yandan, paylı mülkiyete çevirme dâvası açılır veya devam ederken, iştirkçilerden biri, ortaklığın giderilmesi dâvası açarsa, çevirme dâvasına devam edilmez.
3. Tarlanın, sadece aynen taksim suretiyle ortaklığının giderilmesini isteyebilirsiniz. Yapılan keşif ve alınan bilirkişi raaporuna göre, aynen taksim mümkün ise, mahkemece taksime hükmedilir.
4. Actio duplex ( çok iki taraflı) olan iş bu dâvalarda dâvacı ve dâvalı taraf aynı hakları haiz olduğundan, şayet,karşı taraftan biri "ben satış istiyorum " derse, ve taksim de mümkün değilse, mahkemece, satış yolu ile ortaklığın giderilmesine karar verilir.
Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi